Az sem baj, ha felolvassuk – 7+7+4 nyári kedvenc gyerekkönyvünk 2. rész
Olvasni és felolvasni jó télen, nyáron. A nyári szünet lehetőséget ad rá, hogy több időt szánjunk mindarra, amire az iskolai és óvodai hétköznapok idején nem jutott. A könyvek ilyenkor sem hiányozhatnak az életünkből. Folytatjuk 7+7+4 aktuális kedvenc gyerekkönyvünket bemutató szubjektív listánkat.
Olvasás vs. felolvasás
A Szoknya és Nadrág Magazinnál fontosnak tartjuk, hogy minél hamarabb megismertessük gyermekeinket a könyvekkel azáltal, hogy felolvasunk nekik, vagy együtt nézegetünk képeskönyveket. A kemény lapos, nézegetni való könyvecskék után már egyre hosszabb meséket is végig tudnak hallgatni. Egyre kevesebb lesz a rajz az oldalakon, és több a szöveg. De vajon meddig nem ciki felolvasni egy gyereknek? Úgy érzem, hogy kamaszkorban is van még létjogosultsága annak, ha a szülő olvas a gyermekének. Egyrészt az olvasás együtt jár a bekuckózással, amely egy bizalmi viszonyt feltételez a felek között, és alapja lehet egy meghitt beszélgetésnek. Másrészt akárhogy is nézzük, ez egy közös program gyerek és szülő között. És az sem elhanyagolandó, hogy az esetleg nem olvasó gyerekekhez is eljutnak a könyvek. Így bátran olvassunk fel a kicsit nagyobb gyermekeinknek is. Szubjektív összeállításunkban a 3 és 10 éves korosztálynak kínálunk (fel)olvasnivalót és a hangoskönyvek formájában hallgatnivalót. Íme a mi 7+7+4-es gyerekkönyves listánk második fele a nyárra. (A lista első felét ITT találja)
A felsorolás nem jelöl rangsort. Mi mindegyik alkotást ugyanúgy kedveljük.
A kicsit nagyobbaknak
- Bojti Anna: Éjszaka az állatkertben
Manapság nagyon trendik az olyan könyvek, ahol az olvasó a főszereplő, ő dönti el a különféle választási lehetőségek közül, hogyan alakuljon a főhős sorsa. Hiába, az ifjú olvasók figyelmét fel kell kelteni valamivel. És fel is lehet. Kaland, játék, fantázia – ezt ígéri a könyv. Teljesen helyénvaló megállapítás. Bojti Anna könyve az állatkertben játszódik, ahol az olvasó a kistestvérét keresi, miközben fura lényekkel beszélget, és ő dönti el, merre, és hogyan tovább. A könyv önálló olvasásra is alkalmas, hiszen kisebb lépésenként haladunk a végkifejletig. Bár igen terjedelmes alkotás (csaknem 400 oldal), a számtalan választási lehetőség közül lehet, hogy bizonyos részekig el sem jutunk, így töbször újra olvasható anélkül, hogy unalmas lenne. 8 és 12 év között abszolút sikerre számíthat.
- Thórdís Gísladóttir: Randalin és Mundi
Személyes kedvencem a listáról ez az izlandi remekmű. A két címadó kilencéves főszereplő, Randalin és Mundi – egy fiú és egy lány – barátsága nem indul szokványosan. Mundi ugyanis rajtakapja a Randalint, amint a lány cigizik. Azért ne kapjuk fel a fejünket, mindenre megkapjuk a magyarázatot. És emiatt egyik kilencéves sem nyúl cigarettához. De ez a kezdés valamelyest magyarázatot ad arra, hogy ezt a könyvet miért csak imádni lehet. Más, mint a többi könyv. Nincsen különösebb története, csak úgy megtörténik minden. De ezt olyan természetesen és szórakoztató stílusban tálalja az izlandi írónő, hogy csak szeretni lehet. A szereplők sem a megszokottak, mégis nagyon természetesek. Randalin szókimondó, bevállalós, Mundi óvatos, ő képviseli a józan észt. Mégis igazi barát, aki mindenben benne van. Kettőjük párosáról sugárzik az életszeretet, jókedvünk lesz tőle. Mint amikor együtt olvasnak könyvet: Te széttépted – szólal meg Mundi racionális énje. Csak így tudjuk egyszerre olvasni ugyanazt a könyvet – vágja rá Randalin. Majd kicsit később hozzáteszi: a könyv olvasásra való, nem arra, hogy a polcon tartsuk. Randalin egyébként rövid időre költözött Mundiék szomszédságba, az édesapjához. Különösen szókimondó a könyv olyan témákban is, mint a válás (Randalinnak több nevelőapja is volt) és a másság témakörökben (Randalin édesapjának a társa Hannes, de ő a történet idején hajózik). Ezt mégsem erőltetetten teszi. A könyv illusztrációja is idomul a történethez: bájosan egyszerű, amolyan skandinávos.
- Martin Widmark: LasszeMaja Nyomozóiroda: Focirejtély
Egyszerű történet és szereplők, és egy rejtély, amelyet meg kell oldani. Ennél többre nincs is szükség. Lassze és Maja párosa több bűntényt is felgöngyölített. Most a Mákvirágfalva és Naphegy focicsapatának sorsdöntő meccsén történik meg a bűntény: eltűnik az ezüstkupa. Mi elsősorban a focis téma miatt választottuk ezt a könyvet, de a nyolcéves fiam a nyomozást is izgalmasnak tartotta. Mivel a nyomozópáros gyerekek több területen is megcsillogtatják a bűntényeket feltáró ismereteiket (Szállodarejtély, Cirkuszrejtély, Gyémántrejtély, Sulirejtély, Múmiarejtély), fiúknak és lányoknak is izgalmas olvasmány lehet. A rövid fejezetek, és a szellősen nyomtatott, nagyobb betűk miatt akár saját olvasásra is.
- Czigány Zoltán: Csoda és Kósza
Ez sem egy szokványos, folytatásos könyvsorozat. Mi az első után közvetlenül a harmadikat kezdtük olvasni Csoda és Kósza a körül a Föld címmel. Talán nem logikus, de ennek a címlapja győzött meg minket a fiammal a legjobban. A történet főszereplői két ló, akik egy Gödöllő melletti tanyán élnek. A két állat nem csak színükben különböznek (fekete és fehér), hanem jellemvonásaikban is. Kósza (ő a fekete ló – még csak véletlenül sem bárány) az, aki mindig bonyodalmakba keveredik, de jön Csoda (ő a fehér ló), aki kihúzza a galibából. Végül mégis minden a helyére kerül, mert a bemutatkozó kötetben (ezt egész egyszerűen csak a Csoda és Kósza címmel látták el) a hebehurgya Kósza csípi fülön azt a rablót, akit már égre, földre kerestek. Csoda és Kósza történetei viccesek, és hiába lovak, nagyon emberiek: Csoda mint egy nagy testvér mindig ott van Kósza mellett. Ahogyan a harmadik kötet fülszövege írja: a ló mindig hálás téma. És tényleg. Ezt a könyvet már hatéves kortól olvashatjuk, de még egy tízévesnek is izgalmas.
- Lissa Evans: Stuart Horten mágikus masinái
Egy újabb nyomozós témájú regény. Stuart Horten egy angol kisfiú, s apja munkája miatt költözni kényszerül a család, az unalmas Beetonba, édesapja szülővárosába. Nem elég a költözés ténye, mindezek mellett most kezdődik a nyári szünet, így Stuart igazán elkeseredett. A szomszédban hiába egy hármasikreket nevelő család él, Stuartnak mégis menekülnie kell a Kingsley lányok elől, akik rendszeresen csúfolják. Igen, mert Stuart meglehetősen apró növésű kisfiú (tízévesen nyolcnak néz ki), vagyis igencsak hátrányos helyzetű, ha a barátkozásról van szó. Az első kötet történései akkor indulnak be, amikor egy unalmas kisvárosi nyári napon Stuart talál egy levelet az eltűnt nagybátyjától, Tonytól: El kell mennem, és lehet, hogy nem tudok visszajönni. Ha nem térek vissza, akkor a műhelyem, és minden, ami benne van, a tiéd, ha megtalálod. Hogy mi lesz a műhellyel, az ikerlányokkal és hogyan alakul a Beeton-i nyár, azt izgalmas és fordulatos kalandokon át ismerjük meg. Stuart kalandjait két könyv kíséri nyomon. A második kötetben (Stuart Horten talányos trükkjei) Stuart már a tudás birtokában van. És ez a rész még izgalmasabb, mint az első, hiszen olyan varázstárgyakat fejtenek meg a gyerekek, mint Köddé Váló Rózsalugas, Veszedelmek könyve, Vér szekrénye. Nyolcéves kortól már olvasható, felolvasható.
- Jeney Zoltán: Rév Fülöp
Ez a könyv egy balatoni lovagregény, amely nem máshol, mint Balatóniában játszódik, a lovagok, fajszok, lovagok és miabigyóiak földjén. Ez tényleg egy balatoni regény – ilyen tekintetben is tipikus nyári olvasmány – minden szereplőnek árulkodó neve van. Már a címadó Rév Fülöp is nagyon találó, a mi érdeklődésünket például ez név-cím keltette fel. És persze a címlapon vígan heverésző gondtalan fiúcska (maga a főszereplő). Mosolygós ábrázata már előrevetítette, hogy milyen könyvvel lesz dolgunk. De szereplők között még vannak beszédes nevűek, mint Csobánc király, vagy Akarattya hercegnő, Ádánd lovag és Monosz (ló). A játékosság egyébként végigkíséri ezt az igazán szórakoztató regényt. Például elterjedt köszönés a Jó zabot!, de olvashatunk arról is, hogy azért te sem mernéd rábigyulázni azt a vackot arra a mifenére. Azért megnyugtathatok mindenkit, hogy a könyv igenis szól valamiről. Hétéves kortól ajánlott.
- Janikovszky Éva: Égigérő fű
Talán mást le sem kell írnom, csak ezt az idézetet: Csak az a gyep! Csak az a szép zöld gyep fog nekem hiányozni, semmi más. Kultikus mondatok egy kultikus könyvből, amelyet minden kisiskolásnak olvasnia kell. Lazaság és báj keveredik ebben a történetben, ahol kedves szereplők napjai telnek titokkal övezve. Egy olyan titok, amely végtelenül szívet melengető. Itt is nyár van, mint most a valóságban. Mondhatni nem történik semmi. Pedig igenis nagy dolgokról hallhatunk, olvashatunk. Egyrészt a titok megvalósításában mindenki részt vesz, kicsi nagy. És a titok végig titok marad. Itt cinkostárs Misu és Poldi néni, ahogyan örömmel követhetjük, hogyan változik meg Kamilla kisasszony, és Síró babáról is kiderül, hogy valójában neve is van, és nem is sír egyfolytában. Vajon hány szalmaszállal kell inni a málnaszörpöt, és hogyan kellene, hogy teljenek egy kisiskolás nyári napjai? Úgy, ahogyan Janikovszky Éva leírta nekünk.
Irodalmi fülbevaló
- Darvasi László: Trapiti
Kicsoda, vagy micsoda Trapiti? Annyit tudunk róla, hogy ő manócska, aki felbukkan Kavicsváron, és Bánatos Olivér segít neki megfejteni, ki is ő valójában, és mit jelent, ha valaki trapitizik. Valójában hálás vagyok Rudolf Péternek azért, hogy ezt a könyvet nem nekem kellett felolvasnom, hanem ő megtette helyettem. Én valószínűleg elvesztem volna a fura szereplők, és a szerteágazó cselekmény között. Rudolf Péter viszont brillírozik. Mindenkit saját hangon szólaltat meg, még Bibircsókos Rozáliát is. Nehéz megfogalmazni, hogy miért jó a Trapiti. Az biztos, hogy a fiúk tátott szájjal hallgatták, s mivel nagyon hosszú (a fejezetek között szerencsére lehet lépegetni), hosszabb autóútra is bevethető. Külön kiemelendő a mese a mesében rész, amikor személyesen a Farkastól hallhatjuk, hogy mi az igazság a nagymamával, és vajon jogos, hogy minden anyuka és apuka szerte a világon azt meséli a gyerekének, hogy ő megeszi Piroskát és a nagymamát. Zseniális. Szóval a nagymama… De inkább hallgassák, olvassák.
- Gerald Durrell: Léghajóval a világ körül
Gerald Durrell léghajós történetei közül mindkettőt birtokoljuk hangoskönyv formájában. Itt most a Léghajóval a világ körül című részt emelem ki, de a Léhajóval a dinoszauruszok földjén is remekmű. Pokorny Lia előadásában hallhatjuk a történéseket. Őt is kifejezetten jó hallgatni, és azok közé a felolvasók közé tartozik, aki megszemélyesít minden karaktert. Pedig ebben a világ körüli részben csak úgy jönnek, mennek a különböző állatok: fecske, orrszarvú, gorilla – hogy néhány emlékezeteset említsek. A történet hiába régi, igazán izgalmas. Gerry bácsi léghajóval indul eltűnt testvére nyomába, és viszi magával tinédzser unokaöccseit, Ivant és Konradot, valamint unokahúgát, Emmát. Az út előtt még meghinti őket egy porral, aminek hatására értik az állatok beszédét. Na, ez nem semmi. A történet hallgatása felér egy rendhagyó biológia órával, ugyanis rengeteg információt tudunk meg az állatokról. És ki ne szeretne magától egy elefánttól tanulni, mint a biosztanártól?
- Vázsonyi Endre: Rémusz bácsi meséi
A bátor, furfangos nyúlról és a mindig lóvá tett rókáról szóló történetek egyértelműen hangoskönyv után kiáltottak, hiszen azokat Rémusz bácsi mondja el egy kisfiúnak. A hangoskönyvön a Vázsonyi Endre által átdolgozott meséket Csuja Imre mondja el nekünk. Jobbat nem is választhattak volna. Bár ő nem változtatja el a hangját olyan látványosan, mint mondjuk Pokorny Lia és Rudolf Péter, éppen attól szerethető, mert nincsen túljátszva. Olyan ez a CD, mint amikor egy nagypapa olvas fel az unokájának. A mesék is végtelenül kedvesek és tanulságosak. Nálunk mindhárom korosztály szívesen hallgatja.
- P. L. Travers: A csudálatos Mary Poppins
Valódi tündérmese Mary Poppins története, amely ötéves kortól már leköti a gyerekeket az autóban. A kicsit mogorva, de azért szerethető nevelőnő alakja világszerte ismert. Általa különleges kalandokat élhetnek át a Cseresznyefa utca lakói. Táncoló tehén, karácsonyi nagybevásárlásnál segítő csillag, lebegve teázás – maradandó élmény a hallgatóságnak. Mindezt Polyák Lilla előadásában, aki igazán bájosan olvassa fel a csudálatos Mary Poppins történeteit.
Kép: A szerző családi albumából
Szerző: Karóczkai-Müllner Helga
Ha tetszett az írásunk, kérjük lájkold. Amennyiben nem tetszett, azt is nyugodtan fejezd ki, ahogyan megosztani is ér! Köszönjük a véleményedet!