Reálisan felkészülni a házasságra, lehet?
A házasság előtt álló párok gyakran zavarosan és homályosan látják a kapcsolatukat, a rózsaszín felhő érzése miatt. Igen, a szerelem gyakran vakká tesz. De a becsapás nem feltétlenül kettejükre, vagy a másikra irányul, önmagunkra éppúgy befolyással bírhat. Korábbi csalódásaik, a szerelembe vetett hitük irreális elvárásokat támaszthat a másikkal szemben. Bármilyen romantikus érzés csupán szerelemből házasodni, a boldogsághoz ennél jóval több kell.
Minden házasság előtt álló párnak reális képet kellene alkotnia a kapcsolatukról, ahhoz, hogy a későbbiekben egyikőjüket se érje kellemetlen meglepetés. A szerelem ugyan a világ legszebb érzése, de ha bármelyik fél vak a házassságkötés előtt és nem veszi észre a figyelmeztető jeleket, az bizony rossz házassághoz, váláshoz vezethet.
A jövendőbelink kiválasztása az élet egyik legfontosabb döntése, magunk érdeke, hogy alapos munkát végezzünk!
Ehhez kell az, hogy a párok ismerjék és kendőzetlenül megbeszéljék a különbségeiket, elvárásaikat, jellemvonásaikat és konfliktusaikat. Ezzel segítve a jó döntéshozatalt.
Különbség és hasonlóság
A kapcsolat olyan, mint egy családi ház, csak akkor tartós, biztonságos és megingathatatlan, ha az erős alapokra épül. Az egyik ilyen alap a párkapcsolatban az, ha tisztában van mindkét fél azzal, miben különböznek egymástól és miben hasonlítanak egymáshoz ők ketten.
A különbségekre különösen oda ell figyelni, mert a feszültségforrások pontosan, hogy az eltérő nézőpontokból származnak, amik különböző elvárásokat jelentenek.
Az elvárások önmagukban se nem lehetnek jók, se nem rosszak, egyszerűen csak léteznek, mások vagyunk tőlük.
Minél több a különbség a jövendőbeli férj és feleség között, annál nehezebb lehet a kapcsolatuk a sok feszültség és konfliktus miatt, amelyek pont ezekből a másságból fakadnak. Ugyanakkor minél több mindenben hasonlítanak, annál könnyebb lehet a házasságuk.
Nézőpontok közelítése
Annak a két embernek, akikben több a különbözőség, mint a hasonlóság sem kell dugába dőlnie, mert a kapcsolatuk ettől még lehet boldog és kiegyensúlyozott, amennyiben megtanulják békés úton, szeretettel és türelemmel közelíteni a nézeteiket.
Meg kell tanulni meglátni, hogyan egészítheti ki egymást két ember.
Ehhez viszont nélkülözhetetlen az önismeret, az, hogy kívülről jól lássák magukat a felek, mert ha nem így van, olyan irreális elvárásaik lehetnek a másikkal szemben, ami nehezen elfogadható. Meg kell tudniuk nevezni önmagukban és a másikban is a legjellemzőbb tulajdonságokat legyenek azok jók vagy rosszak.
Egy szerelmes pár tele van elképzelésekkel és elvárásokkal, ami teljesen természetes dolog. Viszont ezeket azonnal meg kell tudni beszélni, és egységre is kell jutni azokban, ahogy azok felmerülnek. Nem árt listát írnia mind két embernek a fő területekről és összevetni azokat, majd a sikeresen közelített érveket, egyfajta szabályként papírra is vetniük, és később betartaniuk.
Nyíltan kell tudni beszélni mindenről. Múltról, jelenről, jövőről, családi háttéről, munkáról, szexualitásról, otthonteremtésről, gyermekvállalásról, pénzügyekről, kulturális hasonlóságokról. Egyik témát sem szabad kihagyni.
Pontosan ismerni kell egymást ahhoz, hogy két ember a lehető legbiztonságosabb alapokról indulhasson el.
Konfliktus esetén mindig igyekezzenek az indulatokat visszafogni, ne azonnal ítélni, és a lehető legjobbat feltételezni a másikról. Használjanak minél több egyszerű, tisztázó kérdést, hogy valóban megismerhessék a másik álláspontját. Amennyiben szükséges tudjanak bocsánatot kérni és megbocsátani egymásnak. S ha a változás mégis várat magára, akkor is maradjanak kitartóan hűen és türelmesek egymáshoz.
Kép: Unsplash