Nyári meggyes muffin gluténmentesen, kardamomos porcukorral szórva
A nyári melegben a meggy savanykás íze az egyik legfinomabb frissítő. Süteménybe sütve laktató is. A legfinomabb pitének sütve, ám a meggyes muffin gyorsabban elkészíthető. Díjnyertes a rászórt kardamommal elkevert porcukortól lesz. Megfordul velünk a világ.
A meggy savanykás, a kardamom szúrós, és a porcukor édes hármasa együtt utánozhatatlan ízkombinációt ad a nyári melegben. Reggelire, uzsonnára vagy kirándulás alatt, útközben elfogyasztva egyformán finom. A meggyes muffin hideg limonádéval, tejes kávéval vagy simán vízzel nyelve is üdítő és laktató.
Hozzávalók
180 g gluténmentes lisztkeverék
160 g cukor
ízlés szerint vaníliaőrlemény
1 csipet só
1 evőkanál útifűmaghéj vagy sütőpor
50 ml olaj vagy 50 ml lágy vaj
200 g tejföl vagy joghurt
2 tojás
150 g friss, magozott meggy
Díszítésként: porcukor, kardamom
Elkészítés
A meggyes muffin elkészítése gyors művelet. Egy mély tálban, a feltört tojásokat habosra keverjük a cukorral, hozzáadjuk a tejfölt vagy joghurtot, fűszerezzük a sóval és a vaníliaőrleménnyel.
Hozzászitáljuk a lisztet, hozzáadjuk az útifűmaghéjat vagy a sütőport is, és jól összekeverjük az összes hozzávalót.
Az így kikevert tésztát a muffin papírral kibélelt formákba öntjük úgy, hogy csak a háromnegyedéig teljenek meg.
A kimagozott, enyhén porcukrozott meggyet a tetejére szórjuk, és ráöntjük a magozás során visszamaradt meggyléből néhány cseppet is a tetejére. 180°C fokon légkeveréses vagy előre felmelegített sütőben mintegy 20-25 percig sütjük.
A készre sült meggyes muffin tetejét megszórjuk kardamommal elkevert porcukorral.
Mit lehet tudni a meggyről?
A meggy ősidők óta ismert gyümölcsünk, de Kína, az ókori Egyiptom és Görögország területén is ismerték már, a perzsák is kedvelték. Őshazája Észak-Indiától a Balkánig terjed és a világon szinte mindenütt előfordul. A magyarság már az őshazában is ismerte.
A kiváló hazai nemesítő-munka eredményeként meggyfajtáink a világ számos országában igen kedveltek és mind nagyobb arányban termesztik őket. A hazai meggy beltartalmi, élettani hatása kimagasló, és lehetővé teszi a frissfogyasztást is, mert a gyümölcs keserűanyagoktól mentes. Nem tekinthetjük azonban egy-egy jótékony ha tóanyag hordozójának, a meggy táplálkozásbiológiai és gyógyhatású jelentősége ugyanis a beltartalmi vegyületek összetett hatásainak tulajdonítható. A növényben lévő hatóanyagok ugyanis fokozzák egymás hatását, ezért a gyümölcs fogyasztása hatékonyabb, mint ha csak egy-egy hatóanyagot, kivonatot alkalmazunk.
Kép és szöveg: Szoknya és Nadrág Magazin
Forrás: magyarmezogazdasag.hu