Nyomkeresők után: Fokváros és a többi helyszín, ahol filmturisták lehetünk
Sorozatok, filmek után gyakori, hogy a látottak még sokáig rabul ejtik a gondolatainkat, különösen, ha jó hatással volt ránk a mozi. Akár még arra is ellenállhatatlan vágyat érezhetünk, hogy a sorozatban, filmben játszódó helyszínekre elutazzunk. Például Fokvárosba nyomot keresni.
A filmturizmus nem újdonság. Már akkor létezett, amikor a film még nem, csak akkor még kevesen tehették meg, hogy a kedvenc novellájuk vagy regényük helyszínére utazzanak. A legtöbben csak a fantáziájukban jutottak el arra a csodás helyre, ahol a szerző megírta a könyvét, ahol a mű főszereplője a tengerbe veszett, a hősnő kezét megkérték, vagy ahol kincsre lehetett bukkanni. Például aranyra.
Ma már a könyvek mellett a filmek, a sorozatok és az Internet is, a YouTube videók, az Instagram képek csalogatják utazásra az embereket, mert olyan élményekre, érzelmekre, hangulatokra vágynak, amelyeket az adott film, videó nézése közben élhettek át.
Utazzunk, de hová?
Nyaralástervezéskor az úticélunkat számtalan szempont alapján választhatjuk. Vannak, akik kimondottan vízpartra vagy a hegyvidékre vágynak, vannak, akik új, egzotikus ízekre, másokat a történelmi vagy az építészeti elemek érdeklik. És a filmturizmus is egyre népszerűbb.
A filmturizmusra építő helyszínek és városok tematikus kínálataiból az egyszerű, egy-két órás sétától, az egésznapos csomagajánlatokig sokféle lehetőség közül válogathatunk, egy-egy látogatható helyszín megtekintésére, illetve a könyvekből, filmekből ismert hangulat, esemény átélésére. Számos vezetett túra érhető el, amelyek nemcsak a híres forgatási helyszíneket tartalmazzák, hanem a világ leghíresebb sztárjainak, a film alkotóinak személyét idézhetik fel a turistában.
Külön említésre méltók azok a filmek, amik eleve az utazásról szólnak. A CNT Travel 2015-ben közzé tett listáját évről-évre frissítik, ma már ötven olyan filmből áll, amelyeknek forgatási helyszínei keresettek. A sort az 1953-as Római Vakációval kezdi. A listából kiderül, hogy az 1969-es Szelíd Motorosok kultikus útszakasza, a fiatal Jack Nicholsonnal ma is népszerű Mexikóból – Los Angelesen át New Orleansig.
Az ötvenes listában említik a 2014-es Grand Budapest Hotel mozit is, benne a filmes világ egyik leggiccsesebbnek tűnő kitalált szállodájával. Majd a 2019-es Midsommar svéd hátborzongató drámáját, amiről mi is írtunk ITT. Ám a filmturistának nem a svéd Hårga falut, hanem a magyar Budakeszi települést kell keresnie, ha meg akarja találni a filmben látható júniusi svéd nyarat, ugyanis a legtöbb jelenetet hazánkban vették fel. A teljes lista IDE kattintva érhető el.
St. Tropez-től Fokvárosig
Nem kell egy filmnek vagy egy sorozatnak feltétlenül népszerűnek, kiugróan jónak vagy eredetinek lennie ahhoz, hogy a nézőben kíváncsiságot ébresszen fel a forgatási helyszínek, a mozi történésének kiléte után.
A Nyomkeresők 2019-es Dél-Afrikai sorozatát az HBO-GO-on, teljes feltöltést követően frissében néztem végig. Egyben. Hat epizódot összesen 317 percben. Amit mindenképpen adott nekem, hogy felébresztette bennem a vágyat, hogy Afrikába utazzam. Nem most. Majd akkor, amikor újra lehet biztonságosan repülni, amikor nem kell világjárványtól félni.
Eddig Afrika, Egyiptomtól eltekintve nem szerepelt az érdeklődési listámban. Na nem mintha lenne listám, ha tehetném, tulajdonképpen bárhová elutaznék. Igen oda is, ahol nem terem babér, vagy veszélyes a világ.
Még tiniként követtem a francia Riviéráin élő fiatalok életét. Ez az úticélom – még leírni is sok – több, mint húsz éve kitart. Pedig rengeteg sorozatot láttam azóta. Népszerűbbeket, izgalmasabb-egzotikusabb helyszíneken játszódókat, és akár színvonalasabbakat is, mégis szeretném látni azt a város, ahol a Szerelmek Saint Tropez-bant forgatták. Akkor is, ha már rég nem úgy néz ki, ahogy akkor. Talán azért, hogy az akkori életérzéseimet újra átélhessem.
De ha a fiamat kérdeznénk, akkor Londonig nem állhatnánk meg a Harry Potter könyvek és mozi miatt. Ha az édesanyámat, ő bizonyára a Da Vinci-kód helyszíneire is elutazna. Vagy ha a barátnőmet-szerzőpáromat Karóczkai-Müllner Helgát, akkor a Trónok harcában felsorakoztatott várak sem hagyhatók le a listámról, miután közös szórakozásunk a kastélyok, várak látogatása.
Nyomkeresők után: Fokváros
A Nyomkeresők, eredeti címén Trackers sorozat hasonlóképpen fogott meg. Dacára annak, hogy az érezhetően alacsony költségvetésből készült széria nem minden esetben mutat látványos helyszíneket, impozáns nevezetességeket, az aktuális trendnek megfelelően kialakított belső tereket, de még a szereplők megjelenítésében öltözékében sem láttam követendőt. Vagyis nem a vásárlás lehetősége mozgatott meg. És nem is a sokat mutatott fokvárosi stadion.
A Dél-Afrikai krimi, thriller Deon Meyer azonos című könyvének adaptációja. A cselekmény, mint a műfajban gyakran, itt is több szálon fut. Találkozunk benne szervezett bűnüldözéssel, orrvadászattal, családon belüli bántalmazással, árulással, vérgyémánt kereskedelemmel és nem utolsó sorban terrorizmussal.
Az első szereplő, akit megismerhetünk Lemmer (Jammes Alexander) a volt Elnöki Hírszervezési Hivatal a PBI ügynöke, aki egy korábbi balul elsült akciót követően vidéken húzza meg magát. Mindaddig, míg jó pénzért – amiből éppen új otthonának fedelét javíthatná meg – elvállal egy nem teljesen törvényes megbízást. Orrszarvúak szállítását.
Kultúrák keveredése
A véres gyémánt kereskedelme ezen az úton lép képbe, amikor önmagát, nagyvadmentőnek kiadó Flea, azaz Bolha (Trix Vivier) aki az ékkövekre utazik. A jelenség ma sem ismeretlen Afrikában, a polgárháborúban álló országok lakosainak vérontást, nyomort és szegénységet jelent. A gyémántokból származó illegális jövedelemből a hadban álló felek fegyvereket vásárolnak, ami hosszú távon életben tartja az öldöklést területszerzési, vallási, vagy más okokból. Ezért is az elnevezés: vérgyémánt.
A Nyomkeresők szériában sincs ez másként, ahogy a világ többi olyan országában sem, ahol a terrorizmushoz pénzre van szükség.
A kulturális sokszínűséghez hozzátartozik, hogy a sorozatot a Peremvidéket jegyző finn Jyri Kähönen rendezte, továbbá, hogy a helyi afrikai színészek mellett amerikai és angol származású szereplőkkel is találkozhatunk. Fokvárosban is több kultúra jelenik meg, a szereplők hol angolul, hol arabul, hol afrikanssaul, az egykori búr telepesek nyelvén beszélnek.
Pelindaba
A Nyomkeresők történetének második szálán Milla (Rolanda Marais) áll, aki a történet kezdetén éppen elhagyja a családot, kamasz fiát a bántalmazó férje miatt. Milla kap munkát a PBI kötelékében, mint ügynökségi kutató, hogy elemzéseivel segítse a hírszerzés munkáját, de komoly nehézségekbe ütközik, amikor az egyik megfigyelt személlyel Lucas-al (Ed Stoppard) megismerkedik. Az akciócsoportban, ahol sokszor a maga feje után menő Quinn ügynök (Thapelo Mokoena) és felettese Janina (Sandi Schultz) bizalmatlanságával találkozhat, a korábban zátonyra futott Pelindaba néven futó akció miatt.
A Pelindaba-jelentés szerint egy olyan terrortámadást akadályozott meg az akciócsoport, ami meg sem történt volna, viszont súlyos diplomáciai kellemetlenséget okozott a Dél-afrikai Köztársaságnak, hogy lefújattak egy nemzetközi találkozót. A sorozatot teljesen átható múlt miatt is fordít az akciócsoport nagy figyelmet az iszlamista család feje Shadid iránt, mert őt tartják gyanúsnak egy újabb terrorcselekmény elkövetésére. Vérgyémántért cserébe fegyvert várnak, a történet harmadik és legfontosabb szálaként.
A Nyomkeresők sorozatban, Dél-Afrika színpompás keveredése, az ottélők származása, a sokszínű nyelvhasználat, az építészeti tarkaság – a szegénység konténervárosának mélységében, és a gazdagság toronyházainak magasságában, a Jóreménység Fokának közelsége, a Tábla-hegy és Tábla-öböl rendkívüli látványa, az óceán jelenléte és az éghajlat ismeretlensége miatt, engem utazásra csalogat. Fokvárosban is szeretnék turista lenni, miután visszaállt a világ rendje a koronavírus lecsengését követően. Szerintem megértik, ha megnézik a filmsorozat kezdő képsorait.
Szerző: Polgár Ágnes
Kép: Cinemax