Jó estét! – Esti rutinkérdés nem csak a gyerekekhez: És a fogselyem?
Jó estét! – Esti rutinkérdés nem csak a gyerekekhez: És a fogselyem?
Az esti rutinra vonatkozó, szülői kérdések közé tartozik: – Mostál már fogat? Amire a válasz rendre az: – Még nem. Hiába mostuk a gyerek fogát mi magunk szorgosan reggel-délben és este 2-3 éves koráig, majd segítettünk neki 6-7 éves koráig, arra, hogy a rutin kialakuljon és ne felejtse el, arra még tini koráig várnunk kell.
És a fogmosás csak egy dolog. Ott van még a fogselymezés is. A legalább két perces fogmosás előtt. A hangsúly a legalábbon van. Tehát senki ne higgye, hogy a két perc az önmagában elég. Nem elég. A szakértők szerint semmiképpen sem. És azok szerint sem, akik tényleg alaposan átdörzsölik a fogsorukat minden egyes alkalommal, minden irányból. Nem akarom hergelni az olvasót, én ilyen vagyok, bár én már túlzásba esem. Állítólag ez sem jó. Ha szétdörzsöljük az ínyünket.
Tehát legalább két percig mossunk fogat, de, hogy mennyivel többet ne, ezt még nem sikerült kiderítenem. Éreznünk kell, mikor elég rendre ezt a választ kapom. De a két-három perc lehet mérvadó. A szakemberek szerint.
Ahogy az is, hogy fontos a fogselyem használata. Szülőként nekünk kell a gyerek fogai között használni a fogselymet. Már az egészen kicsi gyereknél, ha már kettőnél több foga van egymás mellett, már óvatosan, de használnunk lenne jó. Már csak azért is, hogy a gyerek megszokja.
Meddig selymezzük mi? A szakemberek szerint, úgy a 8-9 éves korú gyerek kezébe lehet már biztonsággal adni a fogselymet. Amit pálcikában valamivel könnyebben tudnak használni, mint a különálló változatot. De akkor is, ez 8-9 éves korukig a mi feladatunk. Ez is. (Ha még nem lenne elég dolgunk – de hát senki nem mondta, hogy szülőnek lenni könnyű!)
Tehát a rutinkérdést, úgy a gyerek 12-13 éves kora körül, miszerint mostál már fogat, kiegészíthetjük azzal, és használtál fogselymet?
És ezt a kérdést magunknak se felejtsük el feltenni. Mert a különféle lepedékek a fogakra és a fogak közé tapadva, a nyállal való érintkezésre megkeményednek. Ha a fogakat nem tisztítjuk meg minden nap megfelelően, akkor fogkő képződik. A fogkő pedig táptalaja a baktériumokat, amelyek rossz leheletet, ínygyulladást és legrosszabb esetben fogvesztést okozhat.
A fogkövet mi magunk is felismerhetjük. Láthatjuk és érezhetjük is a nyelvünkkel. Ott érdesebbnek, karcosabbnak érezhetjük a fogfelszínt. A fogkő sárgás, szürkés, barnás vagy szürkés is lehet, és általában az ínyvonal fölött helyezkedik el az alsó állkapocs elülső fogainak belső oldalán, és a felső állkapocsnál az arccsont alatti vonalban. A fogkő az íny alatt is megtelepedhet, ami fogvesztéshez vezethet.
Ha a gyerek kicsi korától ápolja a száját, akkor megelőzhetjük a fogbetegségeket. Arról nem beszélve, hogy időt és pénzt takaríthatunk meg, ha a fogorvoshoz csak ellenőrzésre kell vinnünk a gyereket és magunkat.
Ne felejtsük tehát el: – És a fogselyem?
Szerző: Polgár Ágnes
Kép: Pixabay