MĂ©regtĆl motivĂĄlva
Teljesen mindegy mi vagy ki okozza a dĂŒhĂŒnket, nem könnyƱ kilĂ©pni belĆle, plĂĄne ĂĄtfordĂtani. A mĂ©reg elsöprĆ Ă©rzĂ©se elpazarolt energia kivĂ©ve, ha nem engedjĂŒk elszabadulni, Ă©s visszavesszĂŒk az Ă©rzelmĂŒnk felett az irĂĄnyĂtĂĄst.
A mĂ©rgelĆdĂ©st, a dĂŒhöt mindannyian ismerjĂŒk. Lehet ĂĄtmeneti mĂșlĂł bosszĂșsĂĄg, ahogy vĂĄratlanul rĂĄlĂ©pĂŒnk egy darab legĂłra a nappaliban, amit a legkisebb gyermekĂŒnk szĂ©tszĂłrt, vagy mert magunkra rĂĄntjuk a forrĂł kĂĄvĂ©t a reggeli sietsĂ©gben. Ilyenkor a legjobb lenne egy jĂłt nevetni az egĂ©szen, de ez nem mindig megy. MondhatnĂĄnk azt is, hogy legyĂŒnk hĂĄlĂĄsak, mert van gyermekĂŒnk, aki egĂ©szsĂ©ges Ă©s jĂĄtszhat, illetve mert van otthonunk, ahol kĂĄvĂ©t ihatunk, de nem mindig sikerĂŒl bosszankodĂĄs nĂ©lkĂŒl tĂșllĂ©pni az ilyen aprĂłsĂĄgokon sem.
Nem beszĂ©lve arrĂłl, hogy nincsen csap a fejĂŒnk tetejĂ©n, mint a Feuerstein lovagnak, a kormĂĄnyzĂłnak, hogy a feldĂșltsĂĄgunkban keletkezĆ gĆzt csak Ășgy lecsapoljuk.
A kisebb sĂ©relmeken tĂșl, Ă©rezhetĂŒnk mĂĄs okbĂłl mindent elsöprĆ haragot is, mert pĂ©ldĂĄul folyamatos a zaklatĂĄs egy kollĂ©gĂĄnk rĂ©szĂ©rĆl, vagy ĂĄllandĂłan elbeszĂ©lĂŒnk egymĂĄs mellett a hĂĄzastĂĄrsunkkal.
A harag teljesen termĂ©szetes, megfelelĆ keretek között egĂ©szsĂ©gesnek is mondhatĂł hĂ©tköznapi Ă©rzelem. Persze, amikor dĂŒbörög bennĂŒnk a mĂ©reg, szĂ©tfeszĂti a fejĂŒnket, Ă©s tehetetlensĂ©gĂŒnkben csak emeljĂŒk a hangszintĂŒnket, kiabĂĄlni tudunk, esetleg törni Ă©s zĂșzni tĂĄmad kedvĂŒnk, akkor nagyon nehĂ©z egy csettintĂ©sre kijönni ebbĆl az ĂĄllapotbĂłl, legyen bĂĄrki vagy bĂĄrmi, ami azt okozza. LegfĆkĂ©ppen nem könnyƱ szembenĂ©zni utĂłlag azzal, ha esetleg nem szĂ©pen viselkedtĂŒnk mĂ©rgĂŒnkben.
Egy-egy alkalommal kijönni a sodrunkbĂłl mĂ©g elnĂ©zhetĆ, tolerĂĄlhatĂł, mindannyiunkkal megesik kategĂłriĂĄt jelent. Viszont a vissza-visszatĂ©rĆ, ĂĄllandĂłsulni lĂĄtszĂł, vagy Ă©ppen az elfojtott, ki nem fejezett harag hosszĂș tĂĄvon mĂĄr egĂ©szsĂ©gĂŒgyi problĂ©mĂĄkhoz vezethet. A dĂŒh megfelelĆ formĂĄban valĂł kifejezĂ©se, annak kezelĂ©se Ă©s feldolgozĂĄsa nagyon fontos a lelki Ă©s a testi egĂ©szsĂ©gĂŒnk szempontjĂĄbĂłl. Viszont, ha nem ismerjĂŒk idĆben fel a negatĂv Ă©rzelmet, ha kikerĂŒl az irĂĄnyĂtĂĄsunk alĂłl, Ă©s uralma alatt tartja akĂĄrcsak ĂĄtmenetileg is az Ă©letĂŒnket, rombolĂł következmĂ©nyei lehetnek, problĂ©mĂĄt okozva az Ă©letminĆsĂ©gĂŒnkre. Kihathat a pĂĄrkapcsolatunkra, a munkĂĄnkra, a barĂĄti viszonyainkra.
A harag ĂĄtalakĂtĂĄsa pozitĂv dolgokkĂĄ motivĂĄlhatnak, Ășj dolgokat Ă©rhetĂŒnk el vele, csak meg kell talĂĄlnunk a sajĂĄt mĂłdszerĂŒnket rĂĄ. Ha megtanulunk bĂĄnni a dĂŒhben rejlĆ erĆvel, akkor az ĂĄllandĂł fejfĂĄjĂĄstĂłl megmenekĂŒlve, kĂmĂ©lve magunkat mĂ©g nyerhetĂŒnk is vele.
Egy lépéssel håtrébb
SzĂł szerint fejfĂĄjĂĄstĂłl kĂmĂ©lhetjĂŒk meg magunkat, ha nem mĂ©rgelĆdĂŒnk. Az egyik legerĆteljesebb emberi Ă©rzelem, a dĂŒh hatĂĄsĂĄra a szervezet adrenalint, tesztoszteront Ă©s kortizont termel, ami lĂ©nyegĂ©ben azt jelenti, több vĂ©r jut az agyba, ami jĂł esetben csak kellemetlen fejfĂĄjĂĄst eredmĂ©nyez, Ă©s nem ennĂ©l többet.
JĂł megĂ©rtenĂŒnk, hogy dĂŒh esetĂ©n az agyunk vĂ©dekezĂ©skĂ©nt ĂĄtĂĄll az Ășgynevezett hĂŒllĆ ĂŒzemmĂłdba, Ă©s mindössze kĂ©t sĂ©mĂĄban tud gondolkodni: harcolj vagy menekĂŒlj!
Az elĆbbi nem csillapĂtja, sĆt fokozza, hergeli a tudatunkat, az utĂłbbi megoldĂĄs megfutamodĂĄsra kĂ©sztet, amivel ugyan elkerĂŒlhetjĂŒk az agyunkat elöntĆ mocskot, de a dĂŒh alapjĂĄt nem oldja meg.
Ahhoz, hogy jĂłzanul, higgadtan tudjunk cselekedni, kĂvĂŒlrĆl kell lĂĄtnunk magunkat, a problĂ©mĂĄt, azt ami kihozott a sodrunkbĂłl. RĂĄ kell bĂrnunk magunkat arra, hogy a lehetĆsĂ©ghez kĂ©pest kilĂ©pjĂŒnk az adott szituĂĄciĂłbĂłl, ami a mĂ©rgĂŒnket okozza.
Tiszta fejjel nĂ©zni a dolgok mögĂ© Ășgy tudunk, ha eltereljĂŒk a gondolatainkat. A fizikai mozgĂĄs erre az egyik legalkalmasabb megoldĂĄs. Közhely, hogy hasznĂĄljuk a pĂĄrnĂĄt bokszzsĂĄknak, Ă©s pĂŒföljĂŒk bele a dĂŒhĂŒnket, Ă©s hogy egy jĂł kis kocogĂĄs megtisztĂthatja az elmĂ©nket azoktĂłl az Ă©rzelmektĆl, amik csak rosszat tesznek, de ezek valĂłban hasznosak. HasonlĂł megoldĂĄs lehet, ha elvonulunk Ă©s olyan valamit teszĂŒnk, ami amĂșgy feltölt, fĆzĂŒnk, megjavĂtjuk vĂ©gre a leszakadt polcot, szĂnezĂŒnk, takarĂtunk, hangosan Ă©neklĂŒnk.
Aki keres, az talĂĄl
Amennyiben sikerĂŒlt valahogy a gĆzt kieresztenĂŒnk a koponyĂĄnkbĂłl, prĂłbĂĄljuk megkeresni, hogy mi lehet a mĂ©rgĂŒnk valĂłdi forrĂĄsa, ahelyett, hogy mĂĄsokat hibĂĄztatnĂĄnk. Ha rĂĄlĂ©ptĂŒnk hajnal nĂ©gykor a nappaliban hagyott legĂłra, akkor valĂłszĂnƱleg nem a kĂ©tĂ©ves gyerekĂŒnk volt ĂŒgyetlen, hanem mi tĂșl fĂĄradtak ahhoz, hogy lefekvĂ©s elĆtt rendesen elpakoljunk. Illetve a kilöttyent kĂĄvĂ© esetĂ©n mi siettĂŒnk nagyon. Vajon miĂ©rt? Mert Ă©jszaka mĂ©g egy epizĂłdot lenyomtunk a kedvenc sorozatunkbĂłl, reggel viszont nem bĂrtunk idĆben kikelni az ĂĄgybĂłl?
Ha mĂĄsra vagyunk mĂ©rgesek, Ă©s Ășgy Ă©rezzĂŒk okunk van rĂĄ, mert a mĂĄsik nem viselkedett szĂ©pen, figyelmetlen volt velĂŒnk szemben, Ășgy Ă©rezzĂŒk többször bĂĄntott, tett keresztbe, årtott nekĂŒnk, akkor ideje lenne leĂŒlni Ă©s megbeszĂ©lni vele a dolgokat. MĂ©g az is lehet, hogy segĂtsĂ©gĂŒnkre lehet mindez, sĆt biztos, ha mĂ©lyĂ©re ĂĄsunk a dolgoknak. Mert, ha a problĂ©mĂĄt mĂĄs irĂĄnybĂłl prĂłbĂĄljuk megközelĂteni, egyben nyitottabbĂĄ vĂĄlunk mĂĄs nĂ©zĆpontot keresni, hamarabb talĂĄlhatunk megoldĂĄst egy adott problĂ©mĂĄra, hamarabb megnyugodhatunk, Ă©s Ă©rezhetjĂŒk magunkat kellemesebben, mint addig, feszĂŒlten.
Fogd meg, majd engedd elÂ
ĂszlelĂ©s, elfogadĂĄs, ellenĆrzĂ©s, elidĆzĂ©s Ă©s elengedĂ©s. MiutĂĄn Ă©szleltĂŒk, hogy mĂ©rgesek, feszĂŒltek, indulatosak, dĂŒhösek vagyunk igyekezzĂŒnk megtalĂĄlni a baj forrĂĄsĂĄt, prĂłbĂĄljuk elfogadni azt, hogy igen, bennĂŒnket bizony kihozott a sodrunkbĂłl adott szituĂĄciĂł. Fogadjuk el, hogy az Ă©rzĂ©seink a sajĂĄtjaink, de Ă©rtsĂŒk meg, hogy a mĂĄsok ellen intĂ©zett kirohanĂĄsaink nem szĂŒntetik meg Ćket. VĂ©gsĆ soron a kivĂĄltĂł ok az bennĂŒnk van, Ă©s a körĂŒlmĂ©nyek, vagy a mĂĄsikkal valĂł konfliktus csak megrezegteti bennĂŒnk az idegeinket. Nem hagyhatjuk ki Ă©ppen ezĂ©rt, hogy ellenĆrizzĂŒk az Ă©rzelmeinket, idĆzzĂŒnk el azok megĂ©rtĂ©sĂ©n, a helyzet ĂĄtvizsgĂĄlĂĄsĂĄn. A mi, sajĂĄt döntĂ©sĂŒnk, hogy elengedjĂŒk az Ă©rzelmeinket, vagy hagyjuk, hogy maguk alĂĄ gyƱrjenek. IgyekezzĂŒnk megoldani a helyzetet, majd valĂłban szabaduljunk meg attĂłl a kĂ©nyes Ă©rzĂ©stĆl, hogy mĂ©rgesek voltunk. Ha szĂŒksĂ©ges kĂ©rjĂŒnk bocsĂĄnatot, vagy mi bocsĂĄjtsunk meg mĂĄsnak, Ă©s magunkat se hagyjuk ki a jĂłbĂłl, magunknak is bocsĂĄjtsuk meg a sajĂĄt Ă©rzelmeinket, mĂ©g ha tĂșl is lĆttĂŒnk a cĂ©lon. Haragot tartogatni nem egĂ©szsĂ©ges, nem szabad gyötörnĂŒnk magunkat azĂ©rt, mert Ă©rzĂ©seink vannak. Ha mĂĄskĂ©nt nem megy, nĂ©zzĂŒnk Ășgy szemben a haragunkkal, az is sokat segĂthet, ha egyszerƱen papĂrra vetjĂŒk a bennĂŒnk fortyogĂł feszĂŒltsĂ©gnek az okĂĄt.
Jogos lehet a dĂŒhĂŒnk, ha igazsĂĄgtalansĂĄg, bĂĄntalmazĂĄs Ă©rt bennĂŒnket, de nagyon fontos, hogy ilyenkor is szembe nĂ©zzĂŒnk az Ă©rzelmeinkkel. Magunknak ĂĄrthatunk, ha nem tesszĂŒk, nem dolgozzuk fel a sĂ©relmeinket, amihez szakember segĂtsĂ©gĂ©t Ă©rdemes kĂ©rni. A szabadsĂĄg döntĂ©se, hogy nem engedjĂŒk magunkat lesodorni, a mi kezĂŒnkben van.
KovĂĄcsoljunk sikert
A feldĂșltsĂĄgunk akĂĄr a legjobb katalizĂĄtor is lehet arra, hogy ösztönözzön bennĂŒnket a siker felĂ©. AkĂĄr az, hogy megmutassuk, bebizonyĂtsuk elsĆsorban magunk szĂĄmĂĄra, hogy kĂ©pesek vagyunk jĂłzannak maradni, elĂ©g ĂŒgyesek vagyunk megoldani egy adott problĂ©mĂĄt, esetleg elĂ©rjĂŒnk egy cĂ©lt, pĂ©ldĂĄul pont azt, ami az eredeti frusztrĂĄciĂłnkat okozta a mĂ©rgelĆdĂ©sĂŒnkben. Gondoljunk a cĂ©lunk megvalĂłsĂtĂĄsa közben mind arra a negatĂv Ă©rzĂ©sre, ami bennĂŒnk ment ĂĄt. A negatĂv tartalmak erĆt adhatnak ahhoz, hogy meg akarjuk fordĂtani a bennĂŒnk magunkrĂłl, vagy a kivĂŒĂ©rĆl, rĂłlunk kialakĂtott negatĂv kĂ©pet. Gondoljunk arra, sportolok is visszanĂ©zik a meccseiket, versenyeiket, Ă©s tanulnak a visszanĂ©zett rossz mozdulataikbĂłl, ahogy a szĂnĂ©sz is gyakorol Ășjra Ă©s Ășjra abbĂłl a kudarcbĂłl, hogy nem jĂłl, vagy nem a legjobban tudott kihozni önmaga vagy a rendezĆ szerint egy jelenetet, egy karaktert. IgyekezzĂŒnk a cĂ©l elĂ©rĂ©sĂ©hez kitartĂłnak maradni, pont azĂ©rt, hogy ne kelljen többet megkĂ©rdĆjelezni az erĆnket, rĂĄtermettsĂ©gĂŒnket, kitartĂĄsunkat, adottsĂĄgunkat ami a sĂ©rtettsĂ©gĂŒnkhöz, haragunkhoz, mĂ©rgĂŒnkhöz vezetett.
KĂ©p: Unsplash