Jó estét! – Megváltozott életünk: A sétálós kávé most tényleg sétál
Polgár Ágnes
Jó estét! – Megváltozott életünk: A sétálós kávé most tényleg sétál
A három bölcs majommal – akik hárman együtt testesítik meg a japán közmondást: „Nem lát rosszat, nem hall rosszat és nem beszél rosszat” –nap, mint nap találkozhatunk a mobilunkon, a hangulatjelek között.
A mémgyártók kiegészítették egy negyedik taggal is a csapatot, a majommal, aki bele van feledkezve az okostelefonjába, ezért nem lát, nem hall és nem beszél. Hiába, a mobilokkal valóban megváltozott az életünk.
Ahogyan a pandémiával is. Most még többet nyomkodjuk az okostelefonunkat, az okosóránkat, okossá tesszük az otthonunkat, és akár a szükségesnél jobban online-á az életünket. Online dolgozunk, online tanulunk, online élünk társadalmi-szociális életet. Miközben annyira elszokunk a személyes kapcsolódásoktól, hogy szinte újra kell tanulnunk egymással kommunikálni is.
Megváltozott életünk. Az olyan egyszerű dolgokban is, mint a kávéfogyasztás. Hosszú hetek óta csak otthon ihatjuk (vagy ha bejárunk, akkor a munkahelyünkön) de nem egy kávézóban ráérősen, láb-lógatva, beszélgetve vagy éppen a laptopunk fölé görnyedve, munka közben. Mert csak elvitelre vásárolhattunk kávét.
Amit maszkkal az arcunkon nehéz fogyasztani. Ahhoz le kellene húzni a maszkot. De kellemetlen kortyonként visszahúzni a textilt. Márpedig ha túl forró a fekete, akkor nem dönthetjük le egy szuszra. Tehát visszük magunkkal a kávénkat hordozhatós pohárban. Szorongatjuk a kezünkben. A plázában, a bevásárló központban, az utcán. A sétálós kávé most tényleg velünk sétál. Hosszan. Már-már addig cipeljük magunkkal, anélkül, hogy fogyasztanánk belőle, míg ki nem hűl.
A mémgyárosok szerintem hamarosan megrajzolják az ötödik majmot is. Azt, amelyik nem lát, nem hall, nem beszél, mert az egyik kezében tartja a telefonját, és arra összpontosít, míg a másikban szorongatja a kávét. Elvitelre. Amit úgy letenne már. Nem csak a teraszi asztalra. De nem lát, nem hall és nem beszél. Főleg nem rosszat.