SzĆrszĂĄlhasogatĂĄs: magunknak vagy mĂĄsoknak megfelelni?
MĂĄr az ĂșjszĂŒlött korunkban felfedezni vĂ©ltĂ©k bennĂŒnk a szĂŒleink az egyĂ©nt, Ă©s mĂ©g totyogĂłs korunkban is boldogan mesĂ©ltĂ©k mĂĄsoknak, mit hogyan szeretĂŒnk, mĂĄskĂ©nt, amikor viszont oviba kerĂŒltĂŒnk, mĂĄr nem örĂŒltek neki, ha kilĂłgtunk a sorbĂłl. TinikĂ©nt meg mĂĄr mi nem akartunk. A lĂĄnyok meg is vĂĄsĂĄroltattĂĄk magunknak az elsĆ borotvĂĄjukat. A fiĂșk meg a csupasz lĂĄbĂș lĂĄnyokat szerettĂ©k meg.
Hogy most a tojĂĄs volt elĆbb vagy a tyĂșk, a fene se tudja mĂĄr. SzĆrszĂĄlhasogatĂĄs lenne, abba belemenni, mikĂ©nt terjedt el, hogy a nĆk igenis szabaduljanak meg a lehetĆ legtöbb szĆrĂŒktĆl. Amely trendbe mĂĄra mĂĄr a fĂ©rfiak is bekapcsolĂłdtak. Ăjabb vitĂĄra adva okot, hogy na mĂĄr most, az a fĂ©rfi vajon elĂ©ggĂ© fĂ©rfias vagy sem, amelyik megĂĄlljt parancsol a vĂĄll alatti hajlat elbozontossĂĄgĂĄra, vagy sem, azaz borotvĂĄljĂĄk a hajlatukat. Miközben az arcukon meg a szakĂĄll a divat.
VĂ©gtĂ©re is Ă©des mindegy, hogy most a divat, az elvĂĄrĂĄs vagy az igĂ©ny volt elĆbb, de valahogy Ășgy vĂ©lem, ha ez csupĂĄn csak divat lenne, hogy borotvĂĄlja magĂĄt a nĆ, ahol Ășgy Ă©rzi, kell, nem ĂĄrt, muszĂĄj, na meg illik, akkor mĂĄr ennek a trendnek is többször lett volna mĂĄr leszĂĄllĂł Ă©s felszĂĄllĂł ĂĄga az elmĂșlt jĂł pĂĄr tĂz Ă©vben, mint mĂĄs divathullĂĄmnak, de nem volt. NyĂltan legalĂĄbbis nem.
EgĂ©szen mostanĂĄig, hogy Morgan Mikenas, modell egyszer csak fel nem hagyott a borotvĂĄlkozĂĄssal, majd ezt meg is osztotta a közzel, hozzĂĄtĂ©ve, hogyÂ Ć most mĂĄr jĂłl Ă©s önazonosnak Ă©rzi Ăgy magĂĄt. Nemcsak a lĂĄbĂĄra, hanem a hajlatĂĄra vonatkoztatva is a kĂ©rdĂ©st.
Szerintem, nincs olyan nĆ, akivel ne fordult volna elĆ, hogy nem borotvĂĄlta, epilĂĄlta, gyantĂĄzta le volna akĂĄr napokig le a lĂĄbĂĄt, mert mindennap rohant, mert kiĂ©gett a villany a fĂŒrdĆszobĂĄjĂĄban, mert beteg volt, Ć maga vagy a gyereke, mert kutya hideg tĂ©l volt…akĂĄrmi….Ă©s akkor bizony megcsodĂĄlhatta magĂĄn, hogy na Ć aztĂĄn mennyire is randa Ășgy vagy sem, Ă©ppen hogy nagyon is szĂ©p, ahogy a JĂłisten megteremtette, vagy vĂ©gig jĂĄrta nĂ©gykĂ©zlĂĄb, majd kĂ©t lĂĄbon az evolĂșciĂłs ĂștjĂĄt, a majmoktĂłl egĂ©szen az epilĂĄlt lĂ©nyig. S ha azt nem talĂĄlta szĂ©pnek, hĂĄt Ășjra lecsupaszĂtotta magĂĄt. Vagy sem, Ă©s hagyta magĂĄn a prĂ©met, de, hogy nadrĂĄgba bĂșjt az biztos. MiĂ©rt?
Mert egyszerƱen mĂĄr Ăgy szoktuk meg. Nem csak hogy tĂĄrsadalmi elvĂĄrĂĄs, hogy tĂŒkörsima legyen a lĂĄb, Ă©s a vĂĄll alatti hajlat, hanem a legtöbbeknek mĂĄr ez is jelenti a szĂ©pet.
A szĂ©p fogalmĂĄt, tudjuk jĂłl, definiĂĄlni lehetetlen. Mindenkinek mĂĄst jelent. De ha most önmagĂĄban egy nĆi testre gondolunk az a legtöbbĂŒnknek attĂłl szĂ©p – legyen az a test sovĂĄny, vĂ©kony, ĂĄtlagos, molett, elhĂzott, fiatal vagy öreg, hogy mindezek mellett vagy ellen, tiszta.
Jönni azzal, hogy az a szĂ©p, ami termĂ©szetes, mondjuk ki, ostoba önĂĄmĂtĂĄs. Igen, kevĂ©s valĂłban önmagĂĄban szĂ©p ember van. Ăs aki mĂ©g szĂ©p az is lehet fĂĄradt, beteg, kialvatlan, elcsigĂĄzott. MiĂ©rt ne javĂthatnĂĄnk a hibĂĄkon, az Ă©let nyomain egy leheletnyi sminkkel, egy csinosabb hajjal? Ha a legtöbb nĆ Ășgy Ă©rzi szebbnek magĂĄt, hogy szĂ©pĂtkezik, mosakodik, krĂ©mezi magĂĄt, sminkel Ă©s frizurĂĄt visel, akkor miĂ©rt ne borotvĂĄlkozna? Egy szĆrös nĆi lĂĄb, de leginkĂĄbb egy hajlat bĂĄrmennyire is termĂ©szetes, hogy szĆrös, az egyszerƱen a legtöbb embernek nem szĂ©p. AzĂ©rt nem szĂ©p, mert nem a tisztasĂĄg lĂĄtszatĂĄt kelti.
ElvĂ©tve eddig is lĂĄthattunk persze nĆt szĆrös lĂĄbbal, hajlattal, na meg a kis bajuszkĂĄval a szĂĄja felett. Ăgy tetszik önmagĂĄnak, az urĂĄnak (vagy sem, de Ăgy maradt) Ă©s Ăgy Ă©rzi jĂłl magĂĄt. ValĂłban nem lehet könnyƱ egy erĆsebb szĆrzettĆl mindennaposan megszabadulni. VĂ©gĂŒl is Mrs. Doubtfire mediterrĂĄn tĂpusĂș lĂĄba is megtetszett a buszsofĆrnek. Ăs igen, vannak fĂ©rfiak akiknek ez tetszik. De valahogy ritkĂĄn hallani erre igĂ©nyt.
Ăppen ezĂ©rt a legtöbb nĆ egy pĂĄr napos kihagyĂĄs utĂĄn azonnal szalad a kozmetikushoz egy teljes szĆrtelenĂtĂ©sre vagy ragad Ă©les eszközt, hogy megszabaduljon a felesleges szĆrzetĂ©tĆl. ElsĆsorban a hajlatukban, mert kĂ©rem szĂ©pen, ha ottmarad a szĆr, akkor az elkezd bizony bƱzleni. Nincs mit ezen szĂ©pĂteni. HasznĂĄlhatja a legflancosabb deot, izzadsĂĄggĂĄtlĂłt, kenceficĂ©t, bizony azok a frĂĄnya erĆnlĂ©ti cseppek megakadnak azokon a bestia szĆrszĂĄlakon, Ă©s ha az mĂ©g jĂł dĂșs is….na hĂĄt…..nem nĆies az a szag, ami onnan kijön, kijöhet. ( Igen, persze, minden igazi nĆ friss virĂĄgillatot ĂĄraszt. Ăn is. Giorgio Armani, Acqua di Gioia parfĂŒmnek hĂvjĂĄk. Vagy mĂĄsnak)
TĂșl sokan vagyunk emberek, tĂșl szƱk helyen, a megfelelĆ higiĂ©nia, egyszerƱen nem lehet kĂ©rdĂ©s. Ez nem szimplĂĄn megfelelĂ©s, hanem igĂ©ny kĂ©rdĂ©se. Ha Ă©n nem akarok mĂĄsokat szagolni, engem se szagoljanak.
Persze lehet többször is zuhanyozni egy nap, Ă©s hasznĂĄlni sok kartonnyi dezodort, ĂĄm ezzel sem idĆt, sem pĂ©nzt nem spĂłrolunk. Ha egyszerƱbb szĆrtelenĂteni a hajlatot, tegyĂŒk. Ha meg olyan szerencsĂ©sek vagyunk, hogy nem kell, mert nem kell, akkor örĂŒljĂŒnk.
A kĂŒlsĆ elvĂĄrĂĄsok folyamatosan vĂĄltoznak, Ă©s sokszor ezek ellentmondanak egymĂĄsnak. Megfelelni manapsĂĄg mindenkinek valĂłban kĂ©ptelensĂ©g. Ăs nem is kell. Ha Ășgy cselekszĂŒnk ahogy nekĂŒnk jĂł, jobb, akkor önazonosak lehetĂŒnk, s Ăgy elĂ©gedettek Ă©s boldogak. Ami nagyon szĂ©p Ă©s jĂł. NekĂŒnk.
Csakhogy Ăgy vagy Ășgy megbĂĄnthatunk mĂĄsokat. Pont azzal, hogy kilĂłgunk a sorbĂłl, Ă©s mi több, mutogatjuk azt a szociĂĄlis köznek. Akik nem biztos, hogy kĂvĂĄncsiak a Dior kosztĂŒmbe Ă©s magas sarkĂș cipĆbe bĂșjtatott tökszĆrös lĂĄbunkra. FĆleg nem a munkahelyen, egy ĂŒzleti tĂĄrgyalĂĄson, a kiszolgĂĄlĂłtĂ©r tĂșloldalĂĄn, vagy felĂŒnk szemben ĂŒlve a vonaton. MĂ©g akkor sem, ha nekĂŒnk az a szĂ©p, Ă©s Ășgy tetszik.
Ez van. Ilyen a vilĂĄg. El kell fogadnunk, hogy az egyfajta kĂŒlöncsĂ©gĂŒnkkel bĂrĂł identitĂĄsunkat megtartani bizony piszok nehĂ©z feladat. KilĂłgni a sorbĂłl – legyen az meggyĆzĆdĂ©sbĆl, vagy csupĂĄn lĂĄzadozĂĄsbĂłl – olykor sokkal fĂĄrasztĂłbb, Ă©s kevĂ©sbĂ© kifizetĆdĆ, mint egyszerƱen benne maradni. Ăs elfogadni, hogy a fĂ©rfiak lĂĄba szĆrös, a nĆkĂ© meg inkĂĄbb nem.
KĂ©p: Adobe Stock