NĆi nĂĄtha, fĂ©rfi nĂĄtha Ă©s a mutĂĄns vĂrusok
Nem kergetek illĂșziĂłkat. EgĂ©szen biztos vagyok benne, hogy gyerekkĂ©nt a tesĂłmmal egyĂŒtt mi is edzĂ©sben tartottuk anyukĂĄmĂ©k immun -, Ă©s idegrendszerĂ©t az oda-vissza passzolgatott betegsĂ©gekkel, Ă©n azonban semmire nem emlĂ©kszem belĆlĂŒk. SzĂŒlĆkĂ©nt viszont egy Ă©letre megemlegetjĂŒk a tĂ©li (nek nevezett, de amĂșgy egĂ©sz Ă©vben felbukkanĂł) nyavalyĂĄkat!
Soha jobbkor!
Ăgy vettem Ă©szre, hogy a vĂrusok kivĂĄlĂłan tudnak idĆzĂteni. Mindegy, hogy a hĂ©t melyik napjĂĄn hatolnak be a gyerekek kis testĂ©be, többnyire pĂ©ntek estĂ©re tartogatjĂĄk a lĂĄz, a masszĂv orrdugulĂĄs vagy a szƱnni nem akarĂł köhögĂ©s felbukkanĂĄsĂĄt. Ha valami csoda folytĂĄn mĂ©gis hĂ©tköznap törtĂ©nne ilyesmi, akkor az nagy valĂłszĂnƱsĂ©ggel karĂĄcsony, ĂșjĂ©v vagy valamilyen nemzeti ĂŒnnep napjĂĄra esik. Ha pedig olyan hĂ©tköznapon esne ĂĄgynak az aprĂłnĂ©p, ami amĂșgy nem munkaszĂŒneti nap, nagy az esĂ©ly arra, hogy a gyerekorvosunk Ă©pp akkor van szabadsĂĄgon.
Te tehetsz rĂłla!
Az elsĆ pĂĄr kĂłrsĂĄg utĂĄn megtanultam, hogy semmi Ă©rtelme azon törni a fejemet, hogy vajon hol szedhette össze, kitĆl kaphatta el a betegsĂ©get a kisfiam, rendre akadnak azonban olyanok, akik – enyhe vĂĄdaskodĂĄssal a hangjukban – tudni vĂ©lik, hogy azĂ©rt köhög ilyen csĂșnyĂĄn ez a szegĂ©ny gyerek, mert:
– mĂĄr megint nem adtĂĄl rĂĄ sĂĄlat ebben a szeles idĆben
– mĂĄr megint Ășgy be van öltöztetve szegĂ©ny, biztos megizzadt ebben a szeles idĆben
– mĂĄr megint nem szĂĄrĂtottad meg rendesen a hajĂĄt, Ă©s Ășgy vitted ki ebben a szeles idĆben
– mĂĄr megint bekapcsoltĂĄtok a lĂ©gkondit a kocsiban, biztos huzatot kapott szegĂ©ny …
Zsepi helyett mami
Az ĂĄtvirrasztott Ă©jszakĂĄk megteszik a hatĂĄsukat, pĂĄr nap leforgĂĄsa alatt Ășgy Ă©rzem, mĂ©g egy mosogatĂłrongy energiaszintje is magasabb az enyĂ©mnĂ©l – ezt bizonyĂĄra a gyerek is rögtön leveszi, a csöpögĆ orrocskĂĄjĂĄt (miutĂĄn a sajĂĄt ruhĂĄja ujjĂĄt mĂĄr kellĆen ĂĄtnedvesĂtette) elĆszeretettel törli az Ă©n pĂłlĂłmba. Emiatt mindketten naponta többször is ĂĄtöltözĂŒnk, Ăgy egy sima nĂĄtha vĂ©gĂ©re csaknem a plafonig Ă©r a szennyes.
Az orrfĂșjĂĄs szĂvĂĄs!
Amikor vĂ©get Ă©r a patakzĂł orrfolyĂĄs, kezdetĂ©t veszi az orrdugulĂĄs fĂĄzisa, amikor az orrfĂșjĂĄs lenne a legnagyobb megvĂĄltĂĄs. A kicsik azonban eleinte hadilĂĄbon ĂĄllnak ezzel, de nincs mese, nem szĂvhatjuk az idĆk vĂ©gezetĂ©ig az orrukat… Amikor azt mondom a kisfiamnak, hogy fĂșjja az orrĂĄt a zsebkendĆbe, azzal a lendĂŒlettel, aminĂ©l nagyobbat ĂĄlmodni sem merĂŒnk a tökĂ©letes orrfĂșjĂĄshoz, befelĂ© szĂvja a …. igen, a taknyot… Semmi kĂ©tsĂ©g, lesz mĂ©g alkalmunk gyakorolni!
DrĂĄga nĂĄtha
HiĂĄba nem vagyunk a(z indokolatlan) gyĂłgyszerszedĂ©s hĂvei, ha bizonyossĂĄ vĂĄlik, hogy a mĂ©z, a meleg tea Ă©s a C-vitamin nem segĂt, a patikĂĄbĂłl kĂ©rĂŒnk erĆsĂtĂ©st. Egy szimpla megfĂĄzĂĄsra (fĆleg, ha az engem is hatalmĂĄba kerĂtett) otthagyom a gyĂłgyszertĂĄrban egy leĂ©rtĂ©kelt tavaszi cipĆ ĂĄrĂĄt, közben pedig arra gondolok, hogy milyen mesĂ©s ajĂĄndĂ©kok közĂŒl vĂĄlogathatnĂĄnk, ha az elhasznĂĄlt papĂr zsebkendĆkĂ©rt hƱsĂ©gpontokat gyƱjthetnĂ©nk.
Ami bement, ki is jön
Ha nem voltam elĂ©g szemfĂŒles, Ă©s a köhögĂ©sre valĂł kanalas orvossĂĄgot csak kĂ©sve kezdtem el alkalmazni (vagy vĂ©letlenĂŒl azt adtam hurutos köhögĂ©sre, ami szĂĄrazra valĂł), megesik, hogy a köhögĂ©s hĂĄnyĂĄsig fajul. SzigorĂșan gyĂłgyszerbevĂ©tel utĂĄn kĂ©t perccel, Ăgy rĂĄghatjuk a körmĂŒnket, hogy adjunk-e Ășjabb adagot belĆle vagy sem. Ha nem adunk, akkor attĂłl fĂ©lek, hogy ĂștjĂĄt ĂĄlljuk a gyĂłgyulĂĄsnak Ă©s a fĂĄjdalom sem csillapodik, ha viszont adunk, akkor meg azon izgulok, hogy nem törtĂ©nik-e tĂșladagolĂĄs. (A gyĂłgyszer kihĂĄnyĂĄsĂĄra is többnyire este/Ă©jszaka kerĂŒl sor, amikor nem lehet gyorsan rĂĄcsörögni a gyerekorvosra.)
Ami bement, ki is jön 2.
Ha a köhögĂ©s valamilyen kivĂ©teles okbĂłl nem a gyĂłgyszerbevĂ©tel utĂĄn torkollna hĂĄnyĂĄsba, biztosra vehetjĂŒk, hogy a frissen hĂșzott ĂĄgynemƱn vagy a pĂĄr ĂłrĂĄja megmosott hajunkon landol, ami visszajön.
Mami, te jössz!
Ha nincs szerencsĂ©m, Ă©s pĂĄr napos fĂĄziskĂ©sĂ©ssel Ă©n is elkapom a kĂłrt, borĂtĂ©kolhatĂł, hogy a köhögĆs rĂ©sz nĂĄlam akkor ĂŒti fel a fejĂ©t, mire a kisfiam vĂ©gre kilĂĄbalt belĆle – persze, volt mĂĄr pĂ©lda arra is, hogy kĂłrusban köhögtĂŒnk. A gyakoribb mĂ©gis az, hogy mire Ć tĂșl van rajta, Ă©s a pocsĂ©k alvĂĄssal töltött Ă©jszakĂĄk utĂĄn vĂ©gre pihenhetne, engem ragad magĂĄval a köhögĂ©s, szigorĂșan akkor, amikor lehunyta a szemĂ©t.
Ăjra itthon
ElĂ©g egy pĂĄr napos megfĂĄzĂĄs ahhoz, hogy a lakĂĄst birtokba vegyĂ©k a „gyĂłgyulĂĄs kellĂ©kei”. VĂ©szhelyzet esetĂ©n nĂĄlunk egyszerre több lĂĄzmĂ©rĆ is közkĂ©zen forog, az orrszĂvĂłt ugyanolyan lelkesen hurcoljuk egyik szobĂĄbĂłl a mĂĄsikba, mint a legmenĆbb matchboxot, ĂŒgyelĂŒnk arra, hogy minden helyisĂ©gben lehessen a kezĂŒnk ĂŒgyĂ©ben papĂr zsebkendĆ, de a vitaminok Ă©s gyĂłgyszerek is elĆl maradnak (szigorĂșan felnĆtt magassĂĄgban!) Amikor vĂ©gre gyĆzedelmeskedĂŒnk a megfĂĄzĂĄs felett, elpakoljuk a nĂĄthakĂ©szletet Ă©s prĂłbĂĄljuk utolĂ©rni magunkat az elmaradt hĂĄzimunkĂĄval (amibĆl amĂșgy a fĂ©rjem hĆsiesen megprĂłbĂĄlja kivenni a rĂ©szĂ©t, de nem mindig jĂĄr sikerrel). Visszakapjuk hĂĄt a „rĂ©gi” otthonunkat!
Vagy mégsem?
A mi csalĂĄdi forgatĂłkönyvĂŒnk legizgalmasabb rĂ©sze ilyenkor következik: a fĂ©rjem ĂĄltalĂĄban ebben az idĆszakban dĆl ki, ha Ășgy alakul, hogy nem Ășssza meg a kĂłrokozĂłk tĂĄmadĂĄsĂĄt. Ezzel nem az a legnagyobb baj, hogy (az orrszĂvĂł kivĂ©telĂ©vel) Ășjra elĆkerĂŒl az összes gyĂłgyholmi Ă©s folyton lĂĄb alatt van, hanem a földöntĂșli szenvedĂ©s. Nem szĂĄmĂt, hogy Ă©pp most estĂŒnk ĂĄt a kisfiammal ugyanazon a betegsĂ©gen, a fĂ©rjem vĂĄltig ĂĄllĂtja, hogy az övĂ© egy sokkal sĂșlyosabb Ă©s veszĂ©lyesebb vĂĄltozat, aminek az oka – fejti ki teljes meggyĆzĆdĂ©ssel – hogy Ć mĂĄr mutĂĄns vĂrusok formĂĄjĂĄban kapta el tĆlĂŒnk a fertĆzĂ©st…
KĂ©p: Pixabay