Isten veled, Ingvar!
Ingvar Kamprad, az IKEA alapítója, betegeskedése ellenére szép csendben hunyt el szombaton. Smålandi otthonában egyszerűen elaludt. Kilencvenegy éves volt. Ahogy honfitársai fogalmaztak egy valódi svéd ikon távozott most közülük.
Ingvar Kamprad dél-Svédországban született, és már egészen kicsi gyermekként arról ábrándozott, hogy egyszer saját üzletet nyit. Talán ő sem gondolt arra, hogy hat évtized alatt a világ 29 országában, mintegy 362 áruházában kínálják majd a bútorait, melyek népszerűsége a mai napig töretlen.
Gyermekéveit az Elmtaryd nevezetű farmon töltötte, szülőfaluja, Agunnaryd közelében. Már ötéves korában hozzálátott az álma megvalósításához: először csak a szomszédaiknak kezdett gyufát árulni, majd biciklire pattant és távolabb élő családokat is felkeresett. Nem sokkal később rájött, hogy ha nagy tételben vásárolja a tűzgyújtót, akkor alacsonyabb áron juthat hozzá, így a megszokottnál alacsonyabb áron kínálta portékáját a vevőinek, és még így is maradt némi haszon a zsebében. Sikerein felbuzdulva bővítette a kínálatát: virágmagokat, képeslapokat, karácsonyfadíszeket, majd írószereket is lehetett vásárolni a leleményes kisfiútól.
Az üzleti érzékéhez apja tanítása is hozzájárult, amikor Ingvar Kamprad 17 éves volt, az apja pénzbeli jutalmat adott neki, ha jól teljesített az iskolában.
Az IKEA-t 1943-ban alapította, eleinte nagybátyja, Ernst konyhai asztalának másolatát forgalmazta. Később 1948-ban kibővítette a kínálatot. A fiatal Ingvar nagy lehetőséget látott a dizájnos és otthon összeszerelhető bútorokban, valamint a katalógus adta kínálatban. Az IKEA valódi koncepciója a ’60-as és ’70-es években kristályosodott ki, sorra nyíltak az újabb áruházak és a termékpaletta részévé vált a ma is rendkívül keresett POÄNG karosszék és a BILLY könyvespolc.
Gyermekbútorokat csak az 1990-es években kezdtek árulni, ám ekkor sosem látott figyelmet fordítottak arra, hogy a gyermeket nevelő családok mindent megtaláljanak az IKEA-ban, amire csak szükségük lehet. Nem sokkal ezután a svéd bútoráruház szívügyévé vált a társadalmi és környezetvédelmi felelősségvállalás, s ezzel a kedves szokással a mai napig sem hagyott fel.
Hazánkban Budapesten, az Örs Vezér téren nyílt az első IKEA áruház, amit nem sokkal később a budaörsi követett. A harmadik, soroksári üzlet építési munkálatai 2015 végén kezdődtek, és 2017 júniusában nyitotta meg kapuit.
A diszlexia
Ingvar Kamprad egész életében küzdött a diszlexiával. Az IKEA mozaikszó is a könnyen megjegyezhetőség elméletéből ered: az első két betű, a nevének a monogramja Ingvar Kampard, míg a másik kettő az Elmtaryd farm és a szülőfalu Agunnaryd kezdőbetűit rejtik.
Ingvar Kamprad eredeti bútorüzlete katalógusból, postai megrendeléssel kezdődött. A termékek többsége egy sorszámmal volt azonosítható, de Ingvarnak nehéz volt ezeket megjegyeznie és a rendelések teljesítésekor kezelnie. A számára bonyolult sorszámok helyett egy olyan elnevezési rendszert ötlött ki, amilyet vizuálisan tudott az emlékezetében eltárolni, és minden bútornak saját nevet adott. A nagyméretű bútorok svéd települések nevét, a székek és íróasztalok svéd férfi neveket, a kerti bútorok pedig szigetekről kaptak elnevezést.
Az üzletember
Az Aftonbladet svéd napilap az írja, Ingvar Kamprad volt az utolsó Steve Jobs. Hiszen az IKEA történetének felépítése tudatos döntés volt a részéről, amikor a második világháború után, családok ezreit segítette ahhoz, hogy otthonukat olcsón és egyszerűen tudják berendezni. Ingvar Kamprad zseniális volt a lapos csomagolás, a könnyű összeszerelés, a minimalizált stílus és a nyomott árak összehangolásában. Ami mögé történeteket is nyújtott a katalógusokon keresztül. Az IKEA berendezte az emberek otthonát, és a kék-sárga áruház Svédország szimbóluma lett a világban, míg ő magát mindig egy kitűnően, de puritánul öltözött üzletembernek láthatták. Az IKEA ma az egyik legnagyobb bútoráruház a világon, és pont az egyedi terméknevéről híres. Mikor Ingvar Kamprad bátran szembenézett a fogyatékosságával, életének pont az egyik legnagyobb kihívását jelentő aspektusát, változtatta az IKEA egyik egyedi arculatává, amikor a diszlexia miatt sajátos nevekkel látta el a termékeit.
Ingvar Kamprad egy komplex vállalati struktúrát vezetett, amely egy jótékonysági, egy kiskereskedelmi és egy franchise vonalat jelent. Az IKEA vállalatcsoport, a Stichting INGKA Alapítvány tulajdonában van, aminek a székhelye az Egyesült Államokban található, ami a vállalatcsoport jótékonysági ága. Az alapítvány alapjait csak kétféleképpen lehet felhasználni: az IKEA csoportba és a franchis-ba fektetve, vagy jótékonysági célra adományozva.
Egy ember halálakor nemcsak az életének szép, hanem az árnyékos pillanatai is előkerülnek. Tizenéves korában Ingvar Kamprad bevonult egy náci ifjúsági mozgalomba a német származású anyai nagymamájának hatására, aki „Hitler csodálója volt”. Később ezt az időt „élete legnagyobb hibájaként” jegyezte amikor bocsánatot kért Ingvar.
A család
A multimilliomost négy közeli hozzátartozója gyászolja, három fia és egy lánya. Ingvar Kamprad kétszer nősült. Második felesége, Margaretha 2011-ben halt meg. Ingvar első házasságából adoptált lánya Annika Kihlbom, az IKEA üzleti életében sohasem vett részt, így abból tulajdoni részt nem örököl. Kampard második házasságából született három fia Peter, Jonas és Mathias. A Veckans Affärer svéd üzleti újság szerint, Ingvar Kamprad a világ tíz leggazdagabb emberének egyike volt. Gyermekei, a csaknem 620 millió svéd korona magánvagyonának az örökösei.
Gud med dig, Ingvar!/ Isten veled!
Forrás: ikea.se, aftonbaldet.se, expressen.se, businesssinsider.com
Kép: Tomas Oneborg/TT Nyhetsbyrån www.aftonbladet.se
[Total_Soft_Poll id=”2″]