Képernyő és mozgás nem zárják ki egymást. Testmozgás élőben, otthon
Mozogni kell. Mozogni jó. Mozgásban lenni egészséges. Mindezt otthon kivitelezni nem mindenkinek kézenfekvő. Aki edzőterembe, fitness-stúdióba, jógatermekbe járt sportolni, annak most maradt a szabad ég alatti edzés vagy az otthoni négy fal. Ha nem megy fejből, jöhet a képernyő előtti sport.
A különféle sportoktatók, edzők, mozgásszakemberek is beszorultak a négy fal közé, ahogy bezártak a sportintézmények, az egészségmegőrző helyszínek. Akik tudtak és akartak, áttértek az online megoldásra. Nekünk nincs más dolgunk, csak választanunk kell, hogy milyen sportot szeretnénk űzni a képernyő előtt. Akár többet is kipróbálhatunk.
Kétségtelen, hogy sorozatot nézni a képernyőről jóval kényelmesebb, mint mozogni. Pedig a kettő nem zárja ki egymást. A monitort nem csak bámulni lehet, akár sportolni is előtte, erre az online kínálat elképesztő. Az Interneten tényleg mindenféle mozgási lehetőség ott van, és karnyújtásnyira elérhető. Képernyő és mozgás nem zárják ki egymást.
A mindennapos testmozgás nélkülözhetetlen az egészséghez. Formában tartja a testet, csökkenti a szívbetegség kockázatát, és segít az elhízás megelőzésében is. Eddig is volt választék, annak, aki otthon akart sportolni, mert nem akart, vagy nem tudott konditerembe, edzőterembe menni. Idősebbek, kismamák, szégyenlősök, időhiányban szenvedők.
Most viszont – ha csak nem vagyunk válogatott sportolók – mindannyian otthon vagy kint a szabadban tudunk mozogni.
Hogyan is kezdjem el?
A hogyan kezdjünk neki kérdés is felmerülhet. Pedig igazából ez nem is bonyolult. Nincs más dolgunk, mint kiválasztani egy olyan sportformát, ami nekünk szimpatikus, majd el kell indítani a videót vagy bekapcsolódni egy élőadásba, és máris mozgásban vagyunk. Ha szerencsések vagyunk, és eléggé kíváncsiak, akkor lehet elsőre megtaláljuk a nekünk megfelelő mozgásformát.
De válogathatunk is. Miután nagyon sok helyen nem kell azonnal előfizetnünk, van lehetőségünk szemlélődni, nyugodtan kipróbálhatunk többféle mozgásformát is, mielőtt elköteleződünk, vagy akár többfélét is űzhetünk a későbbiekben.
A kezdetekhez nincs is nagyon másra szükségünk, mint egy szőnyegre ahhoz, hogy otthon tornázzunk, eddzük a testünket. Gondoljunk a saját testsúlyos edzésekre. Ha csak erre a kifejezésre rákeresünk a Facebookon máris kiad négy csoportot. Az Edzés, Testépítés, Erőemelés csoportnak több, mint 14 ezer tagja van, és bátran kérhetünk segítséget ahhoz, mégis hogyan kezdjünk neki. A Google a saját testsúlyos edzésterv kifejezésre 3390 videótalálatot hozott.
Ha nem vagyunk biztosak abban, hogyan indítsunk, akkor keressünk olyan mozgásformát, amivel nem nyúlhatunk mellé. Az általános tornagyakorlatok, a gyógytorna sorok, az egyszerű aerobic, vagy kezdő jógagyakorlatok könnyen mozgásra serkenthetnek. A Mindennapi Torna például pont egy olyan mozgásprogram, ami könnyen elkezdhető nemtől és kortól függetlenül. A Mindennapi tornát Vörös Vera gyógytornász mutatja be, és egyes mozdulatsoroknál kitér arra, hogyan könnyítsünk, ha egy-egy mozdulat nehezünkre esne. A Mindennapi torna körültekintő gyakorlatairól ITT írtunk korábban.
Képernyő és mozgás együtt
A különféle livestreaming szolgáltatóknak köszönhetően élőben mozoghatunk szakképzett edzőkkel, sportoktatókkal a nap bármely szakaszában. Most aztán tényleg nem megy el az idő utazással, és az sem baj, ha utána ziláltak maradunk.
Molnár Ágnes olvasónk vadássza az ilyen élő mozgási lehetőségeket. Bekapcsolódott már a Fitness & YogaNow oldal kínálatába, ami széles körben gyűjti össze a jóga és egyéb típusú livestream mozgásformák oktatóit és óratípusaikat, ráadásul bérletet nyert a családja az IGym online edzőplatformra, amit ő használ fel. Követi a Levendula Jóga és FitnessKeresztanyu élő fitness óráit a nap különböző szakaszaiban. Figyelemmel kíséri a SasaFitness oldalát, ami sokat cikkezz az otthoni sportolásról. A FitnessKeresztanyu órái hétfő, szerda és péntek reggelente vannak, mintegy negyedórában. Ágnes ettől kellően felfrissül.
A csaknem 11 ezer Facebook követővel bíró IGym mottója: „Csak kitartás kell. A többit mi adjuk.” Náluk jóga, alakformáló torna, Pilates, gerinctorna, és különféle nyújtóprogramok közül válogathatunk. Mikor? Amikor mi akarunk tornázni. Képernyő és mozgás nem zárják ki egymást.
A klasszikus, régi tornákra esküszik Varga Nóra olvasónk: – Rákerestem Cindy Crawford szupermodell tornáira, és Alan Finger, a Yoga Zone alapítójának műsorára a YouTube-on, amiben mindig ketten mutatják be, kezdő és haladó szinten a pózokat. És Béres Alexandra videóira. Én ezekre tornázom, jógázom most itthon. A férjem mindenféle eszközt vásárolt és bérletet vásárolt a Sport4Life online edzésekre.
Eszközhasználat
Az egyszerű tornagyakorlatokhoz nem szükséges több, mint egy jógaszőnyeg. Ami biztosítja, hogy ne csúszunk el edzés közben, és a puha felület kímélje az ízületeinket. De persze igény szerint ennél jobban is felszerelkezhetünk.
A jógatéglák nem csak a jógapózokhoz lehetnek szükségesek, a különféle nyújtógyakorlatokhoz is a segítségünkre lehetnek. A fit ball – a kímélő erőnléti edzések kelléke, segítségével főleg A saját testsúllyal dolgozó edzésformákat végezhetjük. Ilyen például a hasizomerősítő és az egyensúlyteremtő gyakorlatok, amikkel jó erőnléti alapokat nyerhetünk az otthoni mozgás során. Ahhoz, hogy a hátunkat valóban kímélje, a testmagasságunkhoz megfelelőt válasszunk.
A gumiszalagok az ellenállásra alapozó edzések és a Pilates során vethetők be, és nem igényelnek mást, csak a saját testsúlyunkon alapuló munkát. Az eltérő vastagságú és rugalmasságú gumikötelek hatékony kiegészítői a matracon végzett láb-, kar-, comb-, és fenékizom gyakorlatoknak.
A kézi súlyzók hatékonyan segítenek formában maradni, persze nem úgy, hogy a sarokba állítjuk őket, hanem ha használjuk is azokat.
A masszázshengerek, masszázslabdák a sportolás végén lehetnek különösen a hasznunkra, a különböző keménységű habhengerek a masszírozás során lazítják a fáradt izmokat, miközben fokozzák a vérkeringést.
Forrás: ITT és ITT és ITT
Szerző: Polgár Ágnes
Kép: SasaFitness