Sóval ízesíteni az életünket a legjobb, amit tehetünk. Az elmúlt hetek történései kétségkívül az arcunkba vágta, az egészségünknél fontosabb nem igazán van. Mert hiába hírnév, gazdagság, jólét, dicsőség ezek mind nem védenek meg a koronavírussal szemben sem, ahogy más betegségektől sem. Legfeljebb a gyógyulásunk múlhat a földi anyagiaktól, de ebbe a kényes kérdésbe ne menjünk most bele. Inkább nézzünk körül mi az, amivel kicsiben, ügyesen és okosan tehetünk az egészségünkért.
Az elmúlt hetekben újratanult kicsi és nagy kezet mosni, ráébredt a fogmosás fontosságára, igyekszik jobban odafigyelni az étkezésére és szervezete hidaltságára. Amihez kétségkívül hozzá tartoznak, a vitaminok, nyomelemek és ásványi anyagok bevitele. A sóé is.
Asztali só és természetes só
Az asztali só és a természetben található kristálysók összetétele különbözik egymástól. A természetes sók kémiai tisztítása útján nyerik ki azt a sót, amit mi az asztalunkról, konyhánkból ismertünk. Az asztali só nátriumban és különféle klór ionokban gazdag. Ezek az ionok elektromos potenciállal, vagyis energiával rendelkeznek. Életfunkcióinkhoz elengedhetetlen a szervezetünk energia háztartásának egyensúlyban tartása, a normál hidraltsági (= vízzel megfelelően ellátott) állapot fenntartásához, a vérnyomás szabályozásához, a normál ideg- és izomműködéshez.
Elektrolitok, vízben oldott természetes sók nélkül nem létezne gondolkodás, beszéd, izom-összehúzódás, mozgás. A víz és a só egyensúlya szabályozza a szervezet anyagcsere folyamatait, energizálja és aktiválja a szervezetet.
Só és víz nélkül a testünk teljesen működő-képtelenné válik.
Pont ez hiányzott még: allergiaszezon
A legtöbben tartjuk magunkat az otthonmaradáshoz, be vagyunk zárkózva hetek óta, legfeljebb csak sétálni megyünk ki. És ugyan a levegő, az elmúlt hetek inmobilitására mérhetően tisztult, a pollenek ettől még kínozhatják az arra érzékenyeket. Nekem már hetek óta viszket a szemem, és feszül az arcom. Sokan már most szenvednek a pollenallergiától.
Az inhalációs terápia alkalmazása a légúti betegségekben régóta ismert. Indiában már i.e. különböző magvak, gyökerek elégetésével keletkező füst belélegzését ajánlották a köhögés és a sípoló légzés kezelésére. A haloterápia, azaz sóterápia jótékony hatását 1843-ban Fliks Boczkowsky lengyel sebész bizonyította be elsőként. A sóterápiához a sóbarlangok mikroklímáját mesterséges úton hozzák létre.
A természetes sókristály fertőtlenítő hatással rendelkezik- a vírusok, baktériumok és gombák nagy részét elpusztítja. A nyálkahártya duzzanatot csökkenti, a nyákot oldja, úgy viselkedik, mint a természetes antihisztamin. Nagyfokú nyákoldó hatása miatt erőteljes öntisztulási folyamatot indít el.
A sóbarlangokban a sórészecskék nagyságuktól függően a légutakban különböző mélységekben és méretekben lerakódnak a garatban és a légutakban. A lerakódott sórészecske eltávolítja a kóros mikroorganizmusokat és a légutakban lerakódott szennyező anyagokat. Vagyis a belégzett só lényegében oldószerként funkcionál és magába vonzza a felső és alsó légutakban megtapadt váladékot.
Milyen esetekben javasolható a sóterápia?
A sóterápia sikeresen alkalmazható az allergia mellett még az alsó légúti idült hörghurut, tüdőgyulladás akut stádiuma után, tüdőtágulat, köhögéssel járó kórképekben így például dohányzás miatti köhögésben, de eredményes lehet megfázás, influenza után a lábadozás szakmában és még számos egyéb kórképben egyaránt. A szakszerűen elvégzett haloterápiás kezelésnek nincsenek mellékhatásai.
De, nem javasolt a kezelés lázzal járó akut légúti megbetegedéssel járó gyulladásos kórképekben, magas vérnyomás esetében valamint – ezt most különösen fontos kihangsúlyoznunk – vírusos fertőző megbetegedésben sem!