Elmúlt az ünnep, oda a boldogság?
Most, hogy leszedtük a karácsonyfát, kialudtak az ünnepi fények és elcsendesedtek a szilveszteri trombiták, sokan azon kapják magukat, hogy megmagyarázhatatlan rosszkedv tör rájuk - aggodalomra semmi ok, ez ilyenkor természetes. Van megoldás arra, hogy lehet felülkerekedni a szomorúságon.
Eszter barátnőm nagyon is tudja, mi áll lehangoltsága hátterében: az anyósa, akivel kénytelenek egy fedél alatt élni. A cseppet sem kedves mama rossz szemmel nézi, hogy a fia, Gábor családalapításra adta a fejét. – Sejtettem, hogy csak vihar előtti csend az ünnepek alatti kedvessége. Ebben az időszakban szinte minden napra jutott egy vendégség, ő pedig a tökéletes anyós szerepében tetszelgett…Aztán ahogy lecsengett a nagy vendégjárás, újra nekem támadt, mindenért engem hibáztatott, még azért is, hogy az apósom csúnyán megfázott! – panaszkodott Eszter, akinek a párkapcsolatára is rányomja a bélyegét anyósa viselkedése.
Egy hétig tartott a fogadalom
Gábor, látva hogy a két nő nem fér meg egymás mellett a házban, megígérte Eszternek, hogy január első napjaiban albérletet keres, és – így közel a negyvenhez – végre kiröppen a szülői házból. A barátnőm boldogan újságolta nekem, hogy Gábor milyen nagy elhatározásra jutott, és alig várják, hogy az új évvel új életet is kezdjenek, végre kettesben.
Január első hetét követően azonban minden visszatért a régi kerékvágásba, sőt talán még rosszabb is lett a helyzet: – Ahogy újra dolgozni kezdtünk, Gábor lelkesedése elillant, mégsem akar költözni, nem értem, mi történt vele. Az anyja viszont a korábbinál is ellenségesebb, év elején ugyanis bejelentettük a költözést. Most rajtam köszörüli a nyelvét, amiért Gábor mégis „őt választotta”. Fogalmam sincs, hogy zökkenthetném ki Gábort a mostani kedvetlenségből, kezdek belefáradni ebbe az egészbe!
Eszter így végül megmondta Gábornak, hogy együtt vagy külön, de ő elmegy az albérletbe. Gábor még őrlődik, nyilván neki sem egyszerű, hogy a mamát vagy a barátnőjét válassza.
Többeket érint, mint gondolnánk
Az ősszel jelentkező, úgynevezett posztvakációs depresszió felismeréséről egyre többet hallunk, az év végi ünnepeket követő lehangoltságról azonban kevesebb szó esik, pedig érdemes erről is beszélni, ugyanis ez az érzelmi állapot nem azonos a téli depresszióval.
Azok, akik magányosak, nehéz anyagi körülmények között élnek vagy egyéb okok miatt gondolnak nehéz szívvel a karácsonyra, általában alig várják, hogy végre „lecsengjen” az ünnepek körüli felhajtás, másokra viszont épp a karácsonyi időszak után telepszik rá a szomorúság és a kiégéshez hasonló érzés.
Több felmérés is rávilágított arra, hogy legtöbben a januárt érzik az év legbánatosabb hónapjának, ilyenkor ugyanis újra ránk szakadnak a hétköznapi gondok, beindul a mókuskerék a munkahelyen, otthon, az óvodában és az iskolában, a legtöbbünk alatt a mérleg is többet mutat a kelleténél, ráadásként sokak pénztárcája is kiürült. Mindezekkel nem is olyan könnyű szembenézni, így nem csoda, ha a családi körben, pihenéssel töltött napok után nem érezzük jól magunkat a bőrünkben.
Az ünnepek utáni levertség leginkább a nőkre jellemző, de férfiaknál is kialakulhat. Legtöbbször fáradtság, levertség, fejfájás, alvásprobléma, szorongás, túlzott idegesség, túlérzékenység, emelkedett pulzusszám, koncentrációs zavarok, rosszabb esetben pedig pánikroham figyelmeztethet a jelenlétére.
Közeleg az év legvacakabb napja!
A fent említett lehangoltságot Christmas blues-nak nevezték el a szakértők, a jó hír ezzel kapcsolatban pedig az, hogy mi magunk is tehetünk azért, hogy mielőbb továbbálljon. Nagy-Britanniában, ahol ugyebár az időjárás sem túl lélekvidító, január harmadik hétfőjét (ez idén 15-ére esik) kiáltották ki az év legszomorúbb napjának, azaz a Blue Mondaynak. Még van egy kis időnk, hogy a tettek mezejére lépjünk, és elűzzük a rosszkedvet, így a legvacakabbnak titulált hétfő is olyan lehet, mint bármelyik más az év során.
A rendszeres sport nagyban hozzájárul ahhoz, hogy testileg és lelkileg is formába lendüljünk, nem csak azért, mert segít megszabadulni a felesleges kilóktól, hanem azért is, mert kiváló feszültségoldó. A sportolni (újra) kezdők gyakran számolnak be arról, hogy nem is gondolták volna, hogy a testmozgástól boldognak érzik majd magukat. Amiről egyébként az endorfin, azaz a boldogsághormon gondoskodik, ami a sporttól is termelődik a szervezetünkben, és nem kizárólag a csokievéssel növelhető. Az, hogy a kívánt hatást a jóga vagy épp a küzdősport hozza-e meg számunkra, egyéni adottságainktól függ, érdemes minél több mozgásformát kipróbálni, hogy ezen a téren is megtaláljuk az igazit.
Nincs szükség pirulákra ahhoz, hogy az ünnepek utáni kellemetlenségek odébbálljanak, elég, ha odafigyelünk az életmódunkra, és úgy szervezzük a napjainkat, hogy a megszokottnál több idő jusson magunkra. Étkezzünk egészségesen, mozogjunk rendszeresen, sétáljunk minél többet és keressünk olyan tevékenységeket, amelyek kikapcsolnak! Aludjunk eleget, hiszen a pihentető alvás sokat segít a testi-lelki egyensúly helyreállításában!
Kép: Pixabay
Korábban megjelent témához illő írásunk: