FĆ az egĂ©szsĂ©g, csak most ne törtĂ©njen semmi bajunk!
Az egyik legnagyobb aggodalmunk az elmĂșlt hĂĄrom hĂłnapban az egĂ©szsĂ©gĂŒnkre irĂĄnyult. MindennĂ©l jobban felerĆsödött, hogy az Ă©psĂ©gĂŒnk, a vitalitĂĄsunk, a jĂł közĂ©rzetĂŒnk, az Ă©leterĆnk a legfontosabb. Mert, ha az csorbul, akkor vele egyĂŒtt dĆlhet minden mĂĄs is.
FĆ az udvariassĂĄg
Az egĂ©szsĂ©g mindig kincs volt. Most kĂŒlönösen az. BizonyĂĄra az olvasĂł is tapasztalhatta, az utĂłbbi idĆben ĂĄtalakult a pĂĄrbeszĂ©dĂŒnk. A köszönĂ©s utĂĄn most szinte rögtön illik Ă©rdeklĆdni, hogy szolgĂĄl a mĂĄsik egĂ©szsĂ©ge? Mindezt persze lehetĆleg tolakodĂĄsmentesen. FĆleg azokkal, akikkel nem vagyunk naprakĂ©sz kapcsolatban, mert nem tudhatjuk valĂłjĂĄban mi van a mĂĄsikkal. A Social Media követĂ©sĂŒnk ellenĂ©re sem. Hiszen tudjuk nagyon jĂłl, hogy mindaz, amit mĂĄsokrĂłl lĂĄthatunk, az nem minden esetben van szinkronban a valĂłsĂĄggal. Vagy igen, de csak annak egy szeletĂ©vel.
ManapsĂĄg megkĂ©rdezni a mĂĄsiktĂłl, hogy van, egyszerre elengedhetetlen udvariassĂĄgi formula, mĂĄsrĂ©szt ingovĂĄnyos talajnak is mondhatĂł akĂĄr. Mert mĂg egyikĂŒnk jobban, addig a mĂĄsikunk lehet kevĂ©sbĂ© jĂłl, vagy egyenesen rosszul viseli a törtĂ©nteket. Nem beszĂ©lve azokrĂłl, akiknek a csalĂĄdjĂĄban, közvetlen környezetĂ©ben a Covid-19 felĂŒtötte a fejĂ©t.
Csak most ne történjen semmi!
Tartunk vagy sem a fertĆzĂ©stĆl, azzal mindannyian tisztĂĄban vagyunk, most aztĂĄn tĂ©nyleg jobb, ha Ăłvjuk magunkat, az egĂ©szsĂ©gĂŒnket. Mert szĂŒnetelnek a kĂŒlönfĂ©le szakorvosi rendelĂ©sek, elmaradnak vizsgĂĄlatok, kezelĂ©sek, beavatkozĂĄsok Ă©s mƱtĂ©tek. MĂ©g kontrollra sem lehet eljutni, vagy legalĂĄbbis nem Ă©rdemes kockĂĄztatni a frissen visszaszerzett egĂ©szsĂ©get egy betegsĂ©g utĂĄn. Mindenhonnan hallani, legyen bĂĄrmi bajunk, az egĂ©szsĂ©gĂŒggyel ne akarjuk szemĂ©lyesen felvenni a kapcsolatot. SzĂŒksĂ©g esetĂ©n is inkĂĄbb csak telefonĂĄljunk a segĂ©lykĂ©rĆ vonalakra, az egĂ©szsĂ©gĂŒgyi intĂ©zmĂ©nyekbe. Minden mĂĄs esetben Ărjunk egy mailt az orvosunknak, betegĂĄpolĂłnknak, gyĂłgyszerĂ©szĂŒnknek.
Jobb, ha nem fĂĄjdul meg a fog, a fej, a has vagy Ă©ppen a gyomor, nem ĂĄll be a derekunk, nem törik el a szemĂŒvegĂŒnk, nem zĂșzodik valamink össze, törnek el a vĂ©gtagjaink, nem Ă©r semmilyen baleset sem bennĂŒnket, de legfĆkĂ©ppen nem leszĂŒnk betegek. FĆleg nem komoly betegek. MĂ©g mentĂĄlisan sem. VigyĂĄznunk kell a lelkĂŒnkre, a szĂvĂŒnkre, jobb, ha nem feszĂŒlĂŒnk neki dolgoknak, lejebb adjuk a tĂșl magasra tett elvĂĄrĂĄsainkat az Ă©let szĂĄmos terĂŒletĂ©n, ha nem hasonlĂtgatjuk össze a sajĂĄt Ă©lethelyzetĂŒnket mĂĄsĂ©val, ha nem idegeskedĂŒnk, fĂ©lĂŒnk avagy pĂĄnikolunk, hanem igyekszĂŒnk jĂłkedvƱnek, optimistĂĄnak, tĂșlĂ©lĆnek maradni.
KĂvĂŒlrĆl fĂșjjuk, hogy mossunk kezet, a napsĂŒtĂ©s ellenĂ©re szedjĂŒnk vitamint, mozogjunk, ha mĂĄskĂ©nt nem, hĂĄt tornĂĄzzunk az otthonunkban, a lĂ©pcsĆzĂ©s, a sĂ©ta a hĂĄztömb körĂŒl, avagy futĂĄs egy hosszabb Ăștszakaszon kielĂ©gĂthetik a megszokott mozgĂĄsigĂ©nyt.
Ha leesel a fĂĄrĂłl, akkorÂ
Nem könnyƱ most az idĆsebb rokonokkal, akik ânem fogadnak szĂłtâ Ă©s szĂĄmtalan mĂłdon veszĂ©lyeztetik a sajĂĄt egĂ©szsĂ©gĂŒket. Nem szedik rendesen a gyĂłgyszereiket, alapbetegsĂ©g esetĂ©n nem tartjĂĄk be a kĂŒlönfĂ©le egĂ©szsĂ©gĂłvĂĄsi elĆĂrtakat, Ă©s mĂ©g el is jĂĄrnak otthonrĂłl Ășgy, hogy nem viselnek semmilyen vĂ©dĆfelszerelĂ©st. Mit nekik a maszk. Mit nekik koronavĂrus.
A gyerekekkel sem feltĂ©tlenĂŒl könnyebb most, hiszen Ćk viselik a legnehezebben a korlĂĄtozĂĄst. ElsĆsorban azĂ©rt, mert nehĂ©z eleget tenni a szinte csillapĂthatatlan mozgĂĄs-, Ă©s Ă©lmĂ©nyigĂ©nyĂŒknek. SzĂŒlĆ legyen a talpĂĄn, aki bĂr mĂ©g ötlettel a problĂ©ma orvoslĂĄsĂĄra. Hiszen az elmĂșlt csaknem hĂĄrom hĂłnapban mĂĄr vĂ©gtelen sokszor felfordĂthattĂĄk a gyerekek szobĂĄjukat Ă©s az egĂ©sz otthont â mĂ©g ott is ahol a LegĂłfigurĂĄk vigyĂĄzzban ĂĄllnak â, keresztbe Ă©s kasul bejĂĄrhattuk velĂŒk a környĂ©ket, kĂ©szĂthettĂŒnk nekik szĂĄzfĂ©le akadĂĄlypĂĄlyĂĄt, megoldandĂł mozgĂĄs feladatot, futtathattuk velĂŒk körbe a kertet, nekik mĂ©g az sem volt elĂ©g. Nem Ășgy, mint a szĂŒleiknek, akik mĂĄr vĂ©gĂ©rvĂ©nyesen ĆszĂŒlni kezdtek Ă©s rĂĄncosodni a helyzetbe.
A gyerekek rĂĄadĂĄsul jobban kedvelik az izgalmasabb, nehezebb, kĂŒlönlegesebb Ă©s akĂĄr veszĂ©lyesebb mozgĂĄsformĂĄkat is, hiszen koruktĂłl fĂŒggĆen mĂ©g egyĂĄltalĂĄn nem, vagy csak rĂ©szben alakult ki a veszĂ©lyĂ©rzetĂŒk. Ăppen ezĂ©rt Ćk nem egyhelybĆl, hanem nekifutĂĄssal ugranak tĂłcsĂĄba, padokra fel, fatörzseken ĂĄt, bĂștorokrĂłl le, lĂ©pcsĆn föl Ă©s a többi.
A szĂŒlĆ, mĂ©g az is, amelyik amĂșgy jĂłl bĂrja ezt a fajta lendĂŒletet, most tehetetlensĂ©gtĆl valĂł fĂ©lelmĂ©ben mĂ©gis elĆveszi a gyerekkorĂĄbban hallott szĂŒlĆi fenyegetĂ©st: â Ha bajod esik, nem tudom mit csinĂĄlok veled! CifrĂĄzva: âHa leesel a cseresznyefĂĄrĂłl, mĂ©g jĂłl el is fenekellek!
InkĂĄbb vigyĂĄzzunk egymĂĄsra tovĂĄbbra is!
SzerzĆ: PolgĂĄr Ăgnes
KĂ©p: Pexels