Mondj le 6 dologról és spórolj a karácsonyra/hanukára
Ha ajándékoztok karácsonykor, hanukakor, mert miért ne tennétek, és a megtakarításodhoz nem szívesen nyúlnál, és vagy olyan józan, hogy a hitelkártyádat se használd, akkor bizony itt az ideje félretenni az ünnepi menüsorra és az ajándékokra is! Ha már most szeptemberben elkezded, akkor decemberig csinos kis megtakarításod lehet.
Valóban csak hat szükségtelen, vagy kevésbé szükséges dologról kell lemondanunk ahhoz, hogy jobban megmaradjon a pénzünk. Ha belejössz a spórolásba, akkor szilveszterkor vagy bármikor meg sem kell fogadnod, hogy jövőre okosabban bánsz a pénzzel, mert már ügyesebb leszel. S ha eddig nem vezettél kiadás-bevétel táblázatot, akkor éppen ideje elkezdened. Kövesd nyomon, hogy mire költöd a pénzedet, hogy világossá válhasson a számodra mi az amire „szórod” a pénzt.
1. Élelmiszer
Felejtsd el az éttermeket, gyorsétteremeket, de még az étkezdéket is egy időre. Helyette főz magadnak otthon, dobozold be és vidd magaddal az iskolába, a munkahelyre. A reggelit is vidd magaddal, ha nem otthon eszel, mert ha éhesen indulsz el otthonról, akkor útközben állsz meg és itt egy kakaós csiga, ott egy szendvics, amott egy fánk ára is karcsúsítja a pénztárcádat. Helyette vedd meg hazafelé a munkából ezeket, sok pékségben délután, kora este féláron kínálják a maradékot, ami jó lesz másnap reggel, hogy magaddal vidd.
Ha előre terveznéd a heti menüt, és szigorúan csak aszerint indulnál el vásárolni, akkor azzal további pajzsot tartanál magad és az íncsiklandó polcok közé. Fontos az is, hogy soha ne menj korgó gyomorral vásárolni, mert akaratlanul is több ételt teszel akkor a kosaradba! Írj bevásárló listát, amitől csak akkor térj el, ha nem kapható valami, vagy valóban találsz olcsóbb megoldást.
A megmaradt ételt tedd a fagyasztóba, jó lesz legközelebb.
2. Ásványvíz, üdítő
Igyál csapvizet. Ingyenes és a legtöbb helyen ugyanolyan jó, mint a palackozott. Ha az üdítőt és a szörpöt kiiktatod, azzal is marad pár ezer pluszban a pénztárcádban, miközben a testedet is megkíméled a felesleges cukortól.
3. Kávé
Főzd le otthon a kávét, öntsd termoszba és vidd magaddal. A munkahely felé vezető úton is kerüld el a kávézókat, büféket.
4. Előfizetések
Napok óta be sem kapcsoltad a készüléket? Neten nézel filmeket? Egy csomó pénzt spórolhatsz azzal, ha lemondod az előfizetésedet, vagy legalábbis átgondolod, hogy valóban szükséged van -e annyi nézhető csatornára amennyid van, és kisebb, olcsóbb előfizetési csomagra váltasz. Figyeld a szerződésedet, van-e hűségÉves szinten igenis számít pár ezer forint is.
A tévé előfizetéshez hasonlóan, ha hónapok vagy évek óta nem tettük, akkor most nézzük át az összes megrendelt szolgáltatásinkat, hogy valóban (ki)használjuk azokat, vagy csak fizetjük őket. Mobil, otthoni telefon előfizetéseket, filmletöltést, zeneletöltést, nem használt játékok, appok havi díjait, a különféle tagsági díjakat, még a bankszámla csomagunk díjait is. Találhatsz kedvezőbb előfizetési csomagot, vagy rácsodálkozhatsz arra, hogy olyan klubba fizetsz tagsági díjat, ahová el sem jársz.
5. Fizetési határidő
Ügyelj a határidőkre. Ha késéssel fizeted be a számláidat, nemcsak a kamat jelenthet plusz kiadást, hanem a felszólító levelek is. Sok szolgáltató több száz, vagy akár egy-két ezer forintot is felszámol a figyelmeztető levelek kiküldéséért.
6. Szórakozás
Csökkentsd a mozi, színház, újság- és könyvvásárlás, fesztiválozás, koncertek költségeit. Keress olcsóbb idősávban előadásokat, mozizz a neten, hallgass zenét otthon, vagy szokj rá a könyvtárra. Ha elmész egy rendezvényre ne költs ott ételre, italra. Nem kell örökké, de az ünnepekig mindenképpen.