Elkapta anyát a vírus: Mit lehet napokig fekve csinálni? Hoztunk egy listát!
Egyre többen kapják el a koronavírust. És nem csupán hordozói lesznek, hanem sajnos nagyon is megviseli a szervezetüket a betegség. De öröm az ürömben, ha a beteg kap levegőt, a tünetei nem olyan aggasztóak, hogy kórházi segítségre lenne szüksége, akkor tud otthon lábadozni. Ami hosszú napokig, akár hetekig is tarthat. A betegség alatt és a lemenetele után is sokan nagy fáradtságról számolnak be. A szülőknek különösen nehéz, betegen lefoglalni a tünetmentes gyerekeket. Persze erre is van ötletünk.
Minél nagyobb a beteg szülő gyermeke, annál könnyebb talán a megoldás arra a problémára, hogyan kösse le a gyereket, míg ő maga meggyógyul. Főleg, mert előfordulhat az is, hogy a beteg szülő mozdulni is alig bír, és most ő szorulhat a gyermeke segítségére. Minél kisebb a gyerek, ez annál nehezebb.
Jó, ha ekkor van elég félkész étel otthon, vagy korábban megfőzött lefagyasztott étel a hűtőben, hogy erre se legyen gondunk betegen. Egyébként az is a játék része lesz, hogy a gyerekkel együtt készítsünk reggelit, ebédet és vacsorát. Már ha tudunk betegen enni. A koronavírusos betegeknél, gyakori tünet az aromaveszteség. Nem éreznek sem szagokat, sem ízeket. Lehet csak átmenetileg vagy akár az egész betegség alatt így. Vannak, akiknek ez a hiány a betegség levonulása után is megmarad. Arról is sokan szólnak, hogy akik nem érzik az ízeket, állandóan éhesnek érzik magukat. Egyik férfi olvasónk is arról számolt be, hogy ő bizony hízott a koronavírus alatt, mert folyton evett.
Azok, akik elkapják a koronavírust, a legkülönfélébb tüneteket sorolják. Nem csak emberenként hallhatunk mást és mást, ugyanaz a beteg is sokfélét átélhet a hosszú napok során. A leggyakoribb a vírus okozta ólmos fáradtság, a szervezetet annyira leterhelő gyengeség, hogy még ülni is fárasztó. Húzza a testet, a fejet az ágy, úgy érzi a beteg, nem bír állni, ülni, tartani a testét, minden jobb fekve, vagy legalább az ágyban a hátat, fejet kitámasztva ülni. Így kell elfoglalnia a betegnek magát hosszú napokig, és ha gyermeke van, akkor őt is. Már ha legalább abban szerencsés a család, hogy a vírus a gyereken nem jelenik meg. Nem okoz neki is tünetet.
Zenehallgatás, hangoskönyv
Hőemelkedéskor, magas láz alkalmával lehet, az a legjobb nekünk, ha csend vesz körül bennünket, és alszunk. Ám ha ez nem megy, vagy már napok óta tart ez az állapot, akkor jól jöhet egy kellemes zene, vagy egy jó történet, regény, mese hangoskönyv változata. Mert ezek terelhetik a figyelmünket.
Nekem egy napig volt magas lázam, ezalatt még lázrózsák is kiültek az arcbőrömre, csak az alvás segített. Minden zaj zavart, még a legkisebb nesztől is rosszabbul éreztem magamat. Akkor még nem tudtuk, hogy koronavírusom van, azt hittem, egy nátha terített le. Majd napokig a koponyámat égető fejfájásom volt, amitől nagyon nehezen viseltem minden zajt. A fiam egy idő után a csendet viselte nehezen.
Később muszáj volt engednem neki, amikor már nem esett annyira rosszul a zaj. Nem is kerülhettem el, a tizenegy éves fiam újabban rajong a Queen zenéjéért. Amit felváltott a The Rolling Stones vagy a Star Wars filmsorozat zenéje.
Majd Agatha Christie hangoskönyvei bizonyultak telitalálatnak nekem. A közösen már a Harry Potter hangoskönyv sorozat volt a nyerő.
Mesekönyv, olvasni való könyv
Ha a beteg önmagának olvas, az a szerencsésebb, mert a beszéd is lehet fárasztó. Jó, ha most nem nyúlunk olyan könyvhöz, ami számunkra nehezen befogadható, mert fáraszthat bennünket, ha feszültebb figyelemre van szükség a történet megértéséhez. Talán most még a különféle szakmai könyvek sem tűnnek jó választásnak, akkor sem, ha nagyon szeretjük a munkánkat. Jobb egy könnyű limonádé, egy izgalmas krimi vagy sci-fi, egy gördülékenyen olvasható szépirodalom. Nekem hasznos figyelemelterelő volt Nguyễn Ngọc Thuần: Csukott szemmel nyiss ablakot című kisregénye, amiről ITT írtunk ajánlót.
Ha a gyermekünknek kell olvasni, akkor is érdemes olyat választani, ami nekünk is tetszik, és nem csak a gyerek kedvéért olvassuk. Ha a szülő beteg, akkor valahogy a gyerekek is engedékenyebbek velük szemben, talán mert látják, hogy a szülő valóban nincs jól. Nem szabad arról sem elfeledkeznünk, hogy a gyerek akár meg is ijedhet. Ha kisebb gyerekről van szó, egy olyan mesét is elolvashatunk, amiben az egyik szereplő betegségből gyógyul. Hogy a gyereket megnyugtassuk: anya-apa is meggyógyulnak.
Egyébiránt az olvasás is lehet fárasztó. Engedjük el, ha nem megy. Majd olvasunk akkor, amikor újra jól leszünk!
Mozi az ágyból
Most aztán eljöhet a maratoni családi mozizás ideje! Kétségtelenül egyszerűbb csak bámulni a képernyőt, mint olvasni. Követni egy sorozatot, vagy megnézni több filmet. Mivel betegen ezt a legkönnyebb tenni, akár mindenki kedvence sorra kerülhet. De ahogyan a könyveknél, úgy itt is érvényes, hogy érdemes kellemes, jó hangulatú, vicces műfajt választani. Ami kevésbé megterhelő. Az sem baj, ha elalszunk alatta. A koronavírus annyira megviselheti a szervezetet, hogy most még azok is elbóbiskolhatnak, akik amúgy nem szoktak a tévé előtt bealudni.
Az egyik budapesti olvasónk arról számolt be, hogy ő a koronavírus alatti lábadozásában, a tízéves lányával, két tucat Barbie mozifilmet nézett végig újra. – Ezek a lányos filmek annyira helyesek, hogy szívesen néztem én is, már csak azért is, mert nagyon emberiek, sok szól a szeretetről, a segítségnyújtásról. A kislányom így szívesebben „ugrált” nekem, ha kértem egy-egy pohár vizet, vagy hogy hozzon papír zsebkendőt, amikor én mozdulni sem tudtam a gyengeségtől – árulta el Kun Barbara.
Válasszunk olyan filmet, ami jól tereli a figyelmünket a kellemetlen vagy fájdalmas tünetekről. Ha ez egy kórházas sorozat az sem baj, ha van benne például humor. A New Amsterdam sorozatról pont ezért írtunk ITT. Van, akinek bejön az is, ha kimondottan vírus a téma, ha valamilyen pandémiáról szóló mozit néz. Ez is mint minden más, csak ízlés kérdése.
Elkapott a vírus: Társasjáték fekve
A gyerekek igénylik a játékot. Betegen is tudunk játszani velük, akár még egy izgalmas társasjáték is sorra kerülhet, de tény, hogy fizikailag a gyerekeknek lehet segíteniük kell a beteg felnőttnek. Mi kártyával kezdtük, a rövid játékidő kevésbé terhelt meg, és hogy ne legyen unalmas többfélét is elővett nekünk a fiam.
Aztán beneveztünk egy-egy nagy táblás, hosszabb játékidős társasba is, azzal a feltétellel, hogy ahol félig ülőpozícióból nem értem el a táblát, ott a fiam építi fel helyettem a vonat útvonalamat, vagy lépi le a pontjaimat a táblán. Ticket to Ride társasjátékot játszottuk. Tegnap, a betegség tizedik napján már elővettük a Pandémia társasjátékot is, ha már az életben benyeltem a vírust, akkor legalább a játékban le tudjuk azt győzni alapon. De nem jól kooperáltunk és elszabadult a járvány. Elvéreztünk. Viszont, míg játszottunk, addig sem törődtem azzal, hogy mennyire gyenge vagyok. Nem gondoltam arra, hogy elkapott a vírus.
Legózzunk!
Az ágyban építeni is lehet. Persze kell valami keményebb felület, például a laptop tartó, egy nagy kemény fedeles könyv, vagy egy tálca erre. Építhetünk konkrétan valamit, vagy elereszthetjük a fantáziánkat szabadon is. Mi például apró, piros koronavírusokat építettünk. Ezeket marha jól széttudtuk utána bombázni. Csakhogy szemléltessük a testemnek mi is a feladata.
Filmet is forgathatunk legóból. Mi is tettük. A fiam kockánként állított be az újabb és újabb jeleneteket, amiket én az ágyban ülve lefotóztam. Utána ezeket a fotókat fűztük egymás mellé egy videóvágón, hogy filmünk legyen belőle. A téma egy Star Wars jelenet volt, egy űrhajó zuhant le. Nekem az ágyból tényleg semmi más dolgom nem volt, mint lefotózni minden kockányi változtatást. Ebben a Készíts saját LEGO filmet! – könyv segített bennünket!
Vegyük számba a játékokat
Amikor már nagyon nem tudtunk mit kitalálni, akkor lajstromszámba vettük az összes plüssünket. Mint egy divatbemutatón, a fiam felvonultatta egyenként őket és bemutatta a kedvenceket. Elhangzott a plüss neve, a gazdájának a neve, hiszen még az én gyerekkori plüsseim is gyarapítják az ő gyűjteményét, anekdotáztunk kedves emlékeinkről is. Egyik sem felejtett el megölelni engem, és jobbulást kívánni nekem. Be kell vallanom, máris jobban éreztem magamat, vírus ide vagy oda.
Ma a betegség 11. napján a Hot Wheels autók kerültek elő. Az ágyból remekül láttam, hogy melyik autó gurult messzebbre, vagy szelte gyorsabban az utat. Fogadni is lehetett, melyik a befutó! A fiam többféle konvojt is összefűzött belőlük, kellett az út biztosítása annak a járműnek, ami, a tuti biztos vakcinát szállította. Nekem. Most már nem kérdés: hamarosan meg is gyógyulok!
Kép: YouTube
Szerző: Polgár Ágnes