Ott voltunk az idei Busójáráson!
A mohácsi sokácok messze földön ismert népszokása, a Mohácsi Busójárás időpontja azért változik évről-évre, mert dátumát a tavaszi napfordulót követő első holdtölte határozza meg. Idén február 8. és 13. között lehetünk részesei a látványos rendezvénynek, amit legalább egyszer mindenkinek látnia kellene.
Nem mindenki tudja, hogy Mohács egyedülálló farsangi mulatsága felkerült az UNESCO, az Emberiség Szellemi Kulturális Örökség reprezentatív listájára is. A vigasságot többek között farsangi felvonulás, busó táncház, kézműves játszóház, busómaszk-faragók kiállítása, dudás találkozó, busólakodalmas, a farsangi koporsó vízre eresztése és tamburazene teszi igazán emlékezetessé. A Koló tér és a Széchenyi tér a régi népszokás központja. A Koló téren gyülekeznek a beöltözött busók, jankelék, boszorkányok és maskarák, a Dunán csónakkal átkelt busók itt találkoznak az ágyús, az ördögkerekes, a szekeres, a kürtös, a teknős és más busó csoportokkal. Az önfeledt farsangolás akkor veszi kezdetét, amikor eldörren a régi, elöltöltős busóágyú – ekkor a busócsoportok megindulnak, és a főutcán át bevonulnak a város főterére. A busójárás utolsó estéjén, szürkületkor újabb attrakció következik majd: a busók ismét a főtéren gyülekeznek majd, a meggyújtott máglya körül táncra perdülnek és dévajkodnak az emberekkel.
A Széchenyi téren a busó forgatagban, a felállított máglyarakás mellett közvetlenül megszólítunk egy csoportban álló megpihenő busó csapatot, az öltözékükről kérdezzük őket:
– A csipkemaszk farsangi kellék, a rávarrt fátyol már ennél több, takarja az arcot. A ránk szórt hamu pedig elűzi a gonoszt és a telet – mesél a lányok öltözékéről a nem boszorkány, hanem sokác népviseletbe öltözött fiatal lány.
Mellette áll a jókedvű busó, aki fánkkal kínál bennünket: – Jó esetben apáról-fiúra száll az öltözék, de nem mindenki ilyen szerencsés. Egy ilyen nagy birkabőr ára, mintegy ötvenezer forintba kerül, vagy inkább ott kezdődik. A maszkot persze meg lehet vásárolni készen, de inkább magunknak faragjuk és festjük, az az igazi, ha mi készítjük – meséli a huszonéves fiatal fiú, Dani.
Az egész napos forgatag magával ragad kicsit és nagyot, szoknyát és nadrágot, fiatalt és időset. A felvonuláson túl keresztbe-kasul mászkálnak a maskarások. Kürtőskalácsosok, kolbászosok, forralt borosok, fánkosok kínálják a finomságokat. Az apró ajándék busóbábuk, hűtőmágnesek mellett kész jelmezeket, faragott maszkokat, álarcokat és csipkemaszkokat választhatnak vásárfiának a nagyok, míg a kicsik kereplőket, kürtöket és busó babákat vihetnek haza emlékül.
Egész évben busójárás
Van egy klassz hírünk azoknak is, akik nem farsang idején fordulnak meg Mohácson: a Busóudvarban járva egész évben betekintést nyerhetnek a mohácsiak farsangi népszokásaiba, a múzeumba lépve ugyanis belecsöppenhetnek a busójárás forgatagába. Egy csapásra a város főterén találhatják magukat, ahol alaposan szemügyre vehetik a különböző busóalakokat, a hagyományos busó mellett, számtalan ördöggel, boszorkányokkal és szép busókkal, azaz sokác lányokkal is találkozhatnak.
A múzeum kialakítás során arra törekedtek, hogy az valósághűen tükrözze az igazi busójárás hangulatát, ezért nem csak a busók teljes felszerelését tették közkinccsé, hanem olyan farsangi kellékeket is szemügyre lehet venni, mint az ördögkerék, az ágyú vagy a bödönhajó, de a máglyagyújtás izgalmas pillanatait is újraélhetik a látogatók. Fokozza az élményt a busójáráskor elmaradhatatlan sokác népzene, az ágyúdörrenés, valamint a kolompok és kereplők hangja.
Miért menjünk Mohácsra?
Mohács a déli országhatártól mindössze 15 km-re, a Duna partján található, különösen szép természeti környezet ölelésében. A 900 éves történelmi múlttal rendelkező város egyedülálló néphagyományokkal is büszkélkedhet. Ezeréves borászata messze földön híres, gasztronómiai kínálata pedig minden ízében multi-kulturális. Számos nagyszabású rendezvénynek ad otthont a város, amit régi lakóházai, különböző nemzetiségek lakta városrészei, templomok, múzeumok, kiállítások, kulturális programok tesznek még vonzóbbá az utazók számára. Ha erre járunk, érdemes betérni a Fogadalmi templomba, s ha időnk engedi, ellátogatni a közelben található Történelmi Emlékparkba. A pihenésre és feltöltődésre vágyók figyelmébe ajánljuk a minősített gyógyvízzel rendelkező Mohácsi Városi Termálfürdőt, ami elsősorban ízületi és reumatikus panaszok, sportsérülések, nőgyógyászati betegségek esetén ajánlott, de érdemes megmártózni benne azoknak is, akik fokozni szeretnék szervezetük ellenálló képességét és erősítenék a szervezetüket. A fürdőben finn szauna, infraszauna, gőzkabin, merülőmedence és változatos masszázs-kínálat teszi teljessé a kikapcsolódást.
Busójárás a neten:
www.mohacs.hu/hu/info/busojaras
Kép: Szoknya&Nadrág