GĂłlyahĂr: AtyaĂ©g, nagyszĂŒlĆk leszĂŒnk!
Egy nagymama csakis mosolygĂłs, piros pozsgĂĄs Ă©s sĂŒtemĂ©nyillatĂș lehet, mĂg egy nagypapa huncut, tettre kĂ©sz Ă©s titokzatos, mĂĄr ami mƱhelyĂ©be valĂł belĂ©pĂ©st jelenti. De mi van akkor, ha egy frissen bejelentett gyermekĂĄldĂĄsnak nem tud igazĂĄn örĂŒlni az ĂșjdonsĂŒlt nagymama avagy nagypapa vĂĄromĂĄnyos, mert Ășgy Ă©rzi, nem egy nagyszĂŒlĆ tĂpus? MĂ©g.
A gĂłlyahĂr, az gĂłlyahĂr. ĂrĂŒlni illik neki. Csakhogy nem mindig megy ez könnyen. Az egy dolog, hogy az Ă©let szĂ©psĂ©gei közĂ© tartozik a gyermekĂĄldĂĄs. Igazi ajĂĄndĂ©k. Ezt talĂĄn azok tudjĂĄk a legjobban, akik vĂĄgynak az utĂłdra, de nem adatik meg nekik. A nehĂ©zsĂ©gekrĆl viszont azok tudnak igazĂĄn szĂłlni, akik mĂĄr felneveltek egy vagy több gyermeket. NagyszĂŒlĆvĂ© vĂĄlni Ă©ppannyira vegyes Ă©rzelmeket kelthet, mint szĂŒlĆvĂ© lenni. Egy nagyszĂŒlĆ mĂĄr nem csak a gyerek, hanem az unoka miatt is aggĂłdhat. Illetve az unoka miatt a gyerekĂ©Ă©rt.
GĂłlyahĂr
Nem szabad ĂĄlszentnek lennĂŒnk, tisztĂĄban kell lennĂŒnk azzal, hogy nem minden gyermek szĂŒletik tervezetten, ahogy az sem biztos, hogy teljes egyetĂ©rtĂ©sben, hasonlĂł elĂĄnnal vĂĄrja mindenki a kis jövevĂ©nyt a csalĂĄdba. Aminek szĂĄmtalan oka lehet. SzĂŒlĆi oldalrĂłl Ă©ppen annyi, mint nagyszĂŒlĆi rĂ©szrĆl.
A nagyszĂŒlĆk, hĂĄtuk mögött azzal az Ă©lettapasztalattal, amit mĂĄr magukĂ©nak tudhatnak, miutĂĄn a gyermekeik is mĂĄr felnĆttĂ© lettek, bizony mĂĄshogyan lĂĄthatjĂĄk a gyermekĂĄldĂĄs kĂ©rdĂ©sĂ©t. Megfontoltabban.
TermĂ©szetesen emlĂ©keznek arra, hogy Ćk maguk mennyire (nem) voltak felkĂ©szĂŒltek a helyzetre, Ă©s mennyifĂ©le hiĂĄnyossĂĄggal kĂŒzdöttek akkoriban, amikor megszĂŒletett a (z elsĆ) gyermekĂŒk. Ugyanakkor persze azzal is tisztĂĄban vannak, hogy tulajdonkĂ©ppen nincs, vagy csak ritkĂĄn adĂłdik igazĂĄn tökĂ©letes pillanat egy pĂĄr Ă©letĂ©ben a gyermek Ă©rkezĂ©sĂ©re. Mert valami mindig hiĂĄnyos, hibĂĄdzik, nem tökĂ©letes.
MegfelelĆ partner
IdeĂĄlis esetben a szĂŒletendĆ gyermek mindkĂ©t fĂ©l akaratĂĄbĂłl fogan, tervezetten. Nem ideĂĄlis esetben a gyermek egy olyan Ă©lethelyzetbe Ă©rkezik, ami aggodalomra adhat okot.
BĂĄr a hĂĄzassĂĄg intĂ©zmĂ©nyĂ©nek nĂ©pszerƱsĂ©ge hanyatlĂłnak lĂĄtszik, mĂ©gis az ĂĄltalĂĄnos Ă©rtĂ©krend szerint az utĂłdnak frigybe ildomos szĂŒletnie. Ăs ha egy gyermek nem hĂĄzassĂĄgbĂłl szĂŒletik, az bizony manapsĂĄg is jelenthet kĂ©nyelmetlen szituĂĄciĂłt. EgyrĂ©szt mert elĆĂtĂ©letek ma is Ă©lnek, mĂĄsrĂ©szt, mert a magyar törvĂ©nyek is egyszerƱbb helyzetet teremtenek, nem csak az anyakönyvvezetĆnĂ©l, hanem szĂĄmos mĂĄs ĂŒgyintĂ©zĂ©s sorĂĄn. Ăs akkor mĂ©g nem beszĂ©ltĂŒnk a hitbĂ©li megfelelĂ©srĆl sem.
â Több mint kĂ©t Ă©ve Ă©lt mĂĄr a fiam egyĂŒtt a barĂĄtnĆjĂ©vel, amikor bejelentettĂ©k, hogy gyereket vĂĄrnak. RĂ©gĂłta szerettem volna unokĂĄt, nagyon örĂŒltem nekik, de azon mĂ©gis kiakadtam, amikor elĆhozakodtak azzal, hogy eszĂŒk ĂĄgĂĄba sincsen összehĂĄzasodni. EgyszerƱen nem Ă©rtettĂŒk, hogy tehetik meg ezt a szĂŒletendĆ gyerekĂŒkkel, Ă©s miĂ©rt nem Ă©rzik szĂŒksĂ©gĂ©t? Persze mindenki kĂ©rdezte, nem gyĆztĂŒk vĂ©deni a döntĂ©sĂŒket. BeletörĆdtĂŒnk. AzĂłta vĂĄrjĂĄk mĂĄr a mĂĄsodikat. MostanĂĄban mĂĄr pedzegettĂ©k, hogy mĂ©gis kĂ©ne az az eskĂŒvĆ. MiĂ©rt? Mert nincs fotĂł amit a lĂĄnyuknak mutogathatnĂĄnak â ĂĄrulja el nekĂŒnk Edit.
Edittel szemben Ăva sokkal zaklatottabban szĂĄmol be arrĂłl, amikor Ć lett nagymama: â SzerintĂŒnk egyszerƱen nem illik a fiamhoz a menyem. De soha nem mondtam el ezt a fiamnak, Ă©s igyekeztĂŒnk is ezt nem kimutatni. Nem azzal van a baj, hogy nem szereti a fiamat, mert szereti, hanem, hogy egyszerƱen Ă©g Ă©s föld a kĂ©t ember. LĂĄttuk, hogy ennek nem lesz jövĆje. Ăppen ezĂ©rt, amikor hĂĄzassĂĄg nĂ©lkĂŒl becsĂșszott a baba, akkor nagyon megrĂ©mĂŒltĂŒnk. Pillanatok alatt összehĂĄzasodtak, mert Ăgy lĂĄttĂĄk illĆnek. Drukkoltunk nekik. HiĂĄba. ElvĂĄltak â mesĂ©li Ăva.
Közös nevezĆ
A nagyszĂŒlĆk rĂ©mĂĄlma mĂ©g, amikor az unoka nemhogy nem tervezetten, de nem is vĂĄrtan Ă©rkezik. Amikor mĂ©g csak egy bimbĂłzĂł, vagy mĂĄr Ă©ppen egy szĂ©thullĂł kapcsolatba vĂĄrjĂĄk a gyereket. Ahol a felek mĂ©g, vagy mĂĄr nem tervezetten ĂŒlnek le, közösen megbeszĂ©lni, hogy szeretnĂ©nek közösen utĂłdot, hanem egyszerƱen csak âbecsĂșszikâ. A nagyszĂŒlĆk legnehezebbnek azt tartjĂĄk, hogy ne szĂłljanak bele a gyerekeik Ă©letĂ©be, amikor szĂŒlĆkĂ©nt elĆre borĂtĂ©koljĂĄk a kĂ©tes jövĆt.
â EgyszerƱen nem Ă©rtettem, hogy mi tartotta össze a lĂĄnyomat a barĂĄtjĂĄval â kezdi a törtĂ©netĂŒket a sokunokĂĄs SĂĄndor â albĂ©rletben laktak, egyik hĂłnaprĂłl a mĂĄsikra Ă©ltek, gyakran a lĂĄnyom tĆlĂŒnk kĂ©rt segĂtsĂ©get a lakĂĄs kifizetĂ©sĂ©re. Gyakran veszekedtek is. Amikor a lĂĄnyom terhes lett, akkor persze illĆen össze akartak hĂĄzasodni, Ă©s kifizette ki az eskĂŒvĆt? HĂĄt mi! Hosszas tĂ©pelĆdĂ©s utĂĄn mi indĂtvĂĄnyoztunk egy beszĂ©lgetĂ©st Ă©s kĂ©rtĂŒk Ćket, hogy gondoljĂĄk ĂĄt a gyermekvĂĄllalĂĄst, az eskĂŒvĆt. De tĂĄntorĂthatatlanak maradtak. Majd amikor megszĂŒletett a kicsi, a lĂĄnyom nem dolgozott, a vĆm meg kĂ©ptelen volt eltartani Ćket, akkor magunkhoz vettĂŒk Ćket. A kisebbik fiam pont akkor, 19 Ă©vesen, ezĂ©rt repĂŒlt ki a csalĂĄdi hĂĄzbĂłl be az egyetemi kollĂ©giumba. A vĆm pedig vĂ©gĂŒl elĂ©g hamar lelĂ©pett. Ma mĂĄr kamasz az unokĂĄm. Ăs a lĂĄnyom vĂ©gĂŒl talĂĄlkozott mĂĄssal.
GĂłlyahĂr: AtyaĂ©g, nagyszĂŒlĆk leszĂŒnk!
MiĂ©rt nem tudnak mĂ©g a leendĆ nagyszĂŒlĆk teljes odaadĂĄssal örĂŒlni az unokĂĄnak? A vĂĄlasz pofonegyszerƱ, mert a nagyszĂŒlĆjelöltek egyszerƱen nem Ă©rzik magukat nagymama, nagypapa tĂpusnak. Eleve problĂ©mĂĄjuk van azzal, hogy tĂșl fiatalnak vĂ©lik önmagukat mĂ©g ehhez a stĂĄtuszhoz, vagy ellenkezĆleg mĂĄr tĂșl öregnek, ahhoz, hogy vĂĄllalni tudjĂĄk a nagyszĂŒlĆssĂ©ggel jĂĄrĂł lehetĆsĂ©geket.
â Ăgy Ă©reztem csapdĂĄba kerĂŒltĂŒnk. Agilisek vagyunk, mĂ©g dolgozunk, a hĂ©tvĂ©gĂ©ken örĂŒlĂŒnk a valĂłdi szabadsĂĄgnak, programozunk, sokat mozdulunk ki, utazunk a felesĂ©gemmel, Ă©n nyelvtanfolyamra is jĂĄrok, egyĂĄltalĂĄn nem Ă©rezzĂŒk, hogy nagyszĂŒlĆknek kellene lennĂŒnk. Na hiszen, ezt nem mi döntjĂŒk el, hanem a gyerekeink. Csakhogy pontosan tudjuk, hogy mi is milyen segĂtsĂ©gre szorultunk, Ă©s mennyire hĂĄlĂĄsak lehettĂŒnk a szĂŒleinknek, ezĂ©rt mondjuk, hogy mi nem vagyunk mĂ©g kĂ©szen arra, hogy olyan önfelĂĄldozĂłak legyĂŒnk az unokĂĄnkĂ©rt, amilyenek a mi szĂŒleink voltak. De nincs mĂĄr sok idĆnk, mindkĂ©t fiĂșnk megnĆsĂŒlt â tesz vallomĂĄst az ötvenhat Ă©ves Tibor.
HasonlĂłrĂłl szĂĄmol be Judit is, aki csaknem tĂz Ă©ve nagymama mĂĄr: â EmlĂ©kszem, amikor kiderĂŒlt, hogy unokĂĄm lesz, akkor az elsĆ ami ĂĄtment az agyamon az volt, hogy Ă©n gyerekkĂ©nt mamĂĄztam Ă©s papĂĄztam a nagyszĂŒleimet, atyaĂ©g, akkor Ă©n Judit mama leszek? Vagy Judit nagyi? Be kell vallanom, a hideg rĂĄzott ki a gondolattĂłl is, hogy nagymama leszek. A tĂŒkörben nĂ©zegettem magamat, hogy Ă©n mĂĄr ilyen öreg lennĂ©k ötvennĂ©gy Ă©vesen? Gyorsan le is szögeztem, hogy semmi nagyizĂĄs nem jöhet szĂłba, Juti leszek az unokĂĄmnak is, mint mĂĄsoknak. De amikor azt a csöppsĂ©get a kezembe vettem, akkor Ă©n köszöntem neki azzal: â Szia BogĂĄrkĂĄm, Ă©n vagyok a te Juti nagymamĂĄd!
SzerzĆ: PolgĂĄr Ăgnes
KĂ©p: Pixabay