Cukormánia: Örökös sóvárgás vagy inkább önfegyelem az édes falatokért?
A világot nem tudjuk boldoggá tenni, de magunkat igen. Sokféleképpen. Az egyik legkézenfekvőbb, hogy valami édesség után nyúlunk. Tejszínhab a kávéra, ropogós macaron ebéd után, krémes csokoládé a délutáni hajrában. Ha olykor nyúlunk az édesség felé, akkor még nincs baj, ám ha a főétkezések helyett és mellett folyamatosan édességet eszünk, baj lehet. Gyerekeknél, felnőttként egyaránt. A megoldás nem a lemondásban van.
A cukormánia bármelyikünket utolérhet. Annyi minden befolyásolhatja az édesség utáni vágyunkat, azon kívül, hogy szeretnénk a kellemes ízeket újra a szánkban érezni. Egészségügyi problémák, a hormonok ördögi játéka, rossz hangulat, depresszió, fáradtság, stressz, kialvatlanság és amire legutoljára gondolunk a helytelen táplálkozás és/vagy a szomjúság.
Ha nem komoly egészségügyi probléma áll a leküzdhetetlennek tűnő édességvágyunk mögött, akkor eleve szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen még elejét vehetjük a problémának, anélkül, hogy erőszakkal le kellene mondanunk az édességről. A túl sok cukor ugyan senkinek sem jó, a sóvárgást is lehet kezelni, csak tudni kell hogyan. Az önfegyelem nem egyenlő a lemondással. Nem is lemondani kell, hanem változtatni a szokásainkon.
Cukormánia már gyerekkorban
Ezt mindannyian tudjuk, minél később ismertetjük meg a kicsikkel a direkt édes ízeket, az édességeket, annál később kell elkezdenünk fegyelmezni őket az édesség evésben. Gyakorló anyaként mondom, egyszerűbb kikerülni, meg sem ismertetni a gyereket ameddig lehet az édességekkel, mint folyton nemet mondani nekik a nyalókára, a fagylaltra, a cukorkára és a csokoládéra.
Figyeljünk arra, hogy az édességhez milyen érzelmeket párosítunk. Például a cukorka finomság, a gyümölcs csak étel. A finomságnak nem csak olyan étel lehet, ami cukrot tartalmaz, édes, habos és színes. Más is lehet finom és édes, mint a nyalóka, a cukorka, a csokoládé. Például a friss bogyós gyümölcsök sok (kis) gyermek számára remek élvezetet jelentenek. A természet saját cukorkái ráadásul gyakran színesek is. Télen a sütemény, muffin tetején össze lehet keverni a cukorkákkal, vagy ha a gyerek idegenkedik a gyümölcstől, akkor bele lehet rejteni a tésztájába összeaprítva.
Cukormánia cukor nélkül
A cukor adagot másként is csökkenthetjük. Például a kész ízesített joghurtok helyett, a natúr joghurtba mi teszünk annyi lekvárt, amennyit jónak látunk, vagy ha már a gyerek ragaszkodik egy-egy nagyon cukros ízhez, akkor elkezdhetjük azt fellazítani natúr joghurttal, eleinte csak egy-egy kanállal, aztán akár már több mint fele-fele arányban. Készíthetünk mi magunk is müzlit a reggelihez, amit nem kell egy az egyben lecserélni, megtehetjük azt is, hogy a megszokott, cukrozott müzlivel elkeverjük a házilag készített, vagy akár készen vett, de nem cukros, hanem natúr müzlivel.
Csökkenthetjük a cukor mennyiségét sütés közben is úgy, hogy kevesebbet teszünk az előírtakkal és a megszokottal szemben az ételekbe. A hagyományos sütés során a cukor mennyisége sok süteménynél problémamentesen csökkenthető. Édességek készítésénél cukor helyett használhatunk édesítésre banánt, datolyát vagy fügét is. A tejes csokoládét fokozatosan sötétebbre változtathatjuk. És édesség helyett adhatunk gyümölcsöt, házilag ízesített joghurtot is a gyerek kezébe.
A lényeg, hogy mindent apránként változtassunk meg, higgyük el, idővel a szokásaink is idomulnak az új ízekhez. És természetesen ne csapjuk be a gyereket. A világért sem! Meséljünk neki arról, mennyi bajt okozhat a mértéktelen édesség, cukorfogyasztás. Ha együtt válogatunk az üzletben a kevésbé cukros megoldások között, együtt készítjük el a kevésbé cukros ételeket, az önmagában is érdekes, szórakoztató tevékenység lehet. Készíthetünk cukortáblázatot is, amiben együtt előre berajzolhatjuk melyik nap mit eszünk.
A csinosabb alak csak egy dolog
Nekünk felnőtteknek fontos lehet az alakunk. Csinosak legyünk, jól nézzünk ki. Ez is visszafoghat bennünket a kevesebb cukor fogyasztásban. De az sem árt, ha tisztában vagyunk azzal, hogy miért fontos az egyenletes(ebb) vércukorszint. Ha nem ingadozik a vércukorszintünk, akkor nem tör ránk hirtelen éhségérzet, folyamatosan éber állapotban tudunk maradunk nappal, jobb a koncentrációnk, és nem okoz kellemetlen perceket számunkra a fáradtság és az ezzel járó ingerlékenység.
Túlzott édesség utáni vágynak azt mondhatjuk, amikor folyamatosan arra gondolunk, mit ehetünk még. Főleg milyen édességet, szénhidrátot ehetnénk még. Sokak számára a cukormánia, az édesség utáni sóvárgás oda vezet, hogy a főétkezéseket édességekkel helyettesítik. Persze ez történhet fordítva is. Az állandó kapkodás, rohanás, időhiány, a főzés-ételbeszerzés nyűgje odavezet, hogy az étkezéseket gyorsan megoldjuk valami édességgel, szirupos snackkel. Míg hozzá nem szokunk, hogy édességet akarjunk folyton enni. Ami érthető, hiszen az instant megoldással hirtelen energiát kapunk. De a vitaminok, ásványi anyagok hiányoznak az édességekből, a tápanyag tartalomról nem is szólva. A csinosabb alak csak egy dolog, ez egészségünk fontosabb.
Az édesség kiegészítés legyen
Forrás: ITT
Szerző: Polgár Ágnes
Kép: Unsplash