Zero karácsony: De mi legyen a csomagolópapírral és a lámpahulladékkal?
A csomagolópapír környezetszennyező hatásáról különösen karácsony idején gyakran olvashatunk. Ugyanakkor a mindenkori trendről is, mert az ajándékok becsomagolásában éppen úgy van divatszín és anyag, mint a karácsonyfa díszekben. Mi több sokan úgy vélik az ajándék csak gondosan csomagolva az igazi. Hogyan szabaduljunk meg helyesen a karácsonyi hulladéktól?
Karácsonykor a szokásosnál több hulladék keletkezik. Gyakran már szenteste előtt betelnek a kukák a társhasházaknál, mert az előkészületek, a takarítás, a főzés, az ajándékok beszerzése és becsomagolása is plusz hulladékkal jár. Amit, ha gondosabban kezelnénk kevesebb lenne, de mindenképpen kisebb helyet foglalna! A zero karácsony, a környezetvédelem nem divat, ésszerűség.
Minek nevezzelek?
A háztartási hulladék legnagyobb mennyiségét az élelmiszerek és a fogyasztási cikkek csomagolóanyagai mint a papír, műanyag, üveg, fém és italos kartondobozok teszik ki. Olykor nem könnyű eldönteni, hogy a papírnak tűnő szemét valóban papír-e, és hogy mit tegyünk a műanyaggal, vajon a PET-palackokhoz bedobhatjuk a műanyag szatyrot, avagy sem?!
A szelektív hulladékgyűjtő műanyag konténerébe elsősorban a lapított ásványvizes és üdítős PET-palackokat, az elöblített tejfölös és joghurtos poharakat dobhatjuk ki, továbbá a műanyag zacskókat, reklámtáskák műanyag fóliáit, a PP és HDPE jelzésű kozmetikai szeres flakonokat kitisztítva, és bizonyos helyeken az italos kartonokat is, de ez hazánkban városonként változik. Ahány hulladékfeldolgozó, annyi szabály. Viszont a műanyagok közé nem kerülhetnek bele a vegyszeres, zsíros flakonok, a fogkefe, a műanyag játékok, a videó-, és magnókazetta, CD/DVD lemezek sem.
Az újságpapír konténerbe a kartondobozokat hajíthatjuk összehajtva, a tiszta csomagolópapírokkal, irodai- és papírhulladékokkal, a szórólapokkal és egyéb reklámkiadványokkal, Budapesten a tisztára öblített italos kartonokkal. Ugyanakkor nem kerülhet bele zsíros, szennyezett papírok, műanyag borítók, sem indigó, sem faxpapír, a használt egészségügyi papírok és pelenka sem.
Zero: Karácsonyi csomagolóanyagok
De hogy akkor hová kerüljenek a színes, zörgő, ajándékcsomagoló papírok és a színes csomagolószalagok? A vegyes hulladékokhoz, vagyis a háztartási szemétbe tartoznak. Mert a nem százszázalék ajándékpapírok nem alkalmasak papír- vagy kartongyűjtésre, mivel mindenféle fényes vagy műanyag bevonattal vannak ellátva, és sok festéket tartalmaznak, de nem tartoznak a műanyaghoz sem, hiszen papír van bennük.
Ha már csomagolunk környezetkímélőbb megoldás lehet az egyértelműen papírnak mondható burkolóanyagok, vagy az egyik legjobb alternatív megoldás az újra felhasználható ajándéktáskák lehetnek még, ami jó módja a papírhulladék mennyiségének csökkentésére.
A zeromentes csomagolás híveként elővehetünk kevésbé jó textíliákat is, megunt avagy régi itt-ott megfakult, kilyukadt terítőket, függöny anyagokat vagy egykor szép ruhákat is vághatunk szét csomagolóanyagnak. Nem, nem kell beszegni körbe az anyagokat, nem baj, ha ferdén vágjuk el, csak a fa alatt lesz, sőt még rusztikusabban is hathat, a csomagolás, ha csak óvatosan beletekerjük az anyagba az ajándékot. Használhatunk szép kendőket is, sálakat is, vagy új ruhákat, ami az ajándékot is jelenti egyben. Elővehetünk cipősdobozokat, befőttesüvegeket, régebbi fémdobozokat is, az sem baj, ha jövőre visszakapjuk a nagymama régi fűszertartóját.
Ha mindenáron papírt szeretnénk használni, akkor bátran nyúljunk a kiolvasott magazinokhoz, reklámújságokhoz, idejét múlt, már nem használt nagy alakú könyvek lapjaihoz akár.
Macska feldöntötte, kutya lerántotta
Egy-két törött dísszel minden karácsonykor számolhatunk függetlenül a gyerekek, macskák, kutyák számától. Elég, ha csak rosszul fogjuk kezünkbe a díszt, vagy szaloncukor tolvajlás közben lelökünk egyet. A törött karácsonyfadíszek, a különféle girlandok, koszorúkat is szelektíven jó kidobni. Ha a díszítésnek több mint fele van a fémből, akkor vigyük azt fémgyűjtőbe. Amúgy vegyes, háztartási hulladéknak számít. Az egyértelműen műanyagok mehetnek a műanyag konténerbe, ha nem vagyunk biztosak magunkba, vigyük el egy hulladékudvarba, ahol a segítségünkre lehetnek.
Az eltört gömbökből különleges dísztálat is készíthetünk. Egy színben harmonizáló tálra halmozhatjuk a megrepedt, csorba darabokat. Rakjunk közé fenyőtobozokat, örökzöldeket vagy fagyöngyöt.
Ez is műanyag, az is műanyag
A műanyagfélék közül a legismertebb három közül a polietilén a leggyakoribb, ennek a rövidítése PE, a nagysűrűségű polietilén jele a HDPE, míg a kissűrűségű polietilén a csomagolásokon LDPE rövidítéssel látható.
A PE azaz, polietilén közé tartoznak a fóliák, palackok, edények, csövek, zsákok és szigetelőanyagok. A HDPE közé tartoznak a tejes flakonok, a mosószerek, tisztítószerek, samponok és motorolajak flakonjai. LDPE a fóliák és zacskók. Mindhárom a műanyagok közé dobandó, amennyiben nagymennyiségben halmozzuk fel, érdemes egy hulladékudvarba elvinni.
A polipropilén, rövidítve PP közé a palackok, joghurtos dobozok, krémsajtok, egyéb tejtermékek dobozai; mustáros, majonézes és ketchupos flakonok; műanyag edények, tálcák, kulacsok, háztartási szerek flakonjai tartoznak. Tisztítva a műanyag konténerbe hajítható.
A sokat hallott PVC, azaz poliviniklorid közé a csövek, fóliák, műbőrök, palackok, csomagolóanyagok, padlóburkolók tartoznak. A hulladékudvarban adhatók le, vagy érdemes olyan cégekhez eljuttatni, akik azok újrahasznosításával foglalkoznak.
Karácsony szempontjából a különféle elektronikus berendezések csomagolásának szelektív hulladékgyűjtése okozhat gondot. A nagyobb, drágább háztartási eszközök, mint például a televízió, hűtőszekrény, számítógép és a kisebb háztartási eszköz csomagolása a karton mellett – ami egyértelműen a papír hulladékokhoz dobható – tartalmaznak hungarocellt másnéven: polisztirol, nikecell ami a PS rövidítést kapta. Ilyen a telefonok burkolata is, a műanyag poharak, és egyéb habosított hang- és hőszigetelő anyagok is. Ezeket szigorúan csak hulladékudvarban szabadna leadni, nem az általános háztartási hulladékkal együtt kidobni.
Lámpahulladék
A karácsony során nagy mennyiségben gyűlhetnek össze a különféle fémek is melyek a fémek közé hajíthatók: az alufólia, a fém konzervdobozok, a fém zárókupakok is.
Az új, ajándékba kapott kütyük mellett a régi, elromlott berendezések leselejtezésére is gondolnunk kell. Az elhasználódott háztartási gépek, mint a hajszárító, a kávéfőzőgép, a mosógép, a hűtőgép, a televízió, továbbá más elektronikus eszközök mobiltelefonok, számítógépek, tabletek mind-mind elektronikai hulladéknak számítanak. Ahogy a különféle elromlott karácsonyi fényfüzérek, fénycsövek és egyéb világítótestek is. Továbbá a különféle szárazelemek és akkumulátorok is, amik veszélyes hulladéknak illetve veszélyes összetevőket tartalmazó hulladéknak számítanak és az áruházakban adhatók le, az újonnan vásároltakkal cserében, avagy szabályosan a hulladékudvarban szabadulhatunk meg tőlük. Lámpahulladékot leadhatunk a barkácsáruházakban, a hiper-, és szuperbevásárló áruházakban, a hulladéktelepeken is. Ne feledjük, a visszagyűjtött lámpákat újrahasznosítják és jelentős mennyiségű másodlagos nyersanyagot biztosítanak a lámpa- és üveggyáraknak!
A hulladékokról, a zero mozgalmakról ide kattintva olvashatunk még.
Kép: Pixabay