Jó estét! – A feleletre váró nagy kérdés: Iskola otthon vagy a tanteremben?
Jó estét! – A feleletre váró nagy kérdés: Iskola otthon vagy a tanteremben?
Ha a szülő otthonról dolgozik, akaratlanul is hallja a gyerekek online tanítását, okítását, ha szükséges fegyelmezését. A kisebbeknél nem csak hallgatósága, hanem gyakorlati segítője is a szülő. Azaz, némán a közelben van. Legyen szó egy online küldött feladatlap kitöltéséről vagy egy újabb oktatási oldal regisztrációjáról – a szülőnek startra készen kell lennie.
Közben hallja, hogyan telik az online óra, hogyan, milyen hangsúllyal beszél a pedagógus, hogyan igyekszik áttörni az online teret, hogy a gyerekek figyelmét ne csak felkelteni tudja, hanem meg is tartani. Ehhez milyen eszközöket vet be. Hogyan számoltatja be a gyerekeket, hogyan biztatja őket, dicséri meg, ha ügyes volt, jól teljesített, vagy legalább próbálkozott. És hallja azt is a szülő, hogy a pedagógus hogyan és miért marasztalja el, ha a gyerek nem készült az órára, vagy elkalandozott azon, nem figyelt.
A gyereknek könnyű elkalandoznia. Mégiscsak otthon van. Ott, abban a biztonságos közegben, ahol amúgy olyan lehet, ahol sehol máshol. Akárcsak a felnőtt, a gyerek is jóformán csak otthon lehet igazán önmaga, otthon engedheti el magát. Engedné, de most nem lehet. Mert a konyhaasztal, az íróasztal, a kanapé, a szülői ágy vagy a szőnyeg a nappali közepén átavanzsált iskolapaddá. Otthon van az iskolában. Ahol viselkednie kell. Nem kiabálhat be, nem fekhet el, közre kell működnie az órán.
A pedagógusok kérdezik a gyerekeket, hogyan tudnak így tanulni, mit látnak, éreznek mi a jó vagy éppen a rossz nekik az online oktatásban. Mi hiányzik vagy sem a rendes kerékvágásból a számukra. A rendes kerékvágás, amiről nem tudni végül mikor jön el. Mindenki bizonytalan, senki nem tudja mit hoz a jövő. Így egyre gyakrabban hangzik el az órák alatt és végén a költői kérdés: Gyerekek meglátjuk, az iskola otthon vagy a tanteremben lesz hétfőtől!? Láthatóan bizonytalanságban van a tanítás.
Felelet ugyan még nincs a kérdésre, de a gyerekeknek ez is lehet egy jó disputa alap: érvelni az egyik avagy a másik megoldás mellett vagy éppen ellen. A helyes és hatékony vitahelyzet gyakorlása amúgy sem árt. És míg a gyerekek keresik az érveket és ellenérveket, addig mi felnőttek fogadást is köthetünk arra mi vár ránk. Vajon hogyan döntenek a fejünk felett?
Tegyünk bármit kínunkban és gondolatterelésként, csak ne menjünk ölre! Mindkét oldalnak meg van a maga előnye, hátránya, haszna, haszontalansága, észérve vagy logikátlansága, elfogadható indoka avagy indokolatlansága, hogy miért nyissanak vagy sem jövő hét hétfőtől az iskolák.
Egy biztos, bárhogy lesz, abból is lehet majd valamit tanulni, tapasztalatot nyerni, amit akár a saját hasznunkra is fordíthatunk. Így vagy úgy. Sosem lehet tudni, milyen gyakorlati és elméleti tudásra lesz még szükségünk a közeli és távoli jövőben.
Szerző: Polgár Ágnes
Kép: Pexels