Linzer birsalmalekvárral glutén-, és laktózmentesen
Persze-persze kicsit macerás. Elsőre, talán még másodjára is. Ám ha belejövünk, akkor pillanatok alatt sütjük tepsiszámra. Kell is,mert a család falja. Játszhatunk a lekvár ízével és azzal is, hogy mennyire lesz citromos, vaníliás esetleg fahéjas a tészta. Kardamommal vagy a szegfűszeggel is játszhatunk. Hétköznapi reggelire, uzsonnára mennyei. Glutén -és laktózmentes változattal jöttünk:
Az a nagyon jó a tésztában, hogy akár előre is begyúrhatjuk, a hűtőben elheverészik akár napokig is. Frissen gyúrva viszont gyorsnak kell lennünk, mert a vajtól bizony hamar ragacsossá válhat.
Linzer
mintegy 12- 14 süteményre elég
Tészta
2 tojás
20 dkg gluténmentes kenyértészta liszt, pl. Schär Mix B liszt, de jó C (nyújtáshoz rizsliszt)
1 kk gluténmentes sütőpor
60 g porcukor
10 dkg puha laktózmentes vaj
5 dkg őrölt mandula (kihagyható, de akkor ennyivel több liszt kell)
1 citrom reszelt héja
1 csipet vaníliapor
1 csipet őrölt fahéj vagy kardamom esetleg szegfűszeg, ami passzol a lekvárhoz
Töltelék
birsalmalekvár,
vagy hagyományosan sárgabaracklekvár
esetleg ribizlilekvár
Elkészítés
Üvegtálba porciózva a hozzávalókat sima gombóccá gyúrjuk a tésztát. Lefedve negyedórát pihentetjük. Rizslisztezett deszkán kinyújtjuk mintegy 4 mm vastagra és virág alakú formával kiszaggatjuk. Lehet persze kör alakú is. 28 virág lesz nagyjából belőle. A virágok felét, mintegy 14 virág közepét gyűszűvel kiszúrjuk. Sütőpapírra sorakoztatva 180 fokra felfűtött sütőben, alig 10-12 perc alatt megsütjük. Éppen csak annyira, hogy egy kis színt kapjon.
Amikor kihűltek, egy-egy kanálnyi lekvárral összeragasztjuk az alsó részt a lyukas felső résszel. Porcukorral megszórjuk a tetejét.
Kép: Szoknya és Nadrág