Jó estét! – Vér mindenhol
Jó estét!
Vér mindenhol
Nem véletlenül népszerű műfaj a krimi. Legyen szó könyvről, filmről vagy éppen társas-, vagy videojátékról. Teljesen mindegy, mi az, amit ki kell deríteni. Maga a folyamat az érdekes, míg a titokra fény derül. A leggyakrabban azért mégiscsak egy gyilkosság elkövetőjének a kiléte a legizgalmasabb kérdés.
Ahogyan fejlődik a kriminalisztika tudománya, úgy változnak a bűncselekmények elkövetésének a körülményei is. Míg Agatha Christie-nél a bizonyítékok logikus következtetéseknek volt inkább horderejük, ma már egy bűntény elkövetése nagyobb körültekintést követel. Már ha nem akarja a tettes, hogy a kiléte kiderüljön. Nem elég, hogy lehetőleg biztos alibivel rendelkezzen a bűncselekmény elkövetésének idejére, és ne legyen kézzel fogható indítéka se, a legfontosabb, hogy tényleg ne hagyjon maga után semmilyen egyértelmű bizonyítékot se.
De mi az, ami manapság már nem egyértelmű bizonyíték? A filmekből tudjuk, hogy ujjlenyomat, láblenyomat, hajszál, bőrdarabka, pláne vér ne maradjon a bűnöző után. A megjelenését is takarnia kell, a paróka, a smink, a más stílusú öltözék alap például egy rablásnál. De ezeket már az óvodások is kívülről fújják.
Egy mindenre való mai bűnöző már nem csak személyit és útlevelet hamisít, mobiltelefont dob kukába, hanem az összes digitális lenyomata felett is uralkodik: telefonhívások, üzenetküldések, mobilelérhetőség, közösségi térben való megjelenés és a helyszín felismerést is ellenőrzi. Mert manapság már bármi bizonyítékul szolgálhat, még az is, amire még maga a nyomozó sem gondolna.
Meg kell hagyni egyre érdekesebb és izgalmasabb folyamat a bizonyítékok felderítése. Igazán lebilincselő lehet egy mai nyomozó munkája – erről méláztam, miközben a nappalitól a fürdőszobáig mindent ellepett a vér. Főleg a mosdókagylót, amit nem győztem fertőtleníteni. – DNS mindenhol – gondoltam. Nem, nem bizonyítékokat tüntettem el. Csak a tizenegy éves fiam után takarítottam: kihúzta két mozgó tejfogát.
Szerző: Polgár Ágnes
Kép: Unsplash