Jó estét! – Az ötödik óceán, aminek akár örülhetünk is
Jó estét! – Az ötödik óceán, aminek akár örülhetünk is
A National Geographic Society hosszabb fejtegetés után június 8-án egy tollvonással átrajzolta a világtérképet. Mikor máskor, ha nem az óceánok világnapján? – csakhogy stílusosak legyenek.
A hír olvasása alatt én a fiammal éppen két vizsgálat között voltam a Long COVID Ambulancián, így bevallom nem sokat foglalkoztam a dologgal. Nem igazán volt akkor lélekjelenlétem arra, hogy annál többre gondoljak: De vagány! Van még egy óceánunk! – mondhatni örültem a létének. Vagy mégsem. Mert azt is hozzá kell tenni a hírhez, hogy a Nemzetközi Hidrográfiai Társaság már 2000-ben óceánnak nyilvánította a vízterületet, sőt, a nevet is ők adták. Tehát nem volt teljesen újdonság. A fiamnak sem, mert a természettudomány az egyik kedvenc témája, és erről nem is olyan régen hallott egy YouTube videóban.
De most, hogy eltelt pár nap, megint elővettük a témát, miszerint az alapítvány hivatalosan is elismerte az Antarktisz körüli víztömeget a Föld ötödik óceánjaként, aminek a neve: Déli-óceán. A 60. déli szélességi kör és az Antarktisz közötti, mintegy 2,6 négyzetkilométernyi vízterületet, amit az Antarktiszi áramlása alkot.
Frissítettük is a hivatalos földrajztudásunkat, a Földnek öt óceánja van: az Atlanti-, az Indiai-, a Csendes-óceán, a Jeges tenger és a Déli-óceán. Még úgyis óceán a Déli, hogy nincs medencéje, nem határolja egyetlen kontinens sem, valójában egy áramlat, ami ráadásul nehezen hajózható, az erős szelek és hatalmas hullámok miatt. A vize hidegebb és kevésbé sósabb a többi társához képest. Ezt mind megtanultuk.
Továbbá összpontosítottunk arra a tényre is, annak, hogy most ismerték el ötödikként a Déli-óceánt, tulajdonképpen az a célja, hogy fókuszba helyezzék a klímaváltozás problematikáját. Felhívja az emberek figyelmét arra, nem kizárólag az ott élő pingvinek, fókák és bálnák védelmét szükséges szolgálnunk, hanem globálisan a Föld későbbi sorsára is jobban gondolnunk kellene.
Ha ebből a szemszögből nézzük, akkor örülhetünk a hivatalosan elismert ötödik óceánnak. A kérdés az, ez mire elég? Mi az, amit mi, a hírt olvasó (kis)emberek tehetünk? És mit tesznek azok, akik kezében jóval több a lehetőség, mint a miénkben?
Szerző: Polgár Ágnes
Kép: GettyImages
Forrás: ITT