Magvak, amiktől szupererősek leszünk
Bár már láttam a zöldségesnél medvehagymát, a tavaszi zöldségekre még picit várni kell. A megjelenésük előtt és mellett jól jönnek még a magvak, bogyók míg nem lesz intenzív a napsütés odakint, és szükségünk van a vitaminpótlásra. Amúgy sem ártana kiüríteni a stelázsit, a kamrát.
A krémlevesek még igazán ízletesek tudnak lenni, amikor a tavasz még nem a verőfényes napsütésről szól, borús az ég, esik az eső. A színes sűrű előételekbe jól mutatnak a magok és finom plusz ízt kölcsönöznek nekik. De szórhatjuk a friss saláta tetejére is, a vajas kenyérre a friss retek mellé a kömény, vagy a szezám igazán jól jön. Keverhetjük a dresszingbe is a magokat. Ahogy a joghurtba is a különféle szárított bogyókat.
Szezámmag – már az ókorban is alkalmazták. Sok előnyös tulajdonsága mellett koleszterincsökkentő hatása van, illetve akadályozza az érfalakon a plakk-képződést. Több kálcium van benne, mint a tehéntejben. Finom a sajtos ételeken, levesekbe szórva. Húst panírozva benne.
Gojibogyó – angolból fordítva farkasbogyónak ismerjük. Hazánkba főleg aszalva jut el Ázsiából, Kínából. Forró vízbe áztatva teaként fogyasztható, vagy müzlibe, turmixokba keverhető. Az örök fiatalság gyümölcsének tartják. Hosszan tartó fiatalos közérzetet, szépséget, erőt, kitartást ígér a fogyasztása. A világ több részén afrodiziákumként ismerik. Nagy mennyiségű C-vitamint is tartalmaz.
Köménymag – apró, erőteljes ízű termés. Rendkívűl jó méregtelenítő. Sok vasat, magnéziumot, cinket, káliumot és foszfort tartalmaz. Körözöttbe, túróba keverve, sós sütemények tetejére és sajtokra szórva különleges ízt kölcsönöz.
Mogyoró – Bár magas a kalória- és zsírtartalma, ám ezek főként telítetlen zsírsavakat jelentenek, így fogyasztása csökkenti a szívbetegség kockázatát. A gyomor-bél-rendszerben megduzzad a mogyoró, így a jóllakottság érzését kelti, diétázók bátran fogyaszthatják. Finom apróra törve a kávéhab tetején, sós salátákba szórva, de édesen sütemények tetején is.
Tökmag – Magas cink, magnézium és foszfortartalma visszaszorítja a vérben raktározott zsírok mennyiségét, rendezi a hormonháztartást a nők és férfiak esetében is, növeli a termékenységet, csökkenti a férfipanaszokat. Krémlevesekbe, sós süteményekbe, húsok mellé grillezett zöldségek tetején különleges ízt ad.
Aranyszínű/Sárga lenmag – kevésbé ismert, mint a barna, pedig egészségesebb. Nélkülözhetetlen vitaminokat tartalmaz. Koleszterin csökkentő hatása van. Magas az omegazsír tartalma, fokozottan tisztítja a bélrendszert, ezért naponta legfeljebb három evőkanállal fogyasszunk belőle. Müzlibe, joghurtba, kefirbe, mézzel keverve ehetjük. Nagyon finom pirítva salátába keverve.
Napraforgó mag – Köznapi nyelven a szotyola, módjával fogyasztva nyugtatólag bír az agyra, serkenti az emésztést. Önmagában is finom, de salátába keverve vagy levesekbe szórva is finom. A sótlan verzió az egészségesebb.
Chiamag – chia mag jelentése: erő. Tele van omega-3 zsírsavval, rendkívül magas a rosttartalma. Semleges ízének és nagy vízmegkötő képességének köszönhetően kiválóan alkalmas diétázásra. Magnéziumot, mangánt, rezet és kálciumot tartalmaz. Elérhető fekete és fehér változatban. Főzhetünk pudingot belőle, tehetjük kenyérbe, süteménybe, pótolható vele a hús rakott ételekben, de a húsok panírozásához is használhatjuk liszt helyett.
Gojibogyós áfonyaturmix reggelire
Hozzávalók
1/2 kg friss vagy fagyasztott áfonya
5 dkg cukor
1 lime frissen facsart leve
2,5 dl áfonyalé (vagy almalé)
2 dl joghurt
1/2 kávéskanálnyi vaníliapor
Az áfonyát, a cukrot, a lime levét, és az áfonyalevet összeturmixoljuk és sűrű lyukú szűrőn átpasszírozzuk. Majd a joghurttal fellazítjuk.
A tetejét friss áfonyával, kukoricapehellyel és gojibogyóval megszórjuk.