Jó estét! – Egy-egy lájk a munkatársainknak is igazán jár!
Jó estét!
Egy-egy lájk a munkatársainknak is igazán jár!
A lájkok világában élünk. A lájkolás nem rossz addig, míg nem értékeljük túl a szerepét, és tudjuk, hogy a like mögött nem feltétlenül velünk egyetértés, a látottak-olvasottak elismerése, hanem akár csak kölcsönös szeretet, udvariasság, tisztelet áll. Vagy, és ez a leggyakoribb, ismeretlen ismerősöktől nem más, mint csak a lájkvadászat áll. Mert hamisan úgy tűnik, mindannyiunk érdeke, hogy lássák mások, milyen sokaknak tetszik az, akik vagyunk, vagy amit csinálunk.
Mucsi Boglárka lapunk állandó szerzője, a fenntarthatóságra specializálódott közgazdász ajánlja a like-ra: Ha látod, se számold. Egyetértünk vele.
Instagram posztjában a következőt írja: „Az Instagram egymás után, egyre több országban rejti el a like-okat, és ezzel kapcsolatban több tartalomkészítő is megszólalt. Nagyjából egységes a reakciójuk: úgy érzik, kikerültek egy nagyon egészségtelen versenyből, és rengeteg energiájuk szabadult fel, amit most a kreativitásuk megélésére fordítanak. Ha nem szoronganak a számok miatt, bátrabban kísérleteznek a “jól beválttól” eltérő tartalmak készítésével. Ezt mondják azok az emberek, akik sok évnyi munkával milliós követőtábort építettek fel, és a választott kategóriájukban már ismert nevek.”
Egy-egy like viszont mást is jelenthet. Elismerést. Például a távmunkában. A lekapcsolt kamerák mellett tartott napi megbeszélésekben nem láthatjuk a másik arcát, testtartását. Nem tudjuk, mit gondol a másik arról, amiről beszélünk. Gyakran egy-egy téma után csend áll be, míg nem szólal meg a soron következő felszólaló. Előfordulhat, hogy soha nem kapunk semmilyen elismerést vagy visszajelzést arra, amit mondtunk. Egyszerűen csak meghallgattak bennünket. Ilyenkor egy-egy elküldött lájk, oké, vagy egy mosoly jel bátoríthatja a másikat arra, ma sem hiába dolgozott. Persze a legjobb az lenne, ha nem hallgatnánk. Hanem szavakkal is kifejeznénk, hogy köszönjük a másik fáradozását. Megköszönnénk a hozzászólását, bátorítanánk a munkáját.
A távolság, az egyre jobban beszűkülő emberi interakció növeli a félreértés kockázatát a távmunkában. Ha nem értjük a másik reakcióját, hallgatását, vagy akár kijelentését a mi indítványunkra, a legjobb megkérdezni a másikat arról, mire is gondolt, mielőtt félremagyaráznánk őt.
Kép: Pexels
Szerző: Polgár Ágnes