Csak nĂ©zĆpont kĂ©rdĂ©se
SzĂĄmtalan nĂ©zeteltĂ©rĂ©snek, vitĂĄnak az az alapja, hogy kĂ©ptelenek vagyunk kibĂșjni a bĆrĂŒnkbĆl Ă©s belebĂșjni mĂĄsĂ©ba, ĂĄtgondolni akĂĄr egy merĆben mĂĄs nĂ©zĆpontot. Pedig, sajĂĄt magunknak is szerezhetĂŒnk kellemes meglepetĂ©st azzal, ha idĆnkĂ©nt nĂ©zĆpontot vĂĄltunk.
A vilĂĄg nem szĂŒrke Ă©s nem is fekete-fehĂ©r. A vilĂĄg szĂnes. Gondoljunk csak a gyĂŒmölcsfĂĄkra, milyen csupaszak, szĂŒrkĂ©k tĂ©len, majd jön a tavasz Ă©s megjelennek az aprĂł pontok az ĂĄgak vĂ©gĂ©n, amibĆl kibĂșjnak a rĂŒgyek, zsenge zöld levelekbe borulnak a fĂĄk, majd egyre intenzĂvebb zöldek, mĂg tele nem lesznek szĂ©p fehĂ©r, rĂłzsaszĂn virĂĄgokkal, a meggyfa levele bordĂłba is vĂĄlt, majd megjelennek tavasz vĂ©gĂ©re, nyĂĄrra a szĂnes gyĂŒmölcsök. S mĂ©g mindig a gyĂŒmölcs fĂĄkrĂłl beszĂ©lĂŒnk, vannak, amelyek Ćszre hozzĂĄk meg a gyĂŒmölcseiket, de mindegyik felveszi az Ćsz szĂneit Ă©s a tĂ©l Ă©rkeztĂ©vel Ășjra lehullajtjĂĄk a leveleiket, Ă©s kopĂĄrrĂĄ vĂĄlnak. Ugyanazok a fĂĄk, teljesen mĂĄsok az Ćsz nĂ©zĆpontjĂĄbĂłl nĂ©zve.
Kriszti egy Ășj telefont kapott a munkahelyĂ©n. Pillanatok alatt cserĂ©lte le a rĂ©gi mobilt, a cĂ©g, akinek dolgozik, mert a beosztĂĄsĂĄhoz elengedhetetlen a jĂł mobil. Ezt ĂșjsĂĄgolta Ă©ppen el egy barĂĄtnĆjĂ©nek, hogy milyen szĂ©p vĂ©kony Ă©s nĆcis, az Ășj kĂ©szĂŒlĂ©k, amikor a barĂĄtnĆ sĂŒrgetni kezdte: â JĂł, jĂł de milyen mĂĄrka? Amikor Kriszti a hĂșgĂĄval beszĂ©lt, mĂĄr a fontosnak vĂ©lt informĂĄciĂłval kezdte, Ă©s darĂĄlta a pontos mĂĄrkĂĄt Ă©s tĂpust, amikor a testvĂ©re sĂŒrgetĆen visszakĂ©rdezett: â JĂł, jĂł, de milyen szĂnƱ?
UgyanarrĂłl a mobilrĂłl beszĂ©ltek mind a hĂĄrman. Csak Ă©ppen mindenkinek mĂĄs volt a fontos. S amikor mindezt elmesĂ©lte nekem Kriszti, az jutott az eszembe, errĆl mindenkĂ©ppen Ărni kell. Egy Ășjabb nĂ©zĆpont, amiben a mobil mĂĄr nem is szerepelt. Pedig tĂ©nyleg vĂ©kony, csajos Ă©s fehĂ©r.
A vita hevĂ©ben a legtöbben a sajĂĄt szemszögĂŒnkbĆl közelĂtĂŒnk az adott problĂ©mĂĄra. Többnyire a sajĂĄt Ă©rdekĂŒnk szerint vĂ©lĂŒnk helyesnek avagy nem helyesnek valamit. Mariannak Ă©s RĂłbertnek naponta okoz gondot, hogy mĂg egyikĂŒk korĂĄn fekszik Ă©s kel, addig a mĂĄsikuk pont fordĂtva. MindkettĆ Ășgy Ă©rzi Ăgy nincsenek eleget egyĂŒtt, de sosem maguk, hanem a mĂĄsik a hibĂĄs. Ăgy Ășjra Ă©s Ășjra összeszĂłlalkoznak ezen, szinte Ă©lni nem hagyjĂĄk egymĂĄst, Ă©s minden hevesebb vita utĂĄn, mindketten igyekeznek közelĂteni. MĂg ezzel szemben Ăva Ă©s TamĂĄs, akiknĂ©l ez ugyanĂgy van, lehetĆsĂ©get lĂĄtnak a mĂĄs Ă©letritmusban arra, hogy önmaguk legyenek, Ăgy amikor TamĂĄs mĂĄr rĂ©g hĂșzza a lĂłbĆrt, addig Ć alkot, csodaszĂ©p Ă©kszereket kĂ©szĂt, Ă©s kora reggel amikor TamĂĄs mĂĄr rĂ©g fent van, Ă©s Ăva alszik, addig Ć nyugodtan elbĂșjik a könyvei mögĂ©. Ugyanarra a gondra kĂ©t pĂĄr, mĂĄskĂ©nt reagĂĄl. Csak nĂ©zĆpont kĂ©rdĂ©se.
ErrĆl bĂĄrmelyik pĂĄrterapeuta is tudna mesĂ©lni, klasszikus megoldĂĄs, hogy a segĂtsĂ©gĂ©rt fordulĂł pĂĄrokat ugyanarrĂłl a dologrĂłl kĂ©rdezik: â Hogyan ismerkedtek meg? Egy kĂ©rdĂ©s, kĂ©t vĂĄlasz. BĂĄr a megismerkedĂ©srĆl mĂ©g ĂĄltalĂĄban nagy egyetĂ©rtĂ©sben beszĂ©lnek, ĂĄm ahogy közelednek a jelenlegi Ă©lethelyzetĂŒkhöz, a vĂĄlsĂĄgban lĂ©vĆ pĂĄrok vĂĄlaszai egyre jobban tĂ©rnek mĂĄr el egymĂĄstĂłl.
Ki hogyan kommunikĂĄl Ă©s közli a problĂ©mĂĄt, tĂĄr fel egy adott dolgot az igen sok tĂ©nyezĆtĆl fĂŒgg: milyen környezetben nĆtt fel, milyen a jelenlegi lelkiĂĄllapota, Ă©s milyen a kapcsolata a mĂĄsik fĂ©llel.Â
KözeledĆ ĂĄllĂĄspontok
Legyen a mĂĄsik a pĂĄrunk, gyermekĂŒnk, rokonunk, barĂĄtunk avagy a munkatĂĄrsunk, a legokosabb hogy legyĂŒnk jĂł hallgatĂłk. ElsĆsorban nem azzal a vĂĄlasszal, hogy: â Nem, nem gondolok bele a helyzetedbe. Hanem azzal, hogy: â MegprĂłbĂĄllak megĂ©rteni. Fogadjuk el egymĂĄs lĂĄtĂĄsmĂłdjĂĄnak Ă©s vĂ©lemĂ©nyĂ©nek az Ă©rvĂ©nyessĂ©gĂ©t. Sose bĂĄnjunk egymĂĄssal leereszkedĆen vagy lekezelĆen. TudatosĂtsuk magunkban hogy senki nem tökĂ©letes, mi magunk sem vagyunk azok.
A megoldĂĄst elĆtĂ©rben tartĂł kommunikĂĄciĂł mindannyiunk szĂĄmĂĄra fejleszthetĆ. Csak idĆt Ă©s energiĂĄt kell rĂĄ szĂĄnni.
Amit, magunkĂ©rt Ă©rdemes megtenni, mert csak akkor tudunk igazĂĄn boldogok lenni, ha önmagunk vagyunk, s önmagunkat fel is merjĂŒk vĂĄllalni.
KoncentrĂĄljunk: A kölcsönössĂ©gre. Arra az egy dologra, amiben a nĂ©zĆpontunkat kell közelĂteni. A problĂ©mĂĄra Ă©s ne a mĂĄsik szemĂ©lyre. A konkrĂ©tumokra Ă©s ne az ĂĄltalĂĄnosĂtĂĄsra. Ne szemĂ©lyeskedjĂŒnk. ĂsszpontosĂtsunk az egymĂĄs megĂ©rtĂ©sĂ©re Ă©s ne arra, hogy ki gyĆz vagy veszĂt. A nĂ©zĆpont közelĂtĂ©se nem egy harc, Ă©s fĆleg nem hĂĄborĂș. Mindig tartsuk szem elĆtt, hogy tudunk talĂĄlni kölcsönösen elĆnyös megoldĂĄst, Ă©s a mĂĄsikat is emlĂ©keztessĂŒk erre. TegyĂŒnk fel olyan kĂ©rdĂ©seket a mĂĄsiknak, ami a megoldĂĄs keresĂ©sĂ©re biztatja inkĂĄbb. S ne engedjĂŒk felhĂșzni magunkat azon, hogy a mĂĄsik egyszerƱen nem Ă©rti amit mondunk, vagy teljesen mĂĄskĂ©nt lĂĄtja ugyanazt, mint mi.
Gondoljunk arra, hogy tanulhatunk is abbĂłl, ha valamirĆl hagyjuk kiderĂŒlni, hogy az nem szĂŒrke, nem fekete, nem is fehĂ©r, hanem szĂnes. Vagy Ă©ppen ĂĄtlĂĄtszĂł.