Mezítláb a könyvesboltban
Egy meseboltban ki más lehet eladó, ha nem egy tündér? Akihez szívesen bemennek a gyerekek, mi több bent is maradnak nála az üzletben? Csupán azért, hogy könyvet olvassanak. Domány Katalin egy ilyen tündér, szájtátva hallgatják őt a gyerekek, amikor Papírszínházból mesél.
Nem is kell feltennem a kérdést, miért is lett Kati mesekönyvárus, mert ez egészen egyértelmű. Mert szeret olvasni, szereti a történeteket, szereti a gyerekeket. Ezeket összevetve, szívén viseli és feladatként tekint arra, hogy nem minden gyerek érdeklődik a könyvek iránt, bizony jó lenne velük megszeretetni a könyveket. Vagy, ha igénye lenne egy gyereknek a könyvekre, akkor az olvasni nem szerető szülő ne kényszernek érezze az esti mese olvasást.
– A gyerek áll a bejárat előtt, lesi a kirakatot tágra nyílt, kiváncsi szemmel, látja itt könyvek vannak, húzná fel a lépcsőn a szülőt, át az ajtón, de a szülő kategórikusan közli a gyerekkel: Ide nem megyünk be. A gyerek meg szomorú, vagy sír. Pedig nyugodtan bejöhetnének, kizárólag csak körülnézni. Nem szabadna olvasás nélkül lennie egy gyereknek sem, a könyvek birodalma egy varázsvilág – hangsúlyozza Kati.
Akárcsak egy kuckóban
Minden meg is van hozzá a budaörsi könyvesboltban. Kényelmes fotelek, pokrócok a hűvösebb napokra, kisasztal, szőnyeg. Csak le kell a gyereknek vennie egy könyvet a polcról és már olvashat is. Kati tisztában van azzal, hogy nem lehet minden alkalommal vásárolni, amikor könyvesboltba lépnek az érdeklődők, hiszen ő maga is anyuka.
– Sok családban vannak szabályok a vásárlásra. A szüleivel úgy egyezett meg egy kislány, hogy ha a házi könyvtárból három mesét kiolvasott, akkor választhat itt magának egy új könyvet. Újabb három otthoni kötet után, megint választhat. Míg egy kisfiúnak meg havi egy könyvet vásárol az édesanyja egybizonyos értékhatárig, ha azt átlépi a választott kötet ára, akkor a következő hónapban nem vásárolnak – meséli Kati.
Éppen befejezi ezt a mondatot, amikor nyílik az ajtó, három fiú érkezik az édesanyjukkal. A fiúk, mint akik hazaérkeztek, otthonosan mozognak, keresés nélkül kapnak le egy-egy kötetet a polcról és helyezkednek el kényelmesen. A középső és a kicsi szorosan egymás mellé, a legidősebb külön fotelbe ül. Az egyik történetnek legutóbb nem értek a végére, most kiolvassák. Míg a fiúk olvasnak, mi az édesanyjukkal beszélgetünk. Téma az újságírás, a kötelező olvasmányok és a fiúknak szóló trendi könyvek. Amikor a fiúk végeznek, nem mennek el üres kézzel, ezúttal is vásárolnak, A rabbi és az oroszlán című mesegyűjteményre esett a fiúk választása.
A könyveken túl
A Fantazmagóriában nemcsak könyvek vannak, hanem mese dvd-ék, filmek, különleges mintájú pólók; kézi készítésű zipzár tolltartók és táskák; valamint csodaszép, gyerekszobába való rajzok is kaphatók. De sokan először a foglalkozásokból ismerik meg a könyvesboltot. Az olvasás népszerűsítésére többször voltak felolvasó délutánok náluk, Berg Judit írónő nevére sokan érkeztek. Télen voltak különféle kézműves foglalkozások is, agyagoztak, rajzoltak, festettek a gyerekek, még sötétben világító, foszforeszkáló anyaggal is dolgoztak.
– Nagyon nehéz ilyen programokat szervezni. Belőni a jó időpontot. Ne legyen zsúfolt hétköznap, se hétvégén ebédidő vagy altatási idő alatt. Kiszámíthatatlan, hogy mennyien érkeznek, és melyik esemény lesz népszerű vagy sem. Nehéz a gyerekeket lekötni, amikor tőlünk is folyamatos mobilhasználatot látnak, hiába mondom a fiamnak, hogy nem a barátnőimmel chatelek, hanem dolgozom, programot szervezek, könyvet rendelek, írokról olvasok éppen – ecseteli Kati ugyanakkor elismeri, trendinek kell maradni – a facebook oldalunkon rendszeresen posztolok írókról fotót, hogy közelebb vigyem a szerzőt az olvasó gyerekekhez, a nálunk vásárló szülőhöz. Van saját csoportunk is a zárt kommunikációra.
Újra nyílik az ajtó, dvd-ket keres egy hölgy. Kati észrevétlenül visszabújik a nyári papucsába, amikor felálll hozzá, már rég mezítláb mászkált az üzletben. A hölgy viszonylag gyorsan válogat, kifizeti a választott filmeket és távozik.
Drámapedagógia a könyvesboltban
Mi is a kisfiammal egy ilyen alkalomra léptünk be először az üzletbe, akkor már hetek óta csábított egy bizonyos könyv bennünket befelé, aminek a borítójára csak ennyi van ráírva: Ez egy könyv. Ez a humoros képeskönyv már bejárta a világot, vagy húsz nyelvre fordították le, 2010-ben pedig hat hónapig a New York Times sikerlistáján szerepelt. És hogy miről szól? Hát arról, hogy mi egy könyv…és arról, hogy ez nem egy mobil.
Kis kiadók kínálatával
Mert a könyvárusnak bizony fel kell tudnia venni a versenyt az okostelefonokkal, a készen kapott filmekkel és videójátékokkal is. Meg kell tudnia mutatnia, hogy az olvasás egy teljesen más élményt nyújt. – Igyekszem, a nagy és népszerű kiadók kínálata mellett kicsi, hazai kiadók könyveit is bemutatni, mint például a Csimota, Vivandra vagy a Cerkabella kiadó. Továbbá a párszázas példányszámú, de értékes magánkiadású gyerekkönyvekkel is gazdagítani a kínálatunkat – számol be Kati.
Újra nyílik az ajtó, egy 12 év körülö kisfiú lép be, mosollyal az arcán, Kati érdeklődve fordul felé, a születésnapjáról kérdezi a fiút. Kiderül, lassan összeáll a nagy nap terve. Amikor a kisfiú elköszönön, Kati elmeséli hogy a kisfiú rendszeres vendég nála. Nézegeti és lapozgatja a könyveket, illetve önmagáról mesél. Mindig egyedül érkezik.
Kati folytatja, a Csimota Kiadótól kiemeli a Tolerancia sorozatot, például a Lenke és a Palkó könyveket a kiközösítésről. Lenka egy dundi kislány, aki egy napon elindul, hogy barátokat keressen magának, ám a gyerekek mind elutasítják és kicsúfolják. A Palkó, vézna szemüveges, mindig segítőkész kisfiú naphosszat olvasással tölti az idejét, és bár arra vágyik, hogy osztálytársai elfogadják, azok mégsem barátkoznak vele. Egy délután a játszótéren mégis barátra lel. Lenka örömmel rollerezik és rajzol vele. Játékuknak a közelgő vihar vet véget, de már mindketten tudják, hogy ezután mindennap várni fogják egymást. A Palkó, a Lenka ikerkönyve. A tolerancia sorozat része Agnés Lacortól a Lili című könyv is, amiben egy kisfiú mutatja be Down-szindrómás kishúgát. Mesél a hovatartozásról, a másságban rejlő értékekről, és ezek elfogadásáról.
– A Csimota kiadó Kaméleon olvasóiklubhoz is csatlakoztam, azok a gyerekek akik válalkoznak rá, egy minimális összeg ellenében évi négy feladatlapot kapnak négy különböző kortárs kötetből egyoldalas részletekkel és kapcsolódó kérdésekkel vannak feladatok klasszikusokról is. Egy feladatlap mintegy 10-15 nagyon jópofa kérdéseket, rajzfeladatokat tartalmaz. Ezek szállítását és javítását én vállaltam. Minden fordulóban kis ajándékot és könyvet kapnak a gyerekek – meséli lelkesen Kati.
A helyi Vivandra kiadó gondozásában megjelent, Hervé Tullet: Pötty játék könyvéről beszél még Kati. Ez egy különlegesen szépen festett pöttyalbum. Egyszerű, de megunhatatlan fejlesztőkönyv. Ebben „csak” festett pöttyök vannak, amelyek mellett utasítások találhatk: például „nyomd meg a pöttyöt”, „lapozz”, és utána két pötty lesz. Ha azt megdörzsölöd, akkor piros lesz a sárga pöttyből, majd meg kell rázni a könyvet, és a következő oldalon összekuszálódnak a pöttyök. A színek és a mozgás, a képzelet és a meglepetések pötty-játéka.
Ilyen különlegességel van tele a Fantazmagória a mindenkori bestsellerek, iskolai kötelező és ajánlott irodalom mellett. És Katival, aki eleinte csak egy közös térről álmodott, különféle foglalkozásokkal. Ám végül sikerült egy olyan kuckót létrehoznia, ahol az olvasás szeretetét már csupán a könyv illatával magukba szívják a gyerekek. – Célom, hogy többen jöjjenek ide, értékeljék a helyi széles kínálatot és az ajánlás erejét. Igyekszünk a nagy áruházláncok kedvezményeivel felvenni a versenyt, hogy minél több gyerek olvasson – mondja el végezetül Kati.
Kép: Fantazmagória
Gazdag Erzsi: Mesebolt
Volt egyszer egy mesebolt,
abban minden mese volt.
Fiókjában törpék ültek,
vízilányok hegedültek.Öreganyók szőttek-fontak,
apró manók táncba fogtak.
Kaszás pók varrt az ablakban,
lidérc ugrált az udvarban.A lámpában ecet égett.
Az egylábú kettőt lépett.
Cégére egy tündér volt.
Ilyen volt a mesebolt.