Az ĂłrĂĄt ĂĄtĂĄllĂtottuk, na Ă©s önmagunkat?
NaprĂłl -napra sötĂ©tebb van reggelente, amikor elindulunk otthonrĂłl, Ă©s dĂ©lutĂĄn egyre hamarĂĄbb megy a nap lefelĂ©, ezĂ©rt mĂĄr sötĂ©tben indulunk haza. SegĂtsĂŒnk a szervezetĂŒnknek felkĂ©szĂŒlni a tĂ©lre, hasznĂĄljuk ki az Ćsz vĂ©gi napközbeni meleg napsĂŒtĂ©ses ĂłrĂĄkat.
OktĂłber 29-Ă©n, vasĂĄrnap vĂĄltottunk nyĂĄri idĆszakrĂłl a tĂ©li idĆszakra, azzal, hogy egy ĂłrĂĄt visszaĂĄllĂtottunk az ĂłrĂĄinkon. Ugyan nyertĂŒnk egy ĂłrĂĄt akkor, de ezt a pluszt elĂ©g hamar mĂĄr Ă©szre sem vesszĂŒk.
A sötĂ©t Ă©s a hideg megviseli a szervezetet, a testet Ă©s a lelket egyarĂĄnt. Sajnos nem bĂșjhatunk el a barlangunkba, mint egy maci, hogy tĂ©li ĂĄlmot aludjunk, de valamennyire felkĂ©szĂthetjĂŒk magunkat a tĂ©lre Ă©s minden ĂĄldott nap tehetĂŒnk azĂ©rt, hogy egĂ©szsĂ©gesen ĂĄtvĂ©szeljĂŒk a telet.
Reggel az Ă©bredĂ©snĂ©l hasznĂĄljunk inkĂĄbb erĆsebb mestersĂ©ges fĂ©nyt, a pozitĂv Ă©bresztĆ hatĂĄs Ă©rdekĂ©ben. Mossunk arcot minden reggel, Ă©bredĂ©skor igyunk egy pohĂĄr langyos vizet, Ă©s mindenkĂ©ppen hidratĂĄljuk az arcunkat, szĂĄnkat, hogy a naprĂłl-napra metszĆ hidegebb szĂ©l ne szĂĄrĂtsa ki.
LehetĆleg a nap közepĂ©n, ĂĄldozzunk az ebĂ©didĆnkbĆl Ă©s menjĂŒnk ki a szabadba legalĂĄbb öt-tĂz percre, hogy minĂ©l több termĂ©szetes napfĂ©nyt kapjunk. A reggeli fĂ©ny többet Ă©r, mint az esti fĂ©ny, mivel a reggeli sugarak több kĂ©k fĂ©nyt tartalmaznak, ami Ă©lĂ©nkĂtĆbb hatĂĄssal van napi ritmusunkra. Mozogjunk mindennap a levegĆn, az sem baj, ha azt este a mĂĄr sötĂ©tben tesszĂŒk. TömegközlekedĂ©s helyett gyalogoljunk, lift helyett vĂĄlasszuk a lĂ©pcsĆt. A mozgĂĄsunkat vĂĄltoztassuk. Hol sĂ©tĂĄljunk, hol kocogjunk vagy kerĂ©kpĂĄrozzunk.
AkĂĄr mĂ©g rollerezhetĂŒnk is. LĂ©pjĂŒnk fel a gyerek mögĂ©, nyugi, elbĂr bennĂŒnket is a jĂĄrgĂĄny!
LehetĆleg szezonĂĄlis Ă©teleket egyĂŒnk. Nem, a banĂĄn nem tĂ©li Ă©tel, ahogy a narancs Ă©s a mandarin sem. Fogyasszunk sƱrƱ, tartalmas leveseket, meleg kompĂłtokat, zöldsĂ©ges egytĂĄlĂ©teleket. Az Ă©dessĂ©gek Ă©s a szĂ©nhidrĂĄtok utĂĄni vĂĄgy felerĆsödhet, limitĂĄljuk a fogyasztĂĄsukat. Ne egyĂŒk jĂłkedvĂ©rt, inkĂĄbb csak az Ă©tkezĂ©s Ă©kszerekĂ©nt.
Este inkĂĄbb a helyi megvilĂĄgĂtĂĄst vĂĄlasszuk mĂĄr, nem pusztĂĄn azĂ©rt, hogy takarĂ©koskodjunk az ĂĄrammal, hanem, hogy a szervezetĂŒnknek is kedvezzĂŒnk. MinĂ©l visszafogottabb a fĂ©ny körĂŒlöttĂŒnk, annĂĄl könnyebb lelassulnunk, lenyugodnunk, felkĂ©szĂŒlnĂŒnk az Ă©jszakai pihenĂ©sre.
FigyeljĂŒnk a hangulatunkra tudatosan. Az Ćszi Ă©s a tĂ©li depressziĂł ĂĄltalĂĄban nĆ, ahogy egyre intenzĂvebbĂ© vĂĄlik a sötĂ©tsĂ©g.
Az alvĂĄszavarok a körĂŒlöttĂŒnk lĂ©vĆ mestersĂ©ges fĂ©nytĆl is erĆsödhetnek (lĂĄmpĂĄk, szĂĄmĂtĂłgĂ©pes kĂ©pernyĆk Ă©s mobiltelefonok), mert szerotonint termelnek, ami nehezĂti a test pihenĂ©sĂ©t. Ha lehet mestersĂ©ges fĂ©nytĆl mentes hĂĄlĂłban aludjunk. Amikor a test belsĆ ĂłrĂĄja szinkronizĂĄlĂłdik, akkor nyugodtabban, felriadĂĄs mentesen alszunk. HidratĂĄljuk estĂ©re az egĂ©sz testĂŒnket. Aludjunk több puha, meleg takarĂł tĂĄrsasĂĄgĂĄban.
SzilvakompĂłt
1 fél citrom leve és/vagy narancs
1 dl szåraz vörösbor
6 dl vĂz
1 darab fahéj
6 szegfƱszeg
3 ek. cukor
1 kg szilva
A megmosott, kimagozott szilvĂĄt tegyĂŒk lĂĄbosba, öntsĂŒk fel a vĂzzel Ă©s a vörösborral (ha kisgyermeknek is kĂnĂĄlnĂĄnk, elhagyhatĂł), adjuk hozzĂĄ a fahĂ©jat, a citromot (Ă©s a narancsot), a cukrot, (teatojĂĄsban) a szegfƱszeget keverjĂŒk össze Ă©s forraljuk fel, majd lefedve kis lĂĄngon fĆzzĂŒk mĂ©g 8-10 percig.
VegyĂŒk ki a fahĂ©jat Ă©s a szegfƱszeget. Ćsszel Ă©s tĂ©len tĂĄlalhatjuk melegen vagy langyosra hƱlve, s majd jövĆ nyĂĄron hƱsĂtĆkĂ©nt jĂ©ghidegre hƱtve.
KĂ©p:Â gutekueche.ch