Éljük át a közösséget egész évben a Budapesti Fesztiválzenekarral
A grúz Elisabeth Leonskaja játéka elbűvölően szól majd a Müpa-ban. Ha szerencsénk van, talán közelről is megláthatjuk a zongoristát. Köztudottan szerény, mégis az a fajta nő, akinek nemcsak a zenéhez van stílusa. Fischer Iván valóban jövőbe mutató programot állított össze idén.
A Budapesti Fesztiválzenekar 2019-2020-as évadjáról Fischer Iván a fesztiválzenekar igazgatója, egy különleges helyszínen tartott sajtótájákoztatót, az Andrássy úton lévő lakásszínházában március 19-én.
Zongora, zongora
Itt értesülhettek az újságírók először arról, hogy a zongora nagyasszonya, Elisabeth Leonskaja a közönségnek Beethovent játszik majd. Korunk leghíresebb zongoristája közé tartozik, első koncertjeit már 11 évesen adta. Elisabeth Leonskaja a világ szinte minden vezető zenekarának szólistájaként megjelent már, szerénysége mégis elvehetetlen. Bécsben él, tiszteletbeli tagja a bécsi Konzerthausnak.
A zongora szerelmeseinek kedvez a fiatal dél-koreai Yeol Eum Son heves, érzékeny és végtelenül lendületes stílusa is, aki Rachmaninov 2. zongoraversenyét adja majd elő. A harminckét éves művésznő széleskörű repertoárjába elfér az eklektikus koncert Bach-tól és Mozarttól kezdve egészen Shchedrinig és Gershwinig a választás. Yeol Eum Son jelenleg Németországban él, de világszerte ad szólókoncertet és játszik kamarazenekarokban.
Hegedű, hegedű. Cselló. Hegedű
Akik a vonós hangszerekért vannak oda, azok is elégedettek lehetnek Fischer Iván idei választásával. A lakásszínházban kiderült, hogy a Fesztiválzenekar a következő évadban is elhozza Budapestre a nemzetközi zenei élet kiemelkedő hegedűművészeit: Csajkovszkij D-dúr hegedűversenyével érkezik Claudio Abbado volt koncertmestere, Renaud Capuçon. A francia Renaud Capuçon 1976-ban született, már tizennégy éves korában kezdett tanulni a párizsi konzervatóriumban. Vezető zenekarokkal játszik, szívügye a kamarazene. Cinema című lemeze erőteljesen és érzékenyen idézi fel a különféle mozifilmek varázsát, a brüsszeli filharmonikusok és Stéphane Denève karmesterek segítségével.
Renaud Capuçon, a hangos sikereket halmozó, elbűvölő Vilde Frang Truls Mørk csellóművésszel együtt játssza Brahms a-moll kettősversenyét. A zenekar először koncertezik a hegedűs világot felforgató, olykor provokatívan eredeti Patricia Kopatchinskajával.
Vilde Frang Norvégiában született 1986-ban, Vilde-t tizenkét éves korában debütált az Oslói Filharmonikus Zenekarban, és azóta töretlen sikerrel játszik. Az elképesztően fiatal és tehetséges lány 1864-es Jean-Baptiste Vuillaume-n játszik. TrulsMørk csellóművésszel majd decemberben hallhatjuk őket. A Grammy-díjas Truls Mørk szintén norvég születésű, korunk egyik legjobb csellistája. Hétévesen az édesanyjától zongorázni majd édesapjától tanult hegedűn játszani, ám ő csellőre váltott. Sok felvétele van, de úgy tartja, hogy azok nem jelentenek végleges értelmezést csak azt dokumentálják, hogyan játszott egy bizonyos időpontban. Volt olyan, hogy megváltoztatta volna utólag a játékát.
Megismerhetjük a mindössze harmincéves Benjamin Beilman hegedűművészt is, aki fiatal kora ellenére a legkülönbözőbb stílusokban is otthonosan mozog.
Magyar művészek
Természetesen Fisher Iván sosem téveszti szem elől a hazai művészetet. A Budapest Fesztiválzenekar Perényi Miklóssal is együtt muzsikál: a kétszeres Kossuth-díjas csellóművész Ligeti György Csellóversenyével készül. Eötvös Péter da capo című darabjában a cimbalomszólót a világ egyik legtöbbet foglalkoztatott cimbalmosa, Lukács Miklós ihlette – a Budapesti Fesztiválzenekar koncertjén is őt hallhatjuk majd.
Új opera, apa-lánya koncert
A 2019-2020-as évad méltán egyik legnagyobb szenzációja a Budapesti Fesztiválzenekarnak is, Fischer Iván új operarendezése: Monteverdi Orfeója. Az operát elsőként a magyar közönség hallhat a Müpával közös szervezésű Európai Hidak fesztiválon majd szeptemberben. Ami igazán különlegessé teszi a produkciót, hogy a fesztiváligazgató, most nem csak karmesterként és rendezőként, de zeneszerzőként is részt vesz benne, hiszen ő maga rekonstruálta az opera befejezését. A főszerepeket Baráth Emőke és Valerio Contaldo alakítják, a táncosok pedig a barokk gesztika egyik legnagyobb szakértőjével, Sigrid T’Hooft koreográfussal dolgoznak együtt.
Az olasz kultúra legizgalmasabb színeit felvonultató Európai Hidak fesztivál különleges pillanata lesz az is, amikor Fischer Iván énekesnő lányával, Nora Fischerrel áll majd egy színpadon Luciano Berio dalaival. Nora Fisher hangjának sokszínűsége a hazai közönségnek sem ismeretlen, bár kétségkívül a nemzetközi porondokon énekel többnyire.
Az Európai Hidak fesztivál hetedik alkalommal válogat az izgalmas kulturális értékekkel bíró országok művészeti alkotásaiból. Természetesen idén is rengeteg műfaj képviselteti magát a komolyzenétől kezdve a világzenén át az irodalomig és a népművészetig. A programsorozatból idén sem maradnak ki a friss hangok: az elképesztő kreativitású csellóművész, Giovanni Sollima saját művét játssza el a magyar közönségnek az izraeli karmester, Ilan Volkov vezényletével, akit ma a modern zene egyik legfontosabb nagykövetének tartanak.
Mágusok a világ minden tájáról
Az új évadban régi ismerősök és friss kezek is vezénylik a Fesztiválzenekart. Fischer Iván Monteverdit, Mahlert, Beethovent, Dvořákot, Respighit, Sibeliust és Richard Strausst is vezényel. Fellép a német repertoár egyik legavatottabb karmestere, Marek Janowski és az orosz zene mágusa, Dmitrij Kitajenko. A lengyel származású német karmester Marek Janowski a német zenei repertoár legnagyobb mesterei közé tartozik. Világszerte elismert tolmácsolója Wagnernek, Straussnak, Brucknernek és Brahmsnak, valamint Hindemith-nek és a második bécsi iskolának.
Az orosz Dmitrij Kitajenko az egyik legnagyobb karmester, rangos zenekarokat vezényelt Európában, Amerikában és Ázsiában. Inspiráló karizmáját a zenekarok szintúgy elismerik, mint a közönség. Egész pályafutása és kiváló felvételei jutalmául Kitajenko 2015-ben megkapta az ICMA (International Classical Music Awards – Nemzetközi klasszikus zenei díj) életműdíját.
A fiatal generációt képviseli a hihetetlenül sikeres izraeli karmester és zongorista, Lahav Shani, de színesíti a koncertélményeket két barokk nagyágyú: Jordi Savall és Jonathan Cohen is. Az új szezonban is visszatér Takács-Nagy Gábor, akit Haydn és Mozart tart fiatalon.
Régi sorozatok, új tartalom
Folytatódik a 2018-ban elindított Concertino sorozat, melyben a Fesztiválzenekar muzsikusai mutatják meg magukat egy számukra sem mindennapos szerepben: szólistaként. A sorozat főszereplői: Gálfi Csaba (brácsa), Juhász Barna (brácsa), Pivon Gabriella (fuvola), Polónyi Ágnes (hárfa), Szőke Zoltán (kürt) és Kertész György (cselló). A sorozat koncertmestere Pilz János.
A Müpa és a BFZ közös maratonján ezúttal a szerző születésének 250. évfordulója alkalmából Beethoven zenéjében fürdőzhetünk, és ezen a karácsonyon is a közönség döntheti majd el, mit játsszon a Fesztiválzenekar. Folytatódik a Közösségi Hét névre keresztelt ingyenes, országos koncertsorozatuk is, templomi- és zsinagógakoncertekkel, gyerekeknek is időseknek adott kamarakoncertekkel.
A Fesztiválzenekar az idei évad hazai programjainak lezárásaként újra megrendezi ingyenes szabadtéri koncertjét, a TérTáncKoncertet, ahol – immár ötödször – többszáz hátrányos helyzetű fiatal táncol együtt a zenekar élő játékéra. A zenei program Beethoven 7. szimfóniája lesz, helyszíne és időpontja: 2019. június 16., a Szent István-bazilika előtti tér.
A Budapesti Fesztiválzenekar teljes szezonfüzete a linkre kattintva érhető el.
Bérletinformációk elérhetőek a linkre kattintva.
Kép: Marco Borggreve