Sétaműhely: Városnézés, gyaloglás egyénileg mégis közösségben
A bezártság érzése egyre jobban elhatalmasodhat felettünk, pedig sétálni elmehetünk. Ám a közvetlen környezetünkben rót utak mára már unalmassá válhattak. A Sétaműhelyt Lénárd Anna képzőművész egyszemélyes projektként indította, ma már kollektív alkotóműhely. A pandémia idejére gyülekezés- és érintkezésmentes sétákat ajánlanak.
Sétaműhellyel a fővárosi séták során, a főváros múzeum, az utcák színházi díszletek, a Sétaműhely pedig kurátorok és rendezőkké lesznek, hogy mi másként sétálhassunk. Háromféle gyülekezésmentes séta közül is választhatunk a Sétaműhely hangkíséretében. Mit jelent, hogy hangkíséret? Fülhallgatót használva, a sétavezető hangját halljuk, aki élő helyszíni közvetítést tart számunkra a sétaútvonalon. A többi sétálóval nem is találkozunk. Viszont a családunkkal együtt tehetjük meg az utat. A séta során a helyekhez történeteket kapcsolnak és megelevenítik a múltat, amit a városban élő ember elfelejtett, és a jelent, amit nem biztos, hogy ismer.
A tematikus sétáik egy része ma is elérhetőek, legfeljebb módosítottak az útvonalon, a látogatni valón. Például a Zsidók és törökök a budai Várban elnevezésű sétán értelemszerűen kimaradnak a jelenleg zárva tartó intézmények látogatása, de így kutyával és babakocsival is járható a program.
A városnézés alatt megtudhatjuk például, hogyan éltek másfél évszázadon keresztül a három legnagyobb egyistenhívő vallás képviselői a budai Vár szűk területén – zsidók, keresztények és muszlimok? Megnézhetjük a középkori zsidónegyed romjait és a zsidó temető helyét, megkereshetjük az utolsó budai pasa síremlékét és megnézhetjük egy középkori zsinagóga emléktábláját is. A Sétaműhely szerint azért is érdemes elmenni a budapesti sétára, mert végre üres a Vár, és mert megismerhetjük a középkori Buda tankönyvekből hiányzó történeteit. Ezt a programot március 28-ra tervezik.
Innovatív városnézés az Andrássy úton
A gyülekezetmentes séták egyikén az Andrássy úton kelhetünk végig. Szerintem, ez nem egy mindennapi program. Amikor a közvetlen szomszédságában laktam a sugárútnak, akkor is csak egy bizonyos szakaszán sétáltam sűrűn. Végig a teljes hosszában legfeljebb három-négy alkalommal mentem.
A Sajtműhely szervezésében tett csaknem 3 km-es sportos városnézés az Andrássy út elejétől egészen a Hősök teréig tart. Különösebb megállások nélkül –a Sétaműhely számítása szerint – ez 1 óra alatt teljesíthető.
De mielőtt még elindulnánk, email-ben kapunk néhány információt és egy kis feladatot, amelynek megoldására 30 perc áll rendelkezésünkre. A feladattal felfedezhetjük a Dunakorzó környékét még az élő helyszíni közvetítés kezdete előtt. És valószínűleg ekkor kapunk választ arra a kérdésre, hogy az eredetileg a Dunapartig tervezett Sugárút, végül miért nem addig épült ki?
És bár teljesen mindegy, hogy az út jobb vagy bal oldalát választjuk a sétának, az útvonal távolsági kihívás lesz, hiszen mégis csak három kilométert gyalogolunk.
Megállókat nem tervez a Sétaműhely, így nem kell attól tartanunk, hogy másokkal csoportosulnánk egy szobor, bokor vagy éppen emléktábla körül. Viszont biztat arra, hogy a séta során bátran tegyünk egyéni felfedezéseket: nyugodtan sétáljunk át az út jobb és bal oldalára, már csak a móka kedvéért is. Csupa olyan információ és érdekesség hangzik el a fülhallgatóból útközben, ami akkor is élvezetes, ha éppen egy háztömbbel arrébb járunk. A sétát Gera Patrícia újságíró, idegenvezető vezeti.
Margitsziget – Privát séta és titkos küldetés a zöldben
Itt is kérdéssel nyit a Sajtműhely: Tudjuk-e, hogy eredetileg 5-7 sziget is volt a Dunán? Természetesen a választ a séta során megtudjuk. Miután jegyvásárlás után e-mailben megkapjuk a részleteket, hogyan juthatsz hozzá a fülbemondó-készülékhez az élő helyszíni közvetítés kezdete előtt.
A sziget déli csücskétől az északiig tart a séta, megállás nélkül, így szabadon lehet kóborolni az egész szigeten. A körülbelül 2,5 km hosszú séta bő egy órát vesz igénybe. A sétavezető Dani Gabriella hangját a szigeti Bejárótól hallhatjuk, és végigkövet minket az egész úton. Mivel a terepen alig vannak épületek, nagyobb távolságból is biztonságosan hallhatod, akár 100 méterre is el tudunk a többi sétálótól távolodni.
A városnézés lezárásához sem kell sehol gyülekeznünk. Ha odaértünk a séta végéhez, a fülbemondót egyszerűen felakasztjuk a kijelölt pontra, és nyugodtan távozhatunk anélkül, hogy a később érkezőket be kellene várnunk.
Pesti korzó – Séta a Dunaparton
Bokros Eszter tanár hangjára sétálhatunk a Dunakorzón. Ezúttal is nagyjából egy egyórás sétára számíthatunk. A mintegy 2,5 kilométer hosszú, megállókat nem tartalmazó séta közben is nyugodtan nézelődhetünk, és itt is kitérhetünk jobbra vagy balra, akárcsak a Margitszigeti sétán.
Egyetlen egy helyszínre térünk be a séta során: a Vásárcsarnokba. De az épületen belül is szabadon mozoghatunk. És akár új információkat is szerezhetünk a Vásárcsarnok épületéről, történelméről
A séta egészen a Bálnáig tart, majd ott tehetjük le a fülhallgatókat, anélkül, hogy másokkal érintkeznénk.
A gyülekezésmentes séták nem forgatókönyv alapján megtervezett tematikus séták, hanem kötetlen városnézések. Most nem az apró részletekre, hanem a városkép egészére koncentráltatnak velünk a szervezők, és olyan történelmi érdekességekre, amelyek nem a város egyes pontjaihoz, hanem a nagy egészhez kapcsolódnak. A találkozópontok is mindhárom séta során titkosak, hogy véletlenül se gyülekezzenek egy helyen a közösen mégis külön sétálók.
Ez a programajánló ugyan a budapestieknek kedvez, de akár előre mi magunk is tervezhetünk hasonló sétákat a családdal máshol, más településen, hogy megnézzünk ezt-azt, akár a lakóhelyünket más szemmel. Kereshetünk szobrokat, emléktáblákat, utána nézhetünk épületeknek az interneten, akár külön-külön is felkészülhetünk, hogy mindig más vezesse a családi idegenvezetést.
Forrás és kép: ITT
Szerző: Polgár Ágnes