Jó estét! – Harapjon bele egy citromba!
Jó estét!
Harapjon bele egy citromba!
A szakember azzal kezdi, sosem vezetett még terápiát online, mire a résztvevő megnyugtatja, ő sem. Egészen pontosan ő sem volt még páciens online. Na de sebaj, némi mocorgás után elhelyezkednek mindketten, a páciens kerekded szemekkel várja az instrukciót. Ám a figyelme, a monitor mellett az asztalon várakozó kávéra téved, vajon ihat-e most belőle? Inkább megkérdezi, mielőtt nyúl érte. Szabad. Így indul el a beszélgetés, miszerint hogyan kezdődik a napja a szorongónak. Így segített a páciens a terapeutának ebben az új helyzetben.
Segítene másnak is, de nem tud. Pedig látja, érzi, hogy kellene. Először csak annyit vesz észre, hogy a másik más, mint máskor. De ki nem az, most a karantén idején, ő maga is az, nem véletlenül ült le beszélgetni a terapeutával. Szóval próbálna segíteni, jó szóval, figyelemeltereléssel, jó ötlettel. Ami sehogy sem akar működni. Nem, mert állandó az ellenkezés: nem jó, mert… az sem, mert….
Van ez a citrom módszer a gyerekeknek, a páciens képzelje el, csináljon úgy, mintha egy citrom lenne. Erősen nyomja össze, mintha az összes levét ki akarná préselni! Ahogy nyomja össze, úgy érzi a feszültséget a karjában. Majd ejtse le a citromot facsarja… feszít, lazít… figyelje meg milyen érzés amikor ellazulnak az izmai. Most vegyen még egyet a kezébe és facsarja, erősebben, mint az előbb… Koeppen módszer egyike, mélyizom relaxáció… segíthet. A felnőtteknek sem rossz megoldás.
Persze az sem rossz megoldás, ha egyszerűen citromba harapunk, a lehető legsavanyúbba, amin jól lehet fanyalogni, úgy igazán. Annyira igazán, hogy az embernek kedve támad jólesően nevetni. Mert nevetni jobb, mint elkámpicsorodottnak lenni, sírni, pláne bosszankodni. Persze egy kiadós káromkodás, sírás vagy éppen párnába bokszolás vagy üvöltés is segíthet. Átmenetileg. De nevetni…na, vágjon fel egy citromot, próbálja ki…tükörben mindezt figyelemmel kísérni…röhögés a köbön!
Szerző: Polgár Ágnes
Kép: Starlet Photography