Kezdetét vette Skywalker kora
Talán a leghíresebb filmeposz végére került pont a Skywalker kora című legújabb Star Wars epizóddal. A filmmel kapcsolatban vegyesek az érzéseink. Egyes momentumok kifejezetten tetszettek, de valami kifejezetten nem. És persze kérdés az is: valóban pont van a történet végén?
Kezdetét vette Skywalker kora – ez ugyanis az alcíme a vadonatúj Star Wars mozinak. Így tényleg nehéz eldönteni, hogy most valóban lezárult a Star Wars történet, vagy bonyolítják még a sztorit, és kanyarítanak a kilenc rész és a kettő kiegészítő film mellé újabbakat. Mert ehhez az alapot a legújabb epizódban megadták.
Egyes szálakat elvarrtak, egyesek újabb kérdést vetnek fel. Tehát benne van akár a folytatás lehetősége is.
Családbarát Star Wars
Az új film is George Lucas által a messzi, messzi galaxisba helyezett elbeszélését folytatja. Valamilyen módon. A több mint negyven éve elkezdett eredeti hármasnak (Egy új remény, A Birodalom visszavág, A Jedi visszatér) volt egy kezdete, egy vége, de természetesen benne volt a lehetőség a folytatásra, illetve az előzmények megfilmesítésére is.
Ez utóbbit húsz éve (az eredeti sorozat után tizenhat évre) maga Lucas vitte filmre. Az előzmények családbarátabbá tették a Star Warst, bár A Sith-ek bosszúja némileg félelmetesebbre sikerült. Még így is remekül illett az eredeti filmekhez. A négy éve elkezdett folytatás trilógia kapcsán már nem egyértelmű, hogy mire is gondoltak a készítők.
Kissé nyögvenyelősre sikerültek. Mintha csak azért folytatnák, hogy valami történjen, de a sztorit menet közben találnák ki. Az új film kapcsán is vegyesek az érzéseink. Valami tetszett, valami kifejezetten nem.
Még akkor is jelentős mérföldkő a Skywalker kora, ha nem is vagyunk mindennel elégedettek. Azt leszögezhetjük, hogy váratlan esemény nem történik a hosszúra nyújtott, csaknem 2,5 órás játékidő alatt. Ez az a film, ahol minden csattan, puffan. Csak úgy suhognak a lézerkardok. Vajon hogyan sikerül legyőzni a sötét oldalt? Az is kérdés, hogy így lesz.
Kezdetét vette Skywalker kora
Semmi sem lehetetlen – ahogyan fogalmaznak az ellenállás hívei a film elején. És éppen ez a hit az, amely értelmet ad a filmnek. Tudjuk, hogy a Leiát alakító Carrie Fisher váratlan halála még az előző rész bemutatója előtt teljesen felborította a koncepciót. Így talán érthető, hogy a kapkodás, és a zárjuk le valahogyan azt, amit elkezdtünk érzése ebben az új filmben érezhető leginkább.
Az erő kicsit túl van tolva. Mindenki nagyon látványosan lebeg, dől belőle az erő. Talán olykor indokolatlanul is. Próbál kapcsolódni az előző filmekhez, de nem mindegy, hogyan. Például Rey (Daisy Ridley) is van annyira elvakult, robbanékony, és érezhető a dühe, ahogyan annak idején ezt láthattuk Anakinnál. De néha sok, amit művel. Az aktuális főgonosz szembeszáll a mesterével. Az erővel a jó, és a rossz oldal mellett is harcolhatunk. Ez sem újdonság.
A családi kapcsolatokat is tovább göngyöli. Nagyapa, apa, fiú, lány, unoka adja a vérségi kötelék alapját. A nagyapa-unoka szálon még inkább erősítettek, és ezzel csavartak egyet a történeten.
Ha már vérségi kötelék: itt egy család életét követtük nyomon galaxisokon át. Ahol voltak jók és rosszak. Sötét oldalon állók. Bizonytalanok. Ellenállók. Ahogyan a filmben a gyötrődő, és a valódi családját nem ismerő Reyel kapcsolatban elhangzik: a vérségi kötelék nem számít, hiszen a jedi ereje a szívében rejlik. Vagyis nem számít, hogy honnan jött, ő attól még lehet jó. Ez igazán szép és erős gondolat.
S ha már nagyapa és unoka: Kylo Ren (Adam Driver) a legösszetettebb karaktere az új részeknek. Tipikus anti-gonosz. Amin az ő jelleme keresztülmegy, az igazán nagyívű. Ren az egyik legellentmondásosabb rossz, akinek vívódását már Az ébredő Erő óta követjük. Sok szempontból hű mása nagyapjának Darth Vadernek. Csap éppen jóval emberibb.
Hiába tűnt a kezdetektől romlott karakternek, s tett olyat, amit egy fiú nem tehet meg az apjával, egyszerűen nem lehetett őt soha igazán gonosznak tekinteni. Keménykedett, de az álarca mögött mindig is látható volt a szíve. Ami ugye a jedik legfőbb fegyvere. Ezért aztán kérdés, hogy ki az igazi jedi? Ki az, aki feláldozza magát? És ki az a Skywalker, aki új reményt adhat, és új korszakot indít a jedik történetében?
Girl power
Már az eredeti trilógiában felsejlett, hogy a Star Wars igazán női film. Olyan tekintetben, hogy itt bizony nincsen különbség férfi és női harcosok között. Mindezt Leia Organa alapozta meg. Sőt. A legújabb részekben az új főhős Rey személyében nő.
A Skywalker korában pedig egyenesen kimondják, hogy Rey a legerősebb harcosuk. De az ellenállást Leia tábornok irányítja. Leia egy olyan hős, aki mindig is jelen lesz, hiszen ő tényleg a szívét tette az ellenállásba. Az ő ereje az követőiben is tovább él. Nem is búcsúzhattak volna szebben, egyszerűbben, meghittebben a szereplők Leiától, és az egész világ Carrie Fishertől, ahogyan tették ebben a filmben.
A harcos és elvakult Rey maga a megtestesült girl power. Látszólag. Az idős Leia jól kitalált karakter. Nyugodt, megfontolt, higgadt, jó vezető. Végig hisz a fiában. Leia tábornok képviseli az igazi erőt, bátorságot. Hiába nem lebeg, vagy ugrik emeleteket. Valódi szupereje Leianak van.
Finn kérdése
A legújabb epizódban visszatérnek régi szereplők is. És igazán jól teszik. (Az ikonikus Yoda mester szerencsére semmilyen formában nem tűnik fel. Az már azért túl gejl lenne). De Lando Calrissian (Billy Dee Williams) és Chewbacca párosa például meglehetősen kedves és nosztalgikus. Igazán vicces jeleneket is látunk, amelynek főként a droidokhoz van köze. Sajnos kínosakat is.
Azon már nem is akadok fenn, hogy az ellenállás emberei, ha klónokkal találkoznak, akkor lőnek vaktában. És persze hárman tíz klónt is megsemmisítenek. De hogy mindegyiket ugyanott találják el, hát az tényleg nem semmi. Vagy amikor a jedi-erővel meggyógyított mellkasi seb összeforr, de felette a ruha már nem. De azért jó történetszálak is felbukkannak (szóval tényleg nagyon vegyes film lett).
Például amikor Lando vezetésével megérkeznek az ellenállók garmadája, és emiatt leesik az álla a sötét erő képviselőinek. Annyit tudnak csak mondani: ez nem flotta, ezek emberek. Én ezt a kijelentést bóknak fogtam el. De ide sorolható a Halálcsillag felbukkanása, Leia jelenléte, Luke üzenete és az X-szárnyú felemelkedése. Vagy hogy nem kizárólag Finn az egyetlen dezertőr.
Kicsit úgy érzem, hogy kaptunk is valamit, és nem is a Skywalker korával. Az új jedi-korszak kezdetét vette. Végleg elbúcsúztunk a Skywalker-klántól. De egy váratlan fordulattal mégis tovább élhetnek ők. A galaxis óriási. Itt bármi megtörténhet. Itt nem lehet vége. Jut eszembe: valaki tudja, hogy mit akart Finn olyan nagyon elmondani Reynek?
Szerző: Karóczkai-Müllner Helga
Kép: Imdb