Dr. GerĂ©b Ăgnes, a szabad szĂŒlĂ©s rabja
Sajnos most mĂĄr a szĂł szoros, Ă©s nem csak ĂĄtvitt Ă©rtelmĂ©ben. A FĆvĂĄrosi ĂtĂ©lĆtĂĄbla a hĂ©t elejĂ©n kĂ©t Ă©v szabadsĂĄgvesztĂ©sre ĂtĂ©lte, Ă©s tĂz Ă©vre eltiltotta szakmĂĄja gyakorlĂĄsĂĄtĂłl Dr. GerĂ©b Ăgnest, akinek neve közel sem csak a szomorĂș kimenetelƱ otthonszĂŒlĂ©sekkel fonĂłdik össze. KorĂĄbbi levelezĂ©sĂŒnkbĆl merĂtve Ă©n Ăgy lĂĄtom Ćt.
dr. GerĂ©b Ăgnesnek köszönhetĆ, hogy a hazai kĂłrhĂĄzakban az apa jelenlĂ©tĂ©ben jöhetnek vilĂĄgra a gyerekek, Ă©s megannyi csodĂĄs szĂŒlĂ©sĂ©lmĂ©ny kapcsolĂłdik a nevĂ©hez. BĂĄr ez a cikk alapvetĆen nem rĂłlam szĂłl, fontosnak tartom az elejĂ©n tisztĂĄzni, hogy az Ă©n kisfiam kĂłrhĂĄzban szĂŒletett, csĂĄszĂĄrmetszĂ©ssel. Nehezen hihetĆ, de Ăgy is bĂ©kĂ©s, meghitt körĂŒlmĂ©nyek között Ă©rkezett közĂ©nk, igaz, egy kĂŒlföldi (nem magĂĄn) kĂłrhĂĄzban.
Akik Ășgy döntenek, hogy otthon szeretnĂ©nek Ă©letet adni a gyermekĂŒknek, Ășton-ĂștfĂ©len megkapjĂĄk, hogy önzĆk Ă©s felelĆtlenek â Ă©rdekes, hogy a kĂłrhĂĄzban szĂŒlĆ nĆkre nem aggatnak semmilyen negatĂv jelzĆt, pedig ha akarnĂĄnak, az otthonszĂŒlĆk is tudnĂĄnak kontrĂĄzni.
Ăn nem Ă©reztem volna magam biztonsĂĄgban, ha itthon kellett volna szĂŒlnöm, de soha nem jutott volna eszembe azok felett pĂĄlcĂĄt törni, akik velem ellentĂ©tben a kĂłrhĂĄzban Ă©reztĂ©k volna magukat vĂ©dtelennek Ă©s kiszolgĂĄltatottnak.
JĂłkor, jĂł helyen GerĂ©b Ăgival
MĂ©g tervben sem volt, hogy bĆvĂŒljön a csalĂĄdunk, amikor kereszteztĂ©k egymĂĄst az Ăștjaink Ăgival. Kis hĂjĂĄn öt Ă©vvel ezelĆtt törtĂ©nt mindez, akkor, amikor egy dĂĄn alapĂtvĂĄny rangos szakmai kitĂŒntetĂ©sben rĂ©szesĂtette mindazĂ©rt, amit a szabad szĂŒlĂ©sĂ©rt tett. A dĂjat nem vehette ĂĄt szemĂ©lyesen, mert mĂĄr akkor â immĂĄr kĂ©t Ă©s fĂ©l Ă©ve â hĂĄzi Ćrizetben tartottĂĄk. Most, hogy megkapja mĂ©ltatlan bĂŒntetĂ©sĂ©t, Ășjraolvastam a leveleket, amiket abban az idĆszakban vĂĄltottunk.
Van egy lassan-lassan közhelynek szĂĄmĂtĂł, de nagyon fontos mondat dr. GerĂ©b ĂgnestĆl: â Mindenki ott szĂŒl a legkevesebb komplikĂĄciĂłval, ahol a legnagyobb biztonsĂĄgban Ă©rzi magĂĄt, hiszen ott mƱködnek a szĂŒlĂ©s motorjĂĄt kĂ©pezĆ hormonok.
Levélben
Ezt a gondolatot Ăgy folytatta nekem Ărt levelĂ©ben Ăgi 2013 tavaszĂĄn: „Ahol a bizonytalansĂĄg, a fĂ©lelem az uralkodĂł, ott a normĂĄlis, belsĆ hormonmƱködĂ©s leĂĄll, a szĂŒlĂ©s ritmusa elvĂ©sz, kell a kĂŒlsĆ segĂtsĂ©g, a beavatkozĂĄs, a kĂvĂŒlrĆl bevitt hormon, az oxitocin. Az pedig egy mĂĄsik nagy igazsĂĄg, hogy minden, mĂ©g a legaprĂłbb beavatkozĂĄs is magĂĄban hordozza a következĆ beavatkozĂĄs szĂŒksĂ©gessĂ©gĂ©nek reĂĄlis lehetĆsĂ©gĂ©tâŠ
Legjobb tehĂĄt annak, aki kĂłrhĂĄzban Ă©rzi magĂĄt biztonsĂĄgban, ott szĂŒlni, mert akkor kevesebb az esĂ©ly a komplikĂĄciĂłkra.
Persze ez fordĂtva is igaz: aki otthon Ă©rzi magĂĄt biztonsĂĄgban, kĂłrhĂĄzban teszi ki magĂĄt nagyobb esĂ©llyel annak, hogy komplikĂĄciĂł lĂ©pjen föl az amĂșgy komplikĂĄciĂł-mentesnek ĂgĂ©rkezĆ szĂŒlĂ©se alatt. Ăgy fĂŒgg össze a biztonsĂĄgos szĂŒlĂ©s kĂ©rdĂ©se a szabad vĂĄlasztĂĄssal.â
A vĂĄlasztĂĄs szabadsĂĄga
Tömör Elisabeth mindhĂĄrom gyermekĂ©t otthon hozta vilĂĄgra 1991-ben, 1993-ban Ă©s 1997-ben, a szĂŒlĂ©seit dr. GerĂ©b Ăgnes kĂsĂ©rte. â Rendes, kĂłrhĂĄzi vĂĄrandĂłs gondozĂĄsra jĂĄrtam, mindössze annyit kĂ©rtem az orvosomtĂłl, hogy ha nem indokolt, ne kerĂŒljön sor semmilyen beavatkozĂĄsra a szĂŒlĂ©s sorĂĄn, Ă©s a gĂĄtmetszĂ©st is szerettem volna elkerĂŒlni. BĂĄr abban az idĆben szinte csak hagyomĂĄnyos orvosi könyvekhez lehetett hozzĂĄjutni Ă©s az alternatĂv szemlĂ©letƱ ĂrĂĄsok nem jelenhettek meg, sokat olvastam Ă©s kutattam a tĂ©mĂĄban, mert kĂvĂĄncsi voltam arra, hogy mi a legideĂĄlisabb a babĂĄnak Ă©s a mamĂĄnak.
Tudtam, hogy ha egy gyerek hĂĄborĂtatlanul szĂŒletik, az rendkĂvĂŒl kedvezĆen hat a fizikai Ă©s pszichĂ©s ĂĄllapotĂĄra, Ăgy nem volt kĂ©rdĂ©s szĂĄmomra, hogy ezt az utat vĂĄlasszam â osztja meg velĂŒnk Elisabeth, aki MET terapeutakĂ©ntÂč a munkĂĄja sorĂĄn sokszor talĂĄlkozik olyan kliensekkel, akiknek Ă©pp a szĂŒletĂ©sĂŒk vagy szĂŒlĂ©sĂŒk sorĂĄn ĂĄtĂ©lt traumĂĄk okoznak problĂ©mĂĄt.
A szĂŒlĂ©sfelkĂ©szĂtĆn Elisabethnek is több videĂłt lejĂĄtszottak arrĂłl, hogyan segĂtik vilĂĄgra a gyerekeket, amiket lĂĄtva hatĂĄrozottan körvonalazĂłdott benne, hogy Ć hogyan szeretne szĂŒlni. â Amikor elmondtam az orvosomnak, hogy milyen pĂłzban szeretnĂ©k vajĂșdni Ă©s szĂŒlni, csak szĂ©ttĂĄrta a kezĂ©t Ă©s annyit mondott, hogy a kĂłrhĂĄzi szĂŒlĂ©seknĂ©l annyit sikerĂŒlt elĂ©rniĂŒk, hogy nem kötözik le a szĂŒlĆ nĆket, azonban tovĂĄbbra is hanyatt fekve, lĂĄbukat a kengyelbe tĂ©ve adnak Ă©letet a gyermekĂŒknek.
Ez volt az a pont, amikor Ășgy döntöttem, hogy Dr. GerĂ©b Ăgneshez fordulok, mert ebbĆl Ă©n nem kĂ©rek. BĂĄr az elsĆ szĂŒlĂ©sem nagyon elhĂșzĂłdott Ă©s cseppet sem neveznĂ©m könnyƱnek, mĂ©gis fantasztikus Ă©lmĂ©nykĂ©nt emlĂ©kszem rĂĄ vissza â avat be a rĂ©szletekbe Elisabeth, aki a kisfia szĂŒletĂ©se utĂĄni napon biciklire ĂŒlt, Ă©s bevĂĄsĂĄrolt a piacon.
Ăgi helyett, ĂgiĂ©rt
Ăsszevetve a GerĂ©b ĂgirĂłl korĂĄbban Ă©s a most kĂ©szĂŒlt kĂ©peket, feltƱnĆ a vĂĄltozĂĄs. A korĂĄbbi lĂĄgy vonĂĄsok helyett, kemĂ©ny acĂ©los arcot lĂĄthatunk. Megtört az arca az Ćt Ă©rt vĂĄdakhoz. Ăgy azok is rossznak lĂĄtjĂĄk Ćt, akik amĂșgy a hĂrekben olvasottakon kĂvĂŒl semmit nem tudnak rĂłla.
â dr. GerĂ©b Ăgnes megszĂĄmlĂĄlhatatlan ĂłrĂĄt töltött vajĂșdĂł anyĂĄk mellett. Velem, Ă©rtem, nekĂŒnk, összesen 32 ĂłrĂĄt ĂĄldozott az Ă©letĂ©bĆl. Egy vagyok a több ezer megajĂĄndĂ©kozott nĆ Ă©s gyermek közĂŒl. SzeretnĂ©k ebbĆl 24 ĂłrĂĄt visszaadni. A börtönben helyette, a börtönben vele, a börtön elĆtt Ă©rte. KĂ©t Ă©v nagyon hosszĂș idĆ. KĂ©t Ă©v csak 730 nap. 730 anya. 730 gyerek. 730 csalĂĄd. KĂ©t Ă©ven keresztĂŒl, minden nap egy csalĂĄd ĂŒljön Ăgi mellett a börtönben (vagy ahol szabad), mert helyettem van börtönben. HelyettĂŒnk. ĂrtĂŒnk. Ez nem a szĂŒlĂ©s helyszĂnĂ©rĆl szĂłl, hanem a szabad döntĂ©srĆl, a vĂĄlasztĂĄs szabadsĂĄgĂĄrĂłl â Ărta a napokban Elisabeth a Facebook oldalĂĄn, felhĂvĂĄsĂĄra mĂĄr ötszĂĄznĂĄl is többen jelentkeztek, nĆk Ă©s fĂ©rfiak egyarĂĄnt.
Nem kĂ©rdĂ©s, hogy errĆl a kezdemĂ©nyezĂ©srĆl is beszĂ©lgettĂŒnk, hiszen kĂvĂĄncsiak voltunk Elisabeth szemĂ©lyes vĂ©lemĂ©nyĂ©re: â Ăgi most azĂ©rt kerĂŒl börtönbe, mert hibĂĄt követett el. Ez azonban azĂ©rt törtĂ©nhetett meg, mert igĂ©ny volt a munkĂĄjĂĄra. Ha a nĆk nem Ă©reztĂ©k volna fontosnak azt, hogy otthon is lehessen szĂŒlni, akkor GerĂ©b Ăgnesnek szakmĂĄt kellett volna vĂĄltania.
AkĂĄrhonnan nĂ©zzĂŒk, tudva, hogy ezer kĂłrhĂĄzi szĂŒlĂ©sre hĂĄrom halĂĄleset jut, elkerĂŒlhetetlen volt, hogy elĆbb-utĂłbb dr. GerĂ©b Ăgnes munkĂĄja sorĂĄn is bekövetkezzen a tragĂ©dia. Ha azonban kĂłrhĂĄzban törtĂ©nik komoly gond, az orvosok összezĂĄrnak Ă©s fĂ©lrenĂ©znek, amolyan bocsĂĄnatos bƱnkĂ©nt kezelik a dolgot, az otthonszĂŒlĂ©st viszont akkor is âbƱnnekâ tekintik, ha minden csodĂĄsan alakul.
Tömör Elisabethet hosszĂș ideje foglalkoztatja a kĂ©rdĂ©s, hogy a nĆk miĂ©rt nincsenek tisztĂĄban a sajĂĄt jogaikkal. A vĂĄlasztĂĄs szabadsĂĄgĂĄnak, amit dr. GerĂ©b Ăgnes kĂ©pvisel, a lĂ©nyege az, hogy a szĂŒlĆ nĆk â akĂĄr otthon, akĂĄr kĂłrhĂĄzban hozzĂĄk vilĂĄgra a gyermekĂŒket â fel merjĂ©k tenni az Ćket lĂ©nyegileg Ă©rintĆ kĂ©rdĂ©seket, bĂzva abban, hogy a vĂĄlasz Ćszinte lesz Ă©s a kĂ©rĂ©seik meghallgatĂĄsra talĂĄlnak.
ÂčA MET-terĂĄpia: Az angol Muscle Effect Therapy rövidĂtĂ©se. SpeciĂĄlis Ă©rintĂ©sterĂĄpia, amely alternatĂv eljĂĄrĂĄskĂ©nt hasznĂĄlhatĂł többfajta lelki- Ă©s mozgĂĄsszervi problĂ©ma egyĂŒttes kezelĂ©sĂ©re.
SzerzĆ: BagamĂ©ri Viki