LĂ©pĂ©srĆl egĂ©szsĂ©gre
A karĂĄcsonyi bevĂĄsĂĄrlĂĄs alkalmĂĄval ĂŒzletrĆl ĂŒzletre jĂĄrunk, Ăgy estĂ©re jĂłcskĂĄn Ă©rezzĂŒk is a lĂĄbunkat. ElnehezĂŒl. EllenĆrzĂ©skĂ©nt rĂĄpillantunk az okostelefonunkra, majd elkerekedik a szemĂŒnk, tyƱ, a lĂ©pĂ©sszĂĄmlĂĄlĂł elĂ©ri az ötezret. Pedig az sem elĂ©g az egĂ©szsĂ©ghez.
Annak, aki nem autĂłval jĂĄr, Ă©s a tömegközlekedĂ©s helyett rĂ©szben vagy egĂ©szben a gyaloglĂĄst vĂĄlasztja meg sem kottyan a napi 10-12 000 lĂ©pĂ©s. Viszont annak, aki nem sĂ©tĂĄl eleget nap, mint nap, annak bizony egy fĂ©lnapos karĂĄcsonyi bevĂĄsĂĄrlĂĄs vagy egy nyĂĄri vĂĄrosnĂ©zĆ kirĂĄndulĂĄs is hirtelen megterhelĆ lehet.
IrodistĂĄk, ĂŒlĆmunkĂĄt vĂ©gzĆk
VeszĂ©lyeztettek azok, akik többnyire ĂŒlĆmunkĂĄt vĂ©geznek Ă©s mĂ©g autĂłval is jĂĄrnak. Az 5000 vagy az alatti lĂ©pĂ©sszĂĄm komoly veszĂ©lyt jelent a vĂ©rkeringĂ©sre az Ă©rrendszerre nĂ©zve. Az ĂŒlĆ munkavĂĄllalĂł a legegyszerƱbb eszközökkel növelheti tevĂ©kenysĂ©gĂ©t. Az egyik ilyen, ha figyel arra, hogy hĂșsz-harminc percenkĂ©nt felĂĄlljon, nyĂșjtĂłzzon egyet, sĂ©tĂĄljon egyet körbe az irodĂĄban, vagy ha van lĂ©pcsĆhĂĄz jĂĄrjon meg egy pĂĄr emeletet le Ă©s fel egyarĂĄnt. Ha nincs vĂ©gezzen pĂĄr guggolĂĄst legalĂĄbb.
HĂĄrom kilomĂ©ter, ami csaknem fĂ©lĂłrĂĄs sĂ©tĂĄt jelent, hatĂ©kony mĂłdja annak, hogy növeljĂŒk a lĂ©pĂ©seinek a szĂĄmĂĄt, ha legalĂĄbb ennyit beiktatunk a mindennapjainkba. Gondoljuk ĂĄt, hol van az a pont, ahol le tudjuk tenni az autĂłt, vagy kihagyhatjuk a tömegközlekedĂ©st, legyen az a napi bevĂĄsĂĄrlĂĄs, a nagyszĂŒlĆ lĂĄtogatĂĄsa, vagy a gyerekkel a sĂ©ta az ĂłvodĂĄba, iskolĂĄba vagy onnan haza. Ăgy elĂ©rhetnĂ© a legalĂĄbb 5-6000 lĂ©pĂ©sszĂĄmot.
Még több gyaloglås?
Egy egĂ©szsĂ©ges ĂĄtlagos felnĆtt ember esetĂ©ben az lenne, ha legalĂĄbb 7500 lĂ©pĂ©sszĂĄmot tenne meg naponta. Annak, aki nem irodai munkĂĄt vĂ©gez, Ă©s naponta gyalogol is könnyebben összejön legalĂĄbb a fele. Ahhoz viszont, hogy a napi 5-6000 lĂ©pĂ©sszĂĄmot az egĂ©szsĂ©ges szintre emelje, bizony mĂĄr kemĂ©nyebb elhatĂĄrozĂĄs szĂŒksĂ©ges. Napi 1,5-2 kilomĂ©tert kell gyalogolnunk, ami amĂșgy nem annyira hosszĂș. KĂ©t ĂĄtlagos nagyvĂĄrosi buszmegĂĄllĂł, metrĂł vonal közötti tĂĄvolsĂĄgot jelent naponta.
Ahhoz, hogy elkerĂŒljĂŒk a stroke Ă©s a kĂŒlönfĂ©le vĂ©rkeringĂ©si betegsĂ©geket több mint 5000 lĂ©pĂ©st kellene naponta beiktatnunk. Mert minden 5000 lĂ©pĂ©s felett megtett Ășt pluszt jelent sajĂĄt magunknak. A mozgĂĄs elĆsegĂti a vĂ©rkeringĂ©st, aktivĂĄlja az izmokat Ă©s elĆsegĂti az anyagcserĂ©t.
Az egészséges szint
Az egĂ©szsĂ©ges szintet a napi 7 500 és 10 000 közötti, normĂĄl sĂ©talĂ©pĂ©sek szĂĄma jelentenĂ©. Ezt Ășgy lehet elĂ©rni, ha az ember kĂ©nyelmesen mozog, Ă©s aktĂvan Ă©l. Az elĂ©gsĂ©ges sĂ©tĂĄnak köszönhetĆen a szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri megbetegedĂ©sek kockĂĄzatĂĄt csökkenthetjĂŒk, a vĂ©rĂŒnk lipidszintje Ă©s a cukorszintje jĂł szinten marad, tovĂĄbbĂĄ a normĂĄl testsĂșlymĂ©rtĂŒnket is könnyedĂ©n tarthatjuk, ha több sĂ©tĂĄt, mozgĂĄst iktatunk be. A rendszeres sĂ©tĂĄk, összessĂ©gĂ©ben heti 2,5 Ăłra kĂŒlönösen csökkenti a derĂ©kvonalat, feszesebbĂ© teszi a tĂłnusokat. ĂsszessĂ©gĂ©ben csak magunkkal teszĂŒnk jĂłt, ha sĂ©tĂĄlunk.
Låbadozås utån, menstruåció idején
NagymƱtĂ©tek utĂĄn sem vĂ©letlenĂŒl ĂĄllĂtjĂĄk lĂĄbra az embert a nĆvĂ©rek, orvosok mihamarabb. Persze megtartva a beteget, alĂĄkarolva. Naponta egyszer, majd kĂ©tszer-hĂĄromszor Ă©s többször arra sarkallva, hogy tegyen meg naprĂłl-napra több lĂ©pĂ©st. Eleinte segĂtsĂ©ggel, mĂĄsra tĂĄmaszkodva, fal mellett haladva, majd egyedĂŒl. Mert a mozgĂĄs Ășjra indĂtja az anyagcserĂ©t, beĂŒzemeli az ĂzĂŒleteket Ă©s izmokat, aktivĂĄlja a vĂ©rkeringĂ©st.
HasonlĂłan jĂł megoldĂĄs a mozgĂĄs, a sĂ©ta akkor, amikor a nĆ menstruĂĄl, mĂ©g akkor is, ha legszĂvesebben fel sem kellene a kanapĂ©rĂłl. BĂĄrmilyen furcsa, a magas intenzitĂĄsĂș edzĂ©sek a leghatĂ©konyabbak, mert sok endorfint, vagyis boldogsĂĄghormont termel a test. Az endorfinok csökkentik a fĂĄjdalmat, tovĂĄbbĂĄ a testben lĂ©vĆ prosztaglandin molekulĂĄk szĂĄmĂĄt is, amik a nĆi nemi hormonokra kĂŒlönös hatĂĄssal. A sĂ©ta, a gyaloglĂĄs ellazĂtjĂĄk a testet Ă©s enyhĂtik a hasi görcsöket.
KĂ©p: Unsplash