Lépjünk ki, a szokásaink rabságából!
A mindennapos rutin egyfelől megkönnyíti az életünket, másfelől viszont unalmassá, motiválatlanná teszi a hétköznapjainkat. Ahhoz, hogy lendületben maradjunk, és haladjunk ahhoz viszont a változásokra is szükségünk van. Ha olykor másként cselekszünk, mint ahogy szoktunk, azzal színt és hajtóerőt viszünk az életünkbe.
Ahhoz, hogy előrébb lépjünk, haladjunk, kitörjünk a megszokottból, ahhoz másként kell szemlélnünk a dolgokat. Olykor a legegyszerűbb változtatások is hozhatnak meglepően jó változást. Legyünk nyitottak az újra, a másféle megoldásra, a szokatlanra. Ne mondjunk azonnal nemet mindenre. Gondoljuk át, nézzünk körül mik azok amelyek más perspektivát nyújthatnak számunkra.
Reggeli rutin
Ha eddig tejjel ittuk a kávét, és úgy érezzük nem bírjuk nélküle, legalább próbáljunk ki valamilyen alternativ, növényi tejet, például a mandula, a rizs vagy a kókusztejet, vagy ezek kombinációit. Ihatjuk cukor helyett mézzel, vagy el is hagyhatjuk az édesítőszert, ha amúgy is péksüteményt fogyasztun mellé, ami önmagában cukrozott.
Ha jobbkezesek vagyunk, olykor tegyük át a balba a fogkefét, és még ha sután is mossuk a másik kezünkkel a fogunkat, gondoljunk arra, hogy most az agyunkat is megtornáztatjuk a változással.
Gondoljuk újra a megszokott reggelinket, különösen akkor, ha nem szoktunk étkezni elindulás előtt. Olykor keljünk korábban, hogy legyen is idő és étvágy is a reggelihez. Sok embernek idő kell a napindító étkezéshez.
A ruhásszekrénybe nyúlva is változtathatunk, viseljük bátran, ne csak a kedvenc darabokat, öltsünk olyat magunkra, amit nem is magunk szereztünk be, vagy igen, csak nem tudjuk mi ütött belénk, amikor megvettük. A szokatlan stílusú ruhát másként kell viselnünk, ami más cselekvésre is indíthat bennünket.
Utazás
Persze, lehet, hogy a nap végén megbánjuk, mert haza felé vásároltunk is volna, és így cipekednünk kellett, de a szép időben egészen nyugodtan letehetnénk az autót, jobban mondva kivételesen tömegközlekedhetünk, vagy még inkább gyalogolhatunk, úgy is, hogy egy órát kell. Keljünk előbb, élvezzük a reggel hangulatát a még kihalt, csendes utcákon. Ha ennyire nem vagyun bátrak, és maradnánk autóban, legalább válasszunk másik útvonalat. Aki meg rendszeresen tömegközlekedik vagy gyalogol, néha engedjen meg magának egy taxit. Sárga autóval érkezni munkába igazán nagyéleti muri. Menőnek érezni magunkat, erősít a nekem is jár érzésben, és további lendületet adhat.
Munkaidő
Kivülről tudjuk, hogy minden reggel érdemes végiggondolni a feladatainkat, a nehéz, nagyobb lélegzetvételű feladatoktól haladni a könnyű felé, hogy hamar túl legyünk azon, ami nagyobb energiát igényel, ha több ilyen van, azokat kisebb részfeladatokkal oldjuk. Ám olykor változtathatunk ezen, és kezdhetjük egyszerűbb megoldandókkal is a munkaidőt. Vagy bevállalhatunk egy-egy alkalmi feladatot, segítve egy kollégánkat, mert a szokatlan feladat elkezdi automatizálni a rejtett energiánkat, miközben az agyat kikapcsolja, pihenésre szorítja. Változtathatunk a módszereinken, a munkakörnyezetünkön is időnként. Egy átrendezett íróasztal, munkapult újdonsága is a kreativitásunkat szolgálja.
Pihenés másként
Olvasni hangosan, ahelyett, hogy magunkban tennénk, is más agyterületet stimulál, a felolvasás szerettünknek, egyébként is meghitt program. Legyen az egy újságkivonat, a gyermek esti meséje, vagy egy így közösen fogyasztott regény, estéről estére. Ha az aktív pihenés híve vagyunk, ezúttal válasszunk valami ellenkező, teljesen passzív pihenési formát, színezzünk, feküdjünk el a hintaágyban, egy heverőn, tegyünk be egy hangoskönyvet, vagy hallgassunk zenét. Illetve fordítva, ha az inaktív pihenés híve vagyunk, olyor aktíváljuk magunkat, sétáljunk turistaként a lakóhelyükön, kiránduljunk egyet a közeli természetben.
Étkezés
A megszokott étkezdék, házhoz szállító éttermek, a jól bevált receptek helyett inkább kóstoljunk meg új finomságokat. A szokatlan illatok és ízek is kihívást jelentenek, és kimozdítanak a megszokottból. Különösen a szaglás miatt, ami közvetlenül kapcsolódik az agy érzelmi központjához, így a különböző illatok észlelése korábbi emlékeket ébreszthet bennünk. A következő rendelésnél merőben más ízeket rendeljünk, nyúljunk másféle sajtok, kenyerek, szalámik, gyümölcsök és pástétomok után. Válasszunk édes helyett sósat, vagy savanyút, sós helyett édeset, vagy keserűt.
Azzal, hogy olykor merészek vagyunk és ki-kilépünk a komfort zónánkból, és nem a megszokott módon cselekszünk, felébresztjük a robotüzemmódra kapcsolt agyunkat és másként nézünk a világra. Még úgy is, hogy éppen kényelmetlenül érezzük magunkat.
Kép: Unsplash