Erdei elfeket kap lencsevégre a Cosplayfotós
Sorozatunkban fotósokat, fotográfusokat mutatunk be. Harmadik interjúnkban Jeszmás Károly cosplay fotóssal beszélgetünk. A harmincéves fiatalember képeivel rajzfilmsorozatok és filmek világába csöppenhetünk. Animék, mangák, japán képregények elevenednek fel a jelmezbe öltözött cosplayerekkel.
− Mióta fotózol?
− Ha egészen kis gyerekkoromat nem vesszük, akkor három éve.
− Mi mozgatott meg, hogy gépet vegyél a kezedbe?
− Gyakorlatilag az egész véletlenül alakult. A 2015-ben a tavaszi MondoCon anime és geek rendezvényről kellett egy tudósítást írnom, és készítenem hozzá fotókat. A cikk megjelenése után viszont már sokan egy nappal később fotósként kezdtek el hivatkozni rám, még úgy is, hogy akkor még alig volt szakmai gyakorlatom vagy akár elméleti tudásom, legfeljebb érzékem volt hozzá.
– A Cosplayfotós maga is szeret jelmezekbe bújni? Beleástad magadat a témába?
– Elég ritka, hogy valaki fotózik is cosplayezik egyszerre, de azért nincs kizárva.
– Mit takar a Super Studio 8 név?
A név tulajdonképpen a filmes időszakomból maradt, amikor még a főiskolás társainkkal azon filóztunk, hogy miképp nevezzük magunkat. Egy Super 8-as filmszalaggal kapcsolatos nevet akartunk, ami korábban nagyon népszerű volt a kezdő filmesek között, és amikor szinte teljesen átmentem fotózásba, akkor valahogy kikötöttem ennél a névnél.
− Autodidakta módon tanultad vagy iskolában?
− Szinte teljesen autodidakta módon. Szerencsére ez egy olyan szakma, amelyről nagyon sok mindent akár az interneten is meg lehet tanulni.
− A klasszikus vagy modern eszközök híve vagy?
− Szinte csakis digitális eszközökkel dolgozom. Bár valahol az analóg is izgalmas, azért drága és körülményes, és a lehetőségeid is korlátozottak vele.
− Az utómunkának mennyire adsz nagy hangsúlyt?
− Sokban függ attól, hogy éppen mit fotózom, ha utcai fotózás, akkor sokkal kevesebbet dolgozom rajta utólag, mert az kicsit közelebb áll az egész a valósághoz. Amennyiben egy portfolióról van szó, különösen, ha mondjuk egy cosplay fotózásról, ott jóval több mindent hangsúlyozok, vagy rejtek éppen el. Persze ott sem feltétlenül esem túlzásba, de azért én úgy érzem, hogy a fotográfia, mint művészet nem a valóság százszázalékos visszaadását szolgálja, hanem annak a stilizálását.
− Milyen stílus tetszik neked?
− Vannak alapvető, visszatérő elemek a fotózásomban: kompozíciós, utómunkálati technikák, de mindig próbálok az adott témához megfelelő stílust találni.
− Képes vagy mások képeit nem szakmai szemmel nézni?
− Nehezen. Ha bár, ha nem szakmabeliek lövik, akkor el tudok menni mellette, de ha valaki hivatásos, ott tényleg nehezen.
− Milyen témában fotózol a legszívesebben?
− Elsősorban embereket szeretek fotózni, de persze ez nem jelenti, hogy akár egy természet vagy egyéb érdekes fotózást kihagynék, ha lehetőségem van.
Kép: Jeszmás Károly, Super Studió 8