Jöhet a baba? – családtervezés átgondolva
Normál esetben nem spontán, gondolkodás nélkül estek egymásnak, és a nő sem felejtette el a fogamzásgátló tablettáját bevenni, se nem szúrta át a pesszáriumát több helyen csak azért, mert már feszítette a biológiai órája, hanem a férfival megegyezve közösen várják a szerelemből fogant utódot.
Mióta anya vagyok különös éllel a hangomban mondom, hogy a gyerekvállalást jogosítványhoz kellene kötni. Persze viccelek, de ha jól belegondolunk, bárkinek lehet gyereke. Egyetlen egy esetben kötik feltételhez a szülőséget, amikor valakinek nem lehet sajátja, de minden követ megmozgatna azért, hogy szülő lehessen, mert az örökbefogadáskor számtalan feltételnek kell tudni megfelelni. Miért? Mert egy gyerek nem játék. Annál jóval több. Két ember életfogytig tartó felelőssége. A gyerek nem vihető vissza a kórházba, ha nem felel meg az elképzeléseinknek. Nem cserélhető le. És nem javítható. Kizárólag szeretettel, türelemmel, kreativitással terelgethető.
A gyerek egy közös döntésnek a hozadéka, kell hogy legyen, annak a véd- és dacszövetségnek, ami két embernek a sajátja. Közös vággyal, hogy egymással szeretnének gyermeket vállalni és felnevelni. Alaposan átgondolva mindazt, amivel egy gyerek jár. Mert mivel is jár egy gyerek? Mi szükséges ahhoz, hogy egy pár elmondhassa magáról, hogy már érett a szülőségre?
Egészség
Ahhoz, hogy gyermeket vállaljon két ember nem árt, ha egészségesek. Ha tisztában vannak az esetleges egészségügyi korlátaikkal. Mert egy gyermeket fel is kell tudni nevelni, és most nem csak arra gondolok, hogy éjszakázni kell évekig mellette, vagy rohangálni utána, amikor totyog. Ha mi betegek vagyunk, hogyan látunk el egy gyereket, hogyan teremtjük elő számára a betevő falatot? Közhely, hogy vizsgáltassa ki magát mindkét fél, készüljenek fel fogantatás előtt már azzal, hogy viszonylag egészségesen táplálkoznak, leteszik mindketten az esetleges élvezeti cikk(ek)et, a leendő édesapa éppen úgy, mint az édesanya. Igyekezzünk mindent megtenni ahhoz, hogy a gyermekünknek tőlünk telhetően a legjobbat biztosítjuk az első pillanattól, hiszen belőlünk lesz.
Mert bármilyen igyekezetünk ellenére bármikor bármi történhet velünk. Hogy személyes példával éljek, az én kisfiam egy hónappal előbb jött világra és az orvosok nem teljesen értették mi okozhatta, hogy egy fekete elhaló méhlepényben növekedett. Nem sokkal később nálam bélrákot diagnosztizáltak. Másfél éves kisgyerek mellett műtöttek és kaptam kilenc alkalommal kemot. Túléltük mindketten és már egészségesek vagyunk. De senkinek nem kívánom, azt az érzést, amikor egy anyának nincs ereje ahhoz, hogy egy síró totyogóst felemeljen.
Érzelmi stabilitás
A gyermeket óhajtó párnak azzal is tisztában kell lennie, hogy igen a gyerek valóban fenekestül felfordítja majd az életüket. A jó hír, hogy csak egy ideig! Úgy cirka húsz-harminc évig, majd kirepül a gyerek és a szülőknek utána is jó lenne együtt maradniuk. Ahhoz viszont, hogy abban a húsz-harminc évben kiegyensúlyozott gyereket tudjanak felnevelni, és még élvezni is tudják a szülőséget, annak az az egyik legfontosabb alapja, hogy először is a saját érzelmi stabilitásukat megteremtsék. Hiszen annyi mindennel találhatja magát szembe két ember amikor gyereket vállal, mert nem csak a filmekben történnek váratlan, akár katasztrofális vagy tragikus helyzetek, hanem a való életben is!
A kiegyensúlyozott érzelmi élet azt jelenti, hogy igyekeznek egy lehetőség szerinti szélsőségmentes életvitelt felvenni. Kialakítani egy egészséges életritmust. Éljenek házasságban vagy sem, de hagynak maguknak időt és teret arra, hogy valóban megismerjék egymást, mindkettőjük számára előnyösen kialakítsák a közös életterüket, amiben megismerik egymás szokásait, és új, közös hagyományokat alakítanak ki, amit aztán még tovább alakíthatnak majd ahogy szaporodnak. Életüket megtöltik szeretettel és tartalommal. Felveszik a saját rutinjukat, felosztják a szerepeket, megtalálják a pontos helyüket a kapcsolatukban, szabályokat hoznak létre, keretet adnak az életüknek, amibe már zökkenőmentesen érkezhet a gyermekük.
Azonos értékrend
A stabil párkapcsolat mellett elengedhetetlen a csaknem azonos értékrend, az egyező nézetek a gyermeknevelést tekintve. Jó, ha a leendő szülők már a gyermek születése előtt elbeszélgetnek néhány kérdésről, és egyetértésre jutnak azokban. Ezek a beszélgetések tisztázhatják az esetleges különbségeket és még idejében lehetőséget nyújtanak ahhoz, hogy az álláspontjaikat egymáshoz közelíthessék. Továbbá biztonságérzetet nyújthatnak mindkettőjüknek, és hivatkozási alapot jelenthetnek későbbi vitás helyzetekben.
Ehhez érdemes mesélni a saját gyerekkorukról, arról mi mit hogyan éltek meg benne, mi az, amit ugyanúgy tennének mint a szüleik, vagy éppen azzal szögesellentétben másként. Az sem árt, ha minél több gyermekes házaspárral találkoznak, ami során bennük is nevelési helyzetek, kérdések merülhetnek fel. Jó, ha kiderül mi az amit szeretnének elkerülni vagy éppen elkerülhetetlennek gondolnak a gyermekvállalás során. Ha előre átbeszélik és megegyeznek abban kinek milyen felelőssége lesz a jövőben, amikor szülővé válnak? Ki, miről mond majd le, és mi az, amiről semmiképen sem szeretnének? Hogyan tartják meg a személyes individuumukat, a kapcsolatukat a gyerek mellett? Milyen csapásvonalak mellett szeretnének haladni? Mennyi gyermeket vállalnának? S erről később sem feledkeznének meg, amikor már szülők lettek, hogy az idő előrehaladtával, az újabb és újabb élethelyzetben újra és újra átbeszélnék, egyeztetnék mindezt.
Anyagi biztonság
Az érzelmi stabilitás mellett elengedhetetlen egyfajta anyagi biztonság is. Ami messze nem jelenti azt, hogy milliós folyószámla tulajdonosként, kacsalábon forgó kastélyban kell laknia ahhoz a két embernek, hogy életük legköltségesebb vállalkozásába merjenek belevágni: a gyerekvállalásba. Nem baj, ha messze vannak mindattól, amit szeretnének elérni anyagilag, ha még „csak” albérletben laknak vagy nem túl nagy a lakás, ha az viszont egy kényelmesen felszerelt otthon, ha egyáltalán nincs autójuk, vagy csak egyiküknek, a lényeg, hogy rendelkezzenek pénzügyi tervekkel. Hogy egységesen gondolkodjanak arról, hogyan tovább, amikor már csak egyikük keres.
Legyenek tisztában azzal milyen kieséssel jár, ha a nő nem dolgozik, milyen bevétellel számolhat egy kismama, a szülők milyen állami támogatást kaphatnak, miből élnek majd addig, míg a nő nem lesz újra teljesen keresőképes. Jó előre eldönteni, mennyi ideig maradhat, illetve szeretnék, hogy az anyuka otthon maradjon a kicsivel, hogy az milyen anyagi teherrel jár?
Gondolni kell a szélsőséges esetekre is, sajnos nem minden kisbaba jön tökéletes egészséggel a világra. Már egy kicsit korábban érkező gyerek is több kiadással járhat. Nem árt, ha a jövendőbeli szülők egészségesen tudják kezelni a pénz kérdését, és a tényt, hogy mit jelent az, amikor egy nő átmenetileg vagy tartósan háztartásbeli. Azaz mindig egyeztetnek az igényeikről, szükségleteikről, bevételeikről és kiadásaikról.
Igen, legyen valamennyi félretett pénzük, amivel megbirkózhatnak a gyermek születésével járó megnövekedett kiadásokkal, de semmiképpen se állítsanak fel elérhetetlen anyagi igényeket, mert akkor csak tolódik a gyermekvállalási mersz.
Kép: Pixabay