Énegyetem: Ne csúszkáljunk a jégen, legyünk mesterei önmagunknak!
Az élet számos szépséget és nehézséget mér ránk, ám mindezt hogyan éljük meg, leginkább tőlünk függ. Akarunk, merünk-e szembenézni magunkkal vagy sem, változtatni a rossz szokásainkon, elhagyni az elavult hiedelmeinket. Amennyiben igen, számos segítséget találhatunk hozzá. Az Énegyetem egy nagyszerű alternatívát kínál a fejlődni vágyóknak.
Énegyetem, egy igen találó kifejezés arra, hogy központba helyezzük magunkat, másokkal és mások véleményével, elvárásaival szemben. Képesek legyünk a lehető legjobbat kihozni magunkból.
Énegyetem
Az Énegyetem nem törekszik a tökéletességre. Sőt. Pontosan odafigyel arra, hogy folyamatos mozgásban, változásban vagyunk. Miközben egész életünkben önmagunkba vagyunk zárva. Nap mint nap azzal a sok mindennel, amit magunkkal hoztunk, ami bennünket eddig ért. Tele berögzült szokásokkal, hiedelmekkel, szabályokkal, formalitásokkal. Amiket a leggyakrabban észre sem veszünk. Mindaddig míg szokatlan helyzetbe nem kerülünk, olyan szituációba, amire nem voltunk felkészülve és amire nincsen kész válaszunk. Mint most a világjárvány.
Létezésünk minden egyes vonását szabályaink, hiedelmeink határozzák meg. – Ezeket az elődeinktől vettük át. A gondolataid kilencven százaléka NEM TE VAGY, hanem az, amit beléd kódolt a környezeted – emeli ki Németi Roland az Énegyetem alapítója, akivel két balettóra között beszélgetek.
„Roli bácsiról” ugyanis kiderült, nem véletlenül talál azonnal hangot a gyerekekkel. Az én túlérzékeny fiammal is. Németi Roland azon kívül, hogy táncol, táncot tanít, koreografál, de még az önfejlesztés sem áll távol tőle. Sőt. Pont önmagunk fejlesztésére hívta életre az Énegyetemet.
Gondolatfrissítés
Németi Roland elmondja, az elengedés technikáját a gondolatfrissítéssel egyidejüleg sajátíthatják el az Énegyetem hallgatói. Kivel? Erdélyi Nikolett elengedés specialista és facilitátor támogatásával.
– Ha hajlandó vagyok elengedni dolgokat az életemből, akkor képes leszek megteremteni. Mert három dolog történik, ha valamit hajlandóak vagyunk elengedni. Vagy megkapom. Vagy nem kapom meg, de már nem bánt, mert már elengedtem. Vagy a harmadik történik, hogy kapok valamit, ami sokkal jobb – magyarázza el Erdélyi Nikolett a hallgatóknak elengedés-beragadás viszonyát az Elengedés ellenállás nélkül című videójában.
A tanulók, valóban hallgatók, ugyanis a képzések elsősorban online hallhatóak az Énegyetem weboldalán keresztül: videó előadások, postcat beszélgetések formájában. Az ismeretek gyakorlati elmélyítéséhez, ismétléséhez különféle feladatok, tesztek, kihívások csatlakoznak.
Építkeznek a mindfulness módszertanra: tudatos jelenlét fejlesztése, relaxáció, feszültség kezelés, meditáció, továbbá vizualizáció.
Kezdetek
Az Énegyetem hitelességét az alapítás miértje is erősíti. Németi Rolandot az amerikai Mindvalley University inspirálta. Ám ehhez el kellett töltenie három évet a kereskedelmi televíziózásban:
– Pont olyan volt az egész napom, ahogyan az emberek többsége megéli. Mentem a munkahelyemre, oda amit már nem szerettem, romboló mantráim voltak, amivel mindezt meg is támogattam. Tél volt. Jeges volt az út a hegyen felfelé, valahogy mindig csúszkáltam vissza, mint akinek nem kellene beérnie. De ezt csak utólag látom. Amikor beértem, azt láttam, hogy mindenhol ül valaki. Pillanatra megálltam miután ezt a kétértelmű dolgot kimondtam: nincs székem, ahová leüljek. Ez nagyon frusztrált, hogy ennyit nem kapok. Úgy éreztem semmi keresni valóm nincs már itt, lejárt az időm. Akkor még robotpilóta üzemmódra váltottam és tettem a dolgomat, de kapiskálni kezdtem mivel szeretnék foglalkozni, majd felmondtam – meséli el.
Roland sikeres emberek könyveit kezdte el olvasni, podcastjeit hallgatni. – Az összes tantárgy és az azon belüli témák az Énegyetemen, azok tulajdonképpen megtaláltak engem, és nem én találtam ki vagy teremtettem meg azokat! – hangsúlyozza.
Kihívásra fel!
Az Énegyetem ezért is használja a mindfulness módszert, szólít fel különféle kihívásokra, challangekre, ad gyakorlati feladatokat offline módon is.
– Mert amikor az előadást tartó mentor vagy coach, ebben az élethelyzetünket felismerő folyamatban ad nekünk egy feladatot, akkor nem agyalunk azon, hogyan végezzük el azt, hogy lehet a legjobban megoldani, képesek vagyunk-e rá, hanem fogjuk és megcsináljuk. Az Énegyetemen azon túl, hogy a hallgatók nem csak elolvasnak vagy meghallgatnak tőlünk egy szuper önfejlesztő technikát, hanem a feladatokon keresztül azonnal bele is állnak a változásba – foglalja össze Roland az Énegyetem lényegét.
Jó példát is mutat, ő maga például a karantén ideje alatt kiolvasta és követni kezdte Robin Sharma: Hajnali 5 óra klub című könyvét. Ami arra hívja az olvasóját, hogy mintegy 66 napon keresztül ébredjen és keljen is fel ilyen korán. A csúcsvezetők legendás tanácsadójának reggeli indítása elősegíti Rolandot abban, hogy egészségesebben éljen és hatékonyabban dolgozzon. – Nem mondom, hogy könnyű, de a célom vizionalizálása támogatja a kitartásomat – fűzi hozzá.
Az Énegyetem szakértői között találjuk többek közt Gilányi Attila mentálhigiénés szakember és önismereti trénert. A TedX előadó, szoftverfejlesztős és író Molnár Ádámot. Szántai Gábor hiedelem-átépítő mentort. Földes Borbála női motivációs trénert, Nagy Tibor Mindset coach-ot és Zalaba Krisztiánt a Minden egyes nap blog szerzőjét is.
A tánc is segít
A féléves kurzus tulajdonképpen egymásra épülő tárgyakból áll, de lekésni semmiről nem tudunk, bármikor bekapcsolódhatunk. Ahogy ismételni sem árt, hiszen amit kihagytunk, vagy éppen nem tartottunk fontosnak, az később is érdekessé válhat a számunkra, avagy elmélyíteni szeretnék, akkor – ebben a hagyományos iskolákhoz hasonlóan – a gyakorlással válhatunk önmagunk mesterévé.
Az első hónapban a már említett Gondolatfrissítés tantárgyon lesz a hangsúly, a második hónapban a jelenlétre és arra fókuszálhatunk, hogy ego helyett szívből éljünk: Jelen vagyok tantárgy kör címen. Németi Roland itt mint táncművész a táncot hívja majd segítségül. – Tíz percre beteszel valami zenét, nem kell ítélkezni magunk felett, hogyan táncolunk, úgysem lát senki, csak átadni magunkat a mozgásnak – mutat arra rá, hogyan termelhetünk endorfint magunkban, miközben letesszük az ítéletet magunk felett is.
Harmadikként követi a Hello testem témakör, ami megmutatja, hogyan hozzuk egyensúlyba a testünket a gondolatainkkal és fordítva. Ízelítőül Roland elárulja, megtanítják azt is, hogy edzés előtt kérdezzük meg a testünket milyen mozgásformához lenne kedvünk, avagy reggelente azt is, hogy milyen ruhában szeretne lenni aznap, hogy valóban jól érezhessük magunkat a bőrünkben. A testünk tudatosságáról Erdélyi Nikolett szól, kendőzetlenül mesélve motor-balesetéről.
Visszakanyarodás
A negyedik hónap az Énegyetem tantárgy körében a Szuper szokásaim vannak összefoglaló nevet kapta. Itt az érdeklődők a saját produktivitás fejlesztéséről tanulhatnak, túl az időmanagement, sokkal inkább a saját, egyéni intuíciókra alapozva.
Az ötödik hónap az Élem a küldetés tantárgy kör, ami segíti azokat, akik szeretnének, vagy már átléptek alkalmazotti státuszból vállalkozóiba. Itt marketinget, social media használatot, énmárka építést lehet tanulni. Míg az utolsó, hatodik hónap tananyaga a Földdel vagyok címen a fenntarthatóságról szól a saját szűk körünkben azzal a céllal, hogy így érjünk el minél több változást a közös jövőnk ügyében a Földön.
Hogy ne csak a saját problémáinkkal foglalkozzunk, hanem másokéval is, hogy így vissza kanyarodjunk az első hónap tárgyköréhez a Gondolatfrissítéshez, így megerősítve, hogy el kell vetni azokat a közös hiedelmeket, amik megállítanak bennünket a saját fejlődésünkben.
Ahogyan Steiner Kristóf a Hogyan tudunk álmokat valósággá építeni? című videókurzusában így fogalmaz meg: – Népbetegségünk, hogy imádunk ítélni, kommentálni. Nagyon ajánlom beiktatni a hétköznapjaitokba, hogy találjátok meg azt a hangot, amit nem kell megváltoztatni senki kedvéért. Ez nemcsak közelebb hoz egymáshoz, hanem ösztönösen beépülnek köréd.
Szerző: Polgár Ágnes
Kép: Böröcz Tamás