Jó estét! – A gyerekemhez nem csak jogom, kötelezettségem is van felé
Jó estét! – A gyerekemhez nem csak jogom, kötelezettségem is van felé
Válás esetén szeret mindenki a közös felügyeleti jogban megegyezni a gyermek jövőjét tekintve. Ennek van gyakorlati, elvi és bizony hiúsági oldala is. Gyakorlati oldalról tekintve, egyszerűbbnek tűnik a közös felügyeleti jog, tisztábbnak és korrektebbnek, mert így biztosítva van mindkét szülő részére az együtt-gondolkodás és együttes döntés kérdése. Elvi oldal, mert elviekben ez így lenne helyes és célravezető a gyereket tekintve.
Viszont gyakran hiúsági kérdés, mert ez valóban közös együtt gondolkodást, együttes cselekedetet feltételezne és igényelne. Azt, hogy nem csak írásban, hanem gyakorlatban is mindkét szülő teljes felelőssége a gyerek. Mert nem csak annak a szülőnek a felelőssége a gyerek, akivel a gyerek él.
De kimondani azt, fogalmazzunk úgy, még önmagunk előtt is ciki lenne, ha nem így akarnánk. Mert ha egy szülő lemondana a közös felügyeleti jogról, az olyan lenne, mintha nem akarna a gyerekével törődni. Még tovább lépve, mintha nem szeretné, nem ismerné el.
A gyakorlat viszont sokszor azt mutatja, a közös felügyeleti jog, az csak arra a szülőre hárul, akinél a gyerek él. Rajta van minden felelősség. Mert a nem gyerekkel élő szülő, az idő nagyobb részében, valójában nem gyakorolja a szülőségét. Nem azért, mert nem akarna ő a gyerekével foglalkozni, hanem egyszerűen azért, mert nincs jelen.
De mit is jelent a közös felügyeleti jog? Nem csak arról szól, hogy együtt dönt két szülő a gyereket érintő nagy kérdésekben: melyik óvodába járjon, melyik iskolába írassák be, milyen sportot űzhet vagy sem, rövidre vágott frizurát vagy hosszú hajat viselhet, kaphat kullancs elleni védőoltást, vagy foglalkozhat vele iskolapszichológus, logopédus, és nem is arról, hogy kinél töltheti a gyerek a szentestét vagy a hanukát, hanem sokkal-sokkal többről.
Például arról, hogy a nem gyerekkel élő szülőnek nem csak joga van a gyermekével együtt tölteni a hétvégéket, az ünnepek és a nyár felét, hanem kötelezettsége is van rá. Nemcsak joga, hanem kötelezettsége is van arra, hogy úgy alakítsa a mindennapos életét, a nyarát, a munka-és szabadidejét, hogy ha szükséges, ő is gondoskodni tudjon a gyermekéről, a közös időn túl is, ne csak az a szülő, akivel a gyerek él.
Érte menni az oktatási intézménybe időre, részt venni, ha szükséges szülői értekezleteken, fejlesztésen, jelen lenni orvosi beavatkozáson, vigyázni rá, ha a másik szülőnek is egyéb kötelezettsége, halasztást nem tűrő elfoglaltága lenne. Mert a közös felügyeleti jog nem azt jelenti, hogy a gyerektől külön élő szülő úgy vállalhat karriert, rendezhet be különálló életet, ahogyan neki és esetleg új kapcsolatának az jó, hanem ahogyan a gyermekének is, sőt ő is a gyereket teszi első helyre, ahogyan a másik, a gyerekkel együtt élő szülő kénytelenül is teszi.
Miért? Azért, mert így helyes, a gyerek érdeke az, hogy a vele együtt élő szülő, ne kényszerüljön arra, hogy mindig mindent egyedül kelljen megoldania erőn felül. Mert a közös felügyeleti jog nem csak jogot takar, az egyben kötelezettséget is jelent. Mindkét szülőre nézve egyenlően. Mindannyijukért, akkor is, ha már nem alkotnak egy családot, hiszen egyik szülő sem roppanhat bele a gyereknevelésbe egyedül, vagy éppen abba, hogy örökös hiányérzete van, mert nem láthatja eleget a gyermekét.
Szerző: Polgár Ágnes
Kép: iStock