KiĂĄllni önmagunkĂ©rt – Ăgy tĂĄrgyaljunk otthon!

Nem akarom, hanem szeretnĂ©m! - javĂtottak ki bennĂŒnket szĂĄmtalanszor a szĂŒleink. Egyes gyermekpszicholĂłgusok szerint ezzel rombolja le a szĂŒlĆ a gyermek önĂ©rvĂ©nyesĂtĆ Ă©njĂ©t. Ami ezzel nagyjĂĄbĂłl el is tƱnik fiatal felnĆtt korra, mĂg Ășjra nem tanulja azt cizellĂĄltabb körĂŒlmĂ©nyek között egy menedzserkĂ©pzĂ©sen, vagy Ă©ppen sajĂĄt bĆrön tapasztalva a valĂł vilĂĄgban. Mindenkinek ki kell tudni ĂĄllnia önmagĂĄĂ©rt, csak az nem mindegy hogyan teszi azt.
Bår a legtöbbször nem gondolunk erre, de bizony a mindennapjainkat åtszövik az érdekegyeztetések, a megbeszélések, a tårgyalåsok.
MagĂĄnzĂłnĂĄnkban kĂŒzdĂŒnk a csalĂĄdunkkal, a gyermekĂŒnk szeszĂ©lyĂ©vel, a pĂĄrunk hangulatĂĄval, az arrogĂĄns szomszĂ©ddal, az okoskodĂł barĂĄttal, a figyelmetlen postĂĄssal is. Nemcsak a munkahelyĂŒnkön Ă©rvelĂŒnk, tĂĄrgyalunk, folyamodunk diplomĂĄciai lĂ©pĂ©sekre, hanem az otthonunkban is ezt tesszĂŒk nap, mint nap. Ugyanazt, mint a munkahelyĂŒnkön csak kicsiben, egyszerƱbben, talĂĄn finomabban, kevĂ©sbĂ© racionĂĄlisan, több Ă©rzelemmel.
Ha eddig ezt nem ismertĂŒk fel, vagy ĂŒgyetlenek voltunk a sajĂĄt igazunkĂ©rt, cĂ©lunkĂ©rt, elkĂ©pzelĂ©sĂŒnkĂ©rt kiĂĄllni, ha csak sodrĂłdtunk idĂĄig azzal, hogy jobb, ha majd a csalĂĄd, a barĂĄtok eldöntik helyettem mi a jĂł nekem, ĂĄm ezek a megoldĂĄsok sokszor nem igazĂĄn tetszettek, akkor sincs baj. KiĂĄllni önmagunkĂ©rt is tanulhatĂł!
De a cĂ©l nem az, hogy ezutĂĄn ajtĂłstul rohanjunk a sajĂĄt hĂĄzunkba, hogy most aztĂĄn kivĂvjuk odahaza a szabad akaratunkat, hogy ezentĂșl mi nyomjuk el a többieket. Hanem csak Ă©ljĂŒnk az önĂ©rvĂ©nyesĂtĂ©s finom eszközeivel. Megtanuljunk pro Ă©s kontra Ă©rvelni, hogy megfelelĆ kompromisszumot tudjunk kötni, vagy Ă©ppensĂ©ggel Ășgy elfogadni vagy hagyni az engedmĂ©nyt, hogy attĂłl senki nem Ă©rzi rosszul magĂĄt. Ehhez lenne jĂł megtanulni Ă©s betartani nĂ©hĂĄny szabĂĄlyt.
A csalĂĄdi, hĂĄzastĂĄrsi, barĂĄti megbeszĂ©lĂ©sek egyik legfĆbb szabĂĄlya az, hogy ez nem egy harc, nem egy hĂĄborĂș. Nincs benne olyan, hogy most ez vagy az nyer. Pont ez lenne a lĂ©nyeg a jĂł Ă©rdekkĂ©pviselet sorĂĄn, hogy abban az összes fĂ©l nyer. Mert lehetĂŒnk a munkahelyĂŒnkön akĂĄr fĆnökök vagy beosztottak, otthon akkor sem lehetĂŒnk mĂĄsak, csak Ă©s kizĂĄrĂłlag egyenrangĂș partnerek.
Ăppen ezĂ©rt nagyon nem mindegy, hogy mit mondunk, Ă©s azt hogyan mondjuk a mĂĄsiknak.
MĂ©g ha lelkesek, boldogak vagy ellenkezĆleg zaklatottak, szomorĂșak is vagyunk, igyekeznĂŒnk kell a mĂĄsikat, a többieket nem lerohanni. Mert egy jĂł ĂŒzleti tĂĄrgyalĂĄs vĂ©gĂ©n az összes fĂ©l, mĂ©g ha kĂŒlönbözĆ szinten is, de elĂ©gedett Ă©s hosszĂștĂĄvon is az marad.
EzĂ©rt hasonlĂłan az ĂŒzleti tĂĄrgyalĂĄsokhoz, az otthoni megbeszĂ©lĂ©seken is higgadtnak kell maradnunk.
Ărzelmeinket fĂ©lre kell tenni, gyorsan Ă©s egyszerƱen kell a tĂĄrgyra tĂ©rnĂŒnk. ĂrvelĂ©skor, ki kell szƱrnĂŒnk mindent, ami nem lĂ©nyeges, azaz legyen a mondandĂłnk vilĂĄgos Ă©s cĂ©lratörĆ.
Ăm ehhez elengedhetetlen egy jĂł haditerv. FĂŒggĆen attĂłl, hogy mekkora volumenƱ – anyagilag, Ă©rzelmileg, fizikailag, morĂĄlisan – a kĂ©rĂ©sĂŒnk, kĂvĂĄnsĂĄgunk, gondoljuk ĂĄt pontosan mit is szeretnĂ©nk, mi a sajĂĄt Ă©rdekĂŒnk, Ă©s vajon mi a mĂĄsikĂ©, a többiekĂ© a csalĂĄdban, a barĂĄti tĂĄrsasĂĄgban.
Fogalmazzuk meg mit szeretnĂ©nk mi magunk, Ă©s vajon mit szeretnĂ©nek Ćt?
Hiszen a cĂ©l az, hogy elĂ©rjĂŒnk egy olyanfajta elĂ©gedettsĂ©get, ami egyik fĂ©lnek sem keserƱ, nem Ă©rzi Ășgy, hogy legyĆztĂ©k, amiben nem Ă©rvĂ©nyesĂŒlt a sajĂĄt akarata, amiben nem maradt alul a mĂĄsikkal szemben. Mert ez elĆbb vagy utĂłbb kiderĂŒl. Ha olyan közös döntĂ©st hoztunk, ami jĂłval elĆnytelenebb a mĂĄsikkal szemben az a kĂ©sĆbbiekben a felszĂnre tör belĆlĂŒnk.
Ha nem szĂŒletik eredmĂ©ny egy megbeszĂ©lĂ©s alatt, mert nem volt elĂ©g idĆnk, felmerĂŒltek tovĂĄbbi kĂ©rdĂ©sek, azzal sem vesztettĂŒnk semmit. Fontos, hogy idĆben Ă©s tĂ©rben tudjunk minĂ©l többet az adott dologgal foglalkozni. Ha nem lett eredmĂ©ny, azzal csak csatĂĄt vesztettĂŒnk, nem hĂĄborĂșt.
A jĂł megegyezĂ©shez valĂłban ismernĂŒnk kell a mĂĄsik fĂ©l elkĂ©pzelĂ©seit, Ă©rzĂ©seit, vĂĄgyait Ă©s akaratĂĄt. SzintĂ©n hasonlĂłan egy ĂŒzleti tĂĄrgyalĂĄshoz, amire sosem lehet felkĂ©szĂŒletlenĂŒl menni, ismerni kell a tĂĄrgyalĂł cĂ©get, partnert, Ășgy ez otthon sincs mĂĄskĂ©nt. Csak akkor tudjuk jĂłl belĆni azt, hogy a sajĂĄt cĂ©lunk mennyire egyeztethetĆ Ă¶ssze a mĂĄsikĂ©val, ha figyelĂŒnk a mĂĄsikra is.
Tudnunk kell, mi az amivel egyikĂŒnk vagy mĂĄsikunk pozitĂvabb vagy Ă©ppen hĂĄtrĂĄnyosabb helyzetbe kerĂŒlne, Ă©s vajon a mĂĄsik meddig feszegetnĂ© vagy sem a sajĂĄt hatĂĄrait.
Ha elĂ©g felkĂ©szĂŒltek vagyunk, akkor neki is vĂĄghatunk. Nem is biztos, hogy van jĂł idĆpont egy pĂĄrkapcsolat, egy csalĂĄdi Ă©let vagy egy barĂĄtsĂĄgban arra, hogy szĂł szerint tĂĄrgyaljunk, Ă©s furĂĄn is vennĂ© ki magĂĄt, ha Ăgy fogalmaznĂĄnk, de a szeretnĂ©k veled beszĂ©lni kifejezĂ©s egyĂ©rtelmƱvĂ© teszi, hogy szeretnĂ©nk valamit. LegyĂŒnk asszertĂvek. De ne feledjĂŒk asszertĂvnek lenni nem egyenlĆ az agresszivitĂĄssal! Csak legyĂŒnk simĂĄn hatĂĄrozottak. Egy érzelmi konfliktusban akkor maradunk asszertĂvek, ha közben tiszteletben tartjuk a mĂĄsik szĂŒksĂ©gleteit, figyelĂŒnk a mĂĄsikra, miközben mi magunk higgadtak Ă©s hatĂĄrozottak maradunk. Ez a viselkedĂ©si mĂłd gyakorlatilag az arany közĂ©pĂșt a tĂĄmadĂł, agresszĂv Ă©s az alĂĄrendelt, passzĂv magatartĂĄsforma között.
Maga a „tĂĄrgyalĂĄs”
EgyszerƱen tĂ©rjĂŒnk arra rĂĄ, mi az amit mi magunk tudunk adni a mĂĄsiknak, mi az ami a mi birtokunkban van, mi az amit mi vĂĄllalni tudunk. Majd folytassuk azzal, amit mi magunk szeretnĂ©nk, az miĂ©rt jĂł a mĂĄsiknak. Ha, pĂ©ldĂĄul szeretnĂ©nk a csalĂĄdi kasszĂĄbĂłl kiemelni egy csinosabb összeget egy tanfolyamra, akkor ne csak azt vĂĄzoljuk fel miĂ©rt szeretnĂ©nk mi azt, mi mit nyernĂ©nk annak az elvĂ©gzĂ©sĂ©vel, hanem, arrĂłl is, hogy az milyen ĂĄldozattal jĂĄr a bennĂŒnket egy ideig nĂ©lkĂŒlözĆ csalĂĄdtagoknak, de ugyanakkor hosszĂștĂĄvon mit adnĂĄnk az Ășj tudĂĄsunkkal a csalĂĄdunknak. Mi pluszt adna egy Ășj hobbi, vagy egy Ășj vĂ©gzettsĂ©g. Ugyanez Ă©rvĂ©nyesĂthetĆ a lakĂĄs felĂșjĂtĂĄsĂĄra, egy közös programra, vagy arra, hogy korĂĄbban fekĂŒdjön le a csalĂĄd hĂ©tköznap aludni.
Ne feledjĂŒk a megbeszĂ©lĂ©s, a tĂĄrgyalĂĄs olyan folyamat, melynek sorĂĄn a felek megegyezĂ©s ĂștjĂĄn prĂłbĂĄlnak Ă©rdekeket egyeztetni, közös pontot talĂĄlni vagy megoldani egy konfliktushelyzetet. S ha ez nem lehetsĂ©ges, akkor pedig feltĂĄrni azokat a lĂ©nyeges pontokat, amelyekben a vĂ©lemĂ©nyek nem egyeznek, s megtalĂĄlni a vĂĄlaszt a miĂ©rtekre. A tĂĄrgyalĂĄs cĂ©lja rĂĄvenni a mĂĄsik felet ĂĄllĂĄspontunk elfogadĂĄsĂĄra, elĂ©rni, hogy a mĂĄsik fĂ©l a szĂĄmunkra kedvezĆen cselekedjen.
Kép: iStock