Jó estét! – Pénzügypolitika kicsiben és nagyban
Jó estét!
Pénzügypolitika kicsiben és nagyban
A pénzzel kevesen tudnak jól bánni. Talán mert nincs pénzügyi nevelés az iskolában, és gyakran otthon sem. Hogyan is okíthatná az a felnőtt a gyerekét, akinek magának sem megy jól a pénz beosztása? Ha a szülőnek kifolyik a kezéből a keresete, gyakran átgondolatlanul és hirtelen ötlettől vezérelve vásárol, avagy rosszul mérlegel?
Persze, van, amikor nincs is miből mérlegelni, nemhogy félre tenni, az összes pénz elmegy élelemre, lakhatásra, vagy még rosszabb, az még kevés is az életre, és minden hónapban nélkülözni kell. A luxus ismeretlen fogalom. Avagy teljesen mást jelent, mint annak, akinek nincsenek pénzügyi gondjai. De akinek kevés van, az nem tehet mást, mint elkezd megoldást találni a deficitre. Ha teheti. Ha engedi az egészsége. A körülményei. Egy egyedülálló szülő, egy egészségét vesztett ember, egy idős nehezebben tud többet, erőn felül dolgozni. Márpedig nem tehet mást. Nem lesz más, aki helyette megoldja a dolgokat, akire rálőcsölheti a megoldást.
Nem úgy mint a politikában, amiben az a „kedvencem”, amikor egy új szereplőtől várják el, hogy oldjon meg mindent, amit az elődei sem tudtak. Vagy tegyen pontot az i-re olyan kérdésekben, amik szinte lehetetlenek, és jóval korábbra nyúlnak vissza, minthogy köze lett volna az ügyhöz. És ha ez nem megy neki egyről a kettőre, akkor rögtön jogot formálnak arra, hogy dilettánsnak tartsák, és ellehetetlenítsék. Persze, azok, akik a helyére szeretnének kerülni.
Sok családfő érezheti úgy időnként, hogy szívesen ruházná át másra a terheket, de nincs kire, na meg nem is bírná megtenni, nem engednék az elvei, a családfenntartási politikája, hogy ne maga oldja meg a pénzügyi gondjait. Akkor sem, ha úgy könnyebb lenne az élete. A pénzügypolitika gyakran tisztességesebb, becsületesebb kicsiben, mint nagyban.
Szerző: Polgár Ágnes
Kép: Pexels