Észlelni a testünket a saját feladatunk
Az egészséges testképtudat kialakítása már gyermekkorban elkezdődik, amikor megbetegedéskor a szülők és a doktor kikérdezik a tüneteinket. Ám sokan felnőtt korban még sincsenek tisztában sem a saját testük érzeteivel sem az egészségükkel. Pedig tudni kell figyelni saját magunkra.
Már születéskor egy sor mérésen, vizsgálaton esünk át, majd a helyes fejlődésünk érdekében folyamatos oltásokon és vizsgálatokon is túljutunk csecsemőként, kisgyermekként majd nagy gyermekként is. Az egészségügyi kis könyvben mindezeket az adatokat vezetik a védőnők, házi orvosok és szakorvosok. Majd „elengedik a kezünket”. S nekünk kell magunkra megtanulni vigyázni.
Az első számú rizikó faktor mindannyiunk egészségi életében a stressz, amelynek kezelése országonként, kultúránként, de még családon belül is változik.
Akik családjában nagyobb, súlyosabb vagy szokatlanabb betegségek fordultak elő, azok sokkal inkább tudatában lehetnek a rendszeres szűrővizsgálatok fontosságával. Vagy ellentétesen, folytattathatnak „velem nem történhet ilyen” politikát is.
Állandó csuklás
27 éves volt az az egészséges, orvos családban felnőtt fiatalember, aki egyik pillanatról a másikra csuklani kezdet, ami eleinte nem adott okot az izgalomra, de ahogy teltek a hetek és a tünet nem múlt, úgy egyre inkább. Orvos felmenőkkel persze minden vizsgálaton gyorsan át is esett Laci, amikor egy nem orvos rokon feltette azt az ártatlan kérdést, nem a stressz az, ami okozza csak a vissza-visszatérő csuklását? Ugyanis Laci éppen nem egyszerű életválságot élt át: válni készült a feleségétől, és munkát vállalni egy óceánjáró hajón azzal, hogy egy féléves szerződési idő alatt lesz ideje átgondolni az életét. – Ahogy tudatosult bennem ez a stressz, úgy szűnt meg a csuklás is – tekint vissza a múltra Laci.
Körforgás
A nők egészségtudata sokkal erősebb a férfiakénál. Ami valószínűleg a menstruációs ciklus velejárója. Hiszen már az első menstruációkor rengeteg mindent kell már kislányként megtanulni, majd élete nagy részében magára figyelni a nőnek minden egyes hónapban. A nők így már igen fiatalon találkoznak azzal, hogy az általános higiénián túl – kéz mosás, napi zuhanyozás, fogmosás, körömvágás, wc-papír használat, zsebkendő fontossága – különösen figyelmesen kell tisztálkodniuk a fertőzések és kellemetlen szagok elkerülése érdekében.
A nők idővel már megérzik a peteérés folyamatát is, sokan azt is pontosan meg tudják határozni melyik oldali petefészekben van az ovuláció.
A menstruáció folyamatos vezetése a naptárban is egyfajta testtudat kontrollt ad a nőknek. Ehhez társul idővel a rendszeres nőgyógyászati vizsgálatok, felelősségteljesen a rákszűrést is beleértve.
Alumínium nélkül
A távolabbi rokonaim között volt alzheimeres, s bár annak ellenére, hogy nem egyértelműen kimondott, hogy ez örökölhető, ezért én különösen figyelek arra, hogy tegyek ellene – ismerjük meg a történetét Lilinek. A harmincnyolc éves kétgyermekes Lili, nevelőapukájánál amikor diagnosztizálták az alzheimert, akkor kérdezett utána a családi anamnézisnek, amiből kiderült, hogy Lili vérvonalában is volt érintett, ekkor Lili 32 éves volt. Azóta az anyuka tudatosan kerüli, amennyiben lehet, az alumínium és a műanyag használatát. Azaz alumíniummentes kozmetikumokat igyekszik használni, bár a natúr termékek borsos áron vannak, továbbá nem tárol és melegít ételt műanyagban, ahogy nem is csomagolja a gyermekei iskolai szendvicseit sem folpackba, sem alufóliába, csak szalvétába, és sütőben is fedőt vagy sütőpapírt használ, mintsem alufóliát. – Mindezt azért, mert úgy tudom, hogy a betegség egyik kiváltó okai között szerepel az alumínium. És mert a műanyagról eleve azt halljuk, hogy nem jó a szervezetnek – indokolja Laura.
A helyes testtudatért
Bár sokan ódzkodnak a szűrű vizsgálatoktól és csak akkor fordulnak orvoshoz, ha már tüneteik vannak, szerencsére egyre többen figyelnek inkább tudatosan magukra. Tisztában vannak a testmagasságukhoz, korukhoz és nemükhöz mért ideális testsúly mértékéről, amit igyekeznek is megtartani helyes táplálkozással és rendszeres mozgással, sporttal. Odafigyelnek az elengedhetetlen táplálékkiegészítők, vitaminok fogyasztására. Évszaknak és időjárásnak megfelelő öltözetre. Továbbá a mindenre kiterjedő tisztálkodásra, kozmetikumok használatára is. Ahogy arra is, hogy ne csak akkor menjenek orvoshoz, ha már valamilyen tüneteik vannak, hanem megelőzésképpen a különféle szűrővizsgálatokra is eljárjanak. Továbbá erre nevelik a gyermekeiket is, hogy önmagunkra, az érzéseinkre figyelni kell, hogy ha stressz ér bennünket, fájdalmat észlelünk, vagy valami nem olyan bennünk, rajtunk, mint korábban volt, ha bármiféle kellemetlen és szokatlan testészlelésünk lenne, díszkomfort érzésünk van, akkor azt ne seperjük a szőnyeg alá, hanem járjunk utána, rendben van-e a testképünk változása, vagy sem. Hogy egészségesek maradjunk!
Kép: Pixabay