Jó estét! – Miért kapcsol ki magától a Num Lock örökké?
Jó estét!
Miért kapcsol ki magától a Num Lock örökké?
A számítógép mára már az életünk részévé vált. A munkában éppen úgy, mint a magánéletben. Mindenkinek értenie kell – ha nem is a nyelvén – de, a használatához mindenképpen. Azoknak, akiknek a laptopjuk, az asztali gépük tulajdonképpen a jobb kezük, azoknak elképzelhetetlen, hogy vannak, akik még nem tudják kezelni a masinát. Pedig igen vannak. Többnyire az idősebb korosztálynak indítanak az oktató cégek számítógép-kezelői tanfolyamokat.
Alig voltam húszéves, amikor elvégeztem egy ilyen tanfolyamot, amiről be kell valljam, utáltam. Mindez mintegy 20 éve történt. Azóta használom rendületlenül a számítógépet, az internetet is, és ami a tanfolyamon még nem érdekelt, azóta azt már mind megtanultam autodidakta módon. Nagyon kevés olyan dolog van, ami a használata közben kifogna rajtam.
Pár hónapja dolgozom egy új laptopon, amin viszont állandóan kikapcsolt (eddig) a Num Lock, azaz a számjegybeviteli gomb. Ami szörnyen idegesítő. Mert amikor az nem aktív, a hetes szám a bekezdés elejére, a kilences a lap végére, a négyes a sor elejére, a hatos a sor végére, az egyes az egész bevitt szöveg vagy oldal végére, a hármas a következő blokkra visz. Szóval elugrál vele a kurzor, ahelyett, hogy megjelenítené az óhajtott számot. Amit sokszor észre sem veszek, mivel vakon gépelek, iszonyú tempóban.
Apropó, gépelés! Gondolná, hogy gépírást is lehet még tanulni? Pedig lehet. Annak ellenére, hogy annyiféle billenytűzet van ma már, hogy csuda. Akiknek számít, hogy gyorsan gépeljenek, azok inkább megtanulják. Bár erre is igaz, a gyakorlat teszi a mestert, minél többet írunk a gépen, annál gyorsabbak vagyunk. És annál kevesebb betűt vétünk.
De visszatérve a számítógépre és leginkább az internetre, annak áldásos használata nélkül szinte már elképzelhetetlen élni. Mert mindent és bármit megtalálunk az interneten. Például számítógép-kezelői tanfolyamokat a nagymama lakóhelyéhez közel, akit meglepnénk ezzel karácsonykor, üzleteket, ahol laptopot és számos kiegészítő eszközt vásárolhatunk hozzá, ahol internet előfizetést rendelhetünk, és arra is találhatunk választ, hogy miért kapcsol ki magától a Num Lock örökké?
Én is megtaláltam. Konkrét válasz nem volt rá, de rávezetés a megoldásra igen, hogy mi okozza a problémát. Ehhez nem kellett mást tennem, mint bekapcsolnom a funkciót, ami hangjelzést ad a Num Lock gomb lenyomásakor. Ami rengetegszer csipogott. Leginkább akkor, amikor a szomszédságában álló visszatörlő, delete vagy osztás gombok valamelyikét használtam. Rá kellett jönnöm, amikor ezeket lenyomom, egyben hozzáérek a Num Lockhoz is.
Még jó, hogy valamikor tanultam gépírást is, így könnyebben tudtam módosítani a kézmozdulatomat, hogy ne kapcsoljam folyton ki a számbevitelt. Állítom, az internet egy áldás, ha jól használjuk, ha jól keressünk rajta. A lényeg csak az, hogy pontosan adjuk meg azt, amit szeretnék megtalálni a keresőben. Például a Szoknya és Nadrág Magazin webcímét is: www.szoknyaesnadrag.hu
Szerző: Polgár Ágnes
Kép: Pixabay