Éjt nappallá téve – Ilyen váltott műszakban dolgozni
Saját tapasztalatból tudom, hogy a váltott műszak nem csak annak fordítja fel fenekestül a mindennapjait, aki hol így, hol úgy kezdi a munkaidőt, hanem bizony a közvetlen környezetében élőknek is.
Egy fontos vizsga, közelgő határidő vagy jól sikerült buli miatt bizonyára mindenki éjszakázott már, nem beszélve azokról, akiknél rosszul alvó baba törte meg az éjszaka csendjét. Azt tehát nagy valószínűséggel mindenki tudja, mennyire elszúrhatja a következő napot az alvás nélkül töltött éjszaka, és nagy valószínűséggel senki sem szeretne rendszert csinálni belőle. Mivel a férjem heti váltásban három műszakban dolgozik, nem kellett hosszan keresgélnem, hogy találjak valakit, aki betekintést enged a mindennapjaiba. Azért sem kellett a szomszédba mennem kérdezősködni, mert a mi hétköznapjainkat is meghatározza, hogy ő mikor van távol tőlünk, mikor ér haza, és mikor kellene pihennie.
Megszokni vagy megszökni?
Magyarországon minden ötödik munkavállaló dolgozik váltott műszakban, vagyis bizonyos időközönként kénytelen munkával tölteni az éjszakákat, ahelyett, hogy kipihenné a mögötte álló nap fáradalmait. Ez többek között azért megterhelő, mert megváltozik a korábban megszokott napi rutin, felborul az alvás és ébrenlét ciklusa, valamint az étkezési szokások is átalakulnak.
Ha mindez hosszabb ideig így marad, megváltozhat az alap-anyagcsere és emelkedhet a vércukorszint, ami sajnos növeli az elhízás és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. A szakértők szerint ezeken felül a szív- és érrendszeri panaszok, az alvászavarok, az emésztési problémák, a depresszió és (nőknél) a menstruációs zavarok is gyakrabban fordulnak elő, ha váltott műszakban dolgoznak. A testi gondokon túl a lelket is próbára teszi a több műszakos munkarend: nagyobb stresszel jár, kimerítőbb, idegileg és érzelmileg is igénybe veszi az érintetteket.
Ezek ismeretében óhatatlanul felmerül a kérdés: vajon meg lehet ezt szokni? A válasz meglehetősen összetett, alkalmazkodóképességünk ugyanis egyénileg különböző és egy adott ember életében is változhat, például az évek múlásával vagy az egészségi állapottól és a biztos érzelmi háttértől függően. A foglalkozás-egészségügyi szakemberek nem győzik elégszer hangsúlyozni – a munkaadók körében mégis sokszor találnak süket fülekre! -, hogy mielőtt váltott műszakban kezdene dolgozni valaki, alapos alkalmassági vizsgálaton kellene átesnie, később pedig rendszeresen meg kellene azt ismételni, hogy időben felismerhessék az esetleges testi-lelki problémákat.
A váltott műszakban dolgozók többsége úgy véli, hogy ezt a munkarendet még hosszú távon is képtelenség megszokni, maximum elfogadni vagy beletörődni lehet.
Égig érő stressz
Ahogy a fentiekből kiderül, a váltott műszak önmagában sem fáklyás menet, előfordul azonban, hogy ezen felül még rendkívül stresszes is, például a mentőorvosok, tűzoltók vagy rendőrök esetében, de a sort még folytathatnánk. A nagy felelősség, a gyors döntések szükségessége, a fokozott balesetveszély, az időkényszer, az erőt próbáló munkakörnyezet vagy a védőruházat okozta kellemetlenségek jelentősen növelhetik a dolgozók stressz-szintjét, ami nehezítheti a koncentrációt és egyáltalán nem tesz jót a szervezetnek. Ha tehát eddig nem tettük volna meg, mostantól jobb, ha elismerően tekintünk mindenkire, aki ilyen körülmények között dolgozik, még akkor is, ha nem életeket ment, hanem például egy gyártósor mellett álldogál egész éjszaka!
Időbeosztásunktól függetlenül mindannyiunkra igaz, hogy a munkavégzés hatékonyságát nagyban meghatározza az egészségi állapotunk, a közérzetünk és a motivációnk. Ha fáradtan, kialvatlanul, korgó gyomorral vagy kedvetlenül látunk hozzá feladataink végrehajtásához, munkánk eredményessége jelentősen csökkenhet, főként a munkaidő második felében, amikor nehezebb fenntartani a figyelmet. Mivel a munkakörülmények és a munkakörrel járó kockázatok legalább ilyen mértékben befolyásolják a hatékonyságot, a váltott műszakban dolgozóknak az átlagosnál is nehezebb folyamatosan helytállni. Tovább csökkentheti a koncentrációt a nem megfelelő világítás, a túlzottan meleg vagy hideg klíma, a nagy por, az erős zaj, az idegrendszerre ható veszélyes vegyi anyagok vagy például a fertőzésveszély.
Tévedés azt hinni, hogy a kávé, a kóla vagy az energiaital segít bepótolni az elmaradt alvást. Aki rendszeresen fogyasztja ezeket ahelyett, hogy pihenne, csak tovább rontja a helyzetet.
Fény az alagút végén
A váltott műszakban dolgozók számára különösen fontos a család együttműködése ahhoz, hogy – amennyire lehet – ellensúlyozzák a munkarendjükkel járó kellemetlenségeket, és számukra is lehetővé váljon a pihenés. Az elegendő alvás biztosítása mellett lényeges a főétkezések betartása, az ő esetükben különösen igaz, hogy jó minőségű, könnyű ételeket kellene fogyasztaniuk, mielőtt ágyba bújnának, és tanácsos a koffeines, valamint az alkoholos italok mellőzése is. Sokat segít, ha az alváshoz sikerül nyugodt körülményeket kialakítani, csendes, besötétített, kellemes hőmérsékletű, kiszellőztetett szobában.
Bár a váltott műszakban dolgozók mindezek ellenére is sokszor érezhetik magukat fáradtnak és erőtlennek, jót tesz, ha szabadidejükben testmozgásra is fordítanak időt. Nem feltétlenül kell izzasztó edzésekre gondolni, a rendszeres séta, a kocogás, az úszás, a biciklizés, a családdal, barátokkal tett kirándulás vagy a jóga sokat segíthet a feltöltődésben. A váltott műszakban dolgozók számára az átlagosnál is nehezebb közös programokat szervezni a barátokkal, ami sajnos a kapcsolatok lazulásához vezethet.
Munka közben csökkenthető a fáradtságérzet, ha a dolgozók odafigyelnek a megfelelő folyadékbevitelre (ez segít a koncentráció fenntartásában is), időnként pár perces séta vagy nyújtógyakorlatok beiktatásával, evési szüneteket tartva és a kollégákkal beszélgetve. Maga a munkáltató is sokat tehet a váltott műszak okozta megterhelés csökkentéséért: tervezett szünetek beiktatásával, megfelelő étkezési és pihenési lehetőség biztosításával, jó belső kommunikációval, az egészséges életmód támogatásával: egészségnapok szervezésével, egészségügyi szűrések biztosításával, előadások/tréningek beiktatásával.