Apró falatok a rövid szünetekre
A rövid szünetek elmennek a tankönyvek pakolásával, a terem változtatással, a mosdóhasználattal és már be is csengettek. Szülőként örülhetünk, ha a gyerek iszik folyadékot. Nem könnyű változatosan pakolni, hát még, ha válogat a gyerek. Ahogy melegedik az idő az élelmiszerbiztonságra is figyelni kell.
Márpedig a gyerekek válogatnak, jobb esetben beállnak két-három féle tízóraira, és mindig azt kérik, de azt legalább megeszik. Vannak gyerekek, akik mindent felfalnak, másoknál ügyelni kell, hogy otthon kipakolja a maradékot, egyébként tele lesz hétvégére a táskája ételmaradékokkal. Előfordul az is, hogy érintetlenül marad a csomagolt uzsonna. Na meg a kulacs. Főleg télen felejtenek el inni.
Van, ahol a tanító, tanár figyel arra, hogy igyanak a gyerekek, gondoskodnak a vízről, vízautomata, vagy vízzel teli kancsók vannak a teremben, és közösen kell vizet inniuk a diákoknak. Van, ahol a pedagógus jelzi a szülők felé, hogy ne csomagoljanak cukros üdítőt, máshol erre nem jut kapacitás. Más a helyzet alsó tagozatban, amikor még nem vásárolhat a gyerek a büfében és más felsőben, amikor már igen, a középiskolában meg egyértelmű, hogy a gyerek maga dönt mit iszik.
A melegebb időben egy pici citrommal, narancslével vagy mentával frissítőbbé tehetjük a vizet. Még a házilag készített limonádéban is kevesebb a cukor, vagy édesítőszer mint a készen kaphatókban.
Az örök klasszikus: szendvics
A legpraktikusabb megoldásnak a szendvics tűnik. Millió féleként variálhatjuk, túl azon, hogy milyen pékárut használunk alapnak, ami már színesíti önmagában a kínálatot, de főként abban, hogy mit teszünk bele. Húsos vagy sem a szendvics. Ha igen a különböző felvágottak, szalámik, pástétomok variálhatók. Kérdés az is, kerül a szendvicsbe sajt és milyen? A szendvicskrémek száma is rengeteg, és a zöldségekkel is sokfélén kooperálhatunk.
Nagyon sok gyerek nem eszi meg a szendvicset, vagy nem bírnak sokat enni belőle. Az érintetlen vagy félig elcsócsál darabokat nap, mint nap dobálják ki a szülők.
Azoknak a gyerekeknek, akik rendszeresen hazahozzák a félig rágott csomagoltat, érdemesebb katonákat, kisebb szendvicseket készíteni. Igen, tudjuk ez minden reggel megerőltető feladat a szülőnek, főleg akkor, ha nem egy gyereknek kell apró falatokat gyártania. De ha a gyerekünk sorba hazahozza a megkezdett szendvicset, ami a nap végére kiszáradva a kukába landol, érdemesebb, ha dolgozunk a falatnyi adagokért.
Szendvics helyett
Vannak gyerekek, akik viszont egyáltalán nem szeretik a szendvicset, vagy igen, de csak otthon, frissen. Csomagolhatjuk, flancolhatjuk, módosíthatjuk akárhogyan, nem ízlik nekik, érzik rajta a csomagolást, vagy eleve nem kedvelik a műfajt.
Nekik a kanalazható megoldások is szóba jöhetnek, csak vigyázni kell, hogy a különféle kész pohárkrémek, ízesített joghurtok, kefirek, pudingok ne az iskolatáskában utazzanak, hanem külön kis táskában, szatyorban, mert ha azok szétrobbannak, bizony eláztatja a tankönyveket. Mindig csomagoljunk mellé szalvétát és kanalat, amit, ha a nap végén gyakran nem hoz haza a lurkó, mert folyton elhagyja, inkább csomagoljunk műanyagot. A környezetvédelemre meg igyekezzünk úgy hangsúlyt fektetni, hogy a szelektívbe dobassuk a használt kanalat a gyerekkel. Bízunk benne, azt nem felejti el. De, ha van saját fiókja, szekrénye, akkor a fém kanalat ott is tarthatja, ha elmossa azt étkezés után, de tudjuk jól, kevés gyerek ilyen gondos.
A kanalat nem igénylő minőségi snackek is jó ötletnek tűnnek a szendvics helyett. A kis dobozba pakolt különféle zöldségchipsek, kölesgolyók, sós ropogtatni valók, ropik és sós kekszek is többet jelentenek a semminél. Ráadásul könnyen fogyaszthatók a rövid szünetek alatt. Sok féle mentes változat kapható már, ízfokozó, tartósítószer nélküliek. Ha enyhén sós az sem baj, legalább megszomjazik a gyerek és annál biztosabb, hogy iszik is valamit a nap folyamán.
Magokat is dobozolhatunk. Sótlan változatban is elérhető, kimérve is kaphatók a különféle diók, mogyorók: a közönséges dió mellett kapható a vajdió, a brazil dió, a kesudió, a mogyorók közül választhatunk az európai vagy bokor mogyoró, a török mogyoró, a földimogyoró között, a pisztácia is jó választás, ha magot csomagolnánk.
Az aszalványokat tehetjük külön, de vegyíthetjük a magokkal, a választék itt is széles: mazsola, vörös áfonya, szilva, meggy, barack, ananász, goji bogyó, datolya vagy a füge. És vannak a szárított gyümölcsök, mint a banán vagy az alma. Ha lehet olyat válasszunk, ami nem tartalmaz hozzáadott cukrot. A szárított paradicsom természetes édes aromája is finom lehet a gyereknek.
Friss zöldségek, gyümölcsök
Sok gyerek nem szereti a zöldséget. Ahogy sok gyerek a gyümölcsöt sem eszi. Nehéz ezzel mit kezdeni egy szülőnek. Az idő talán megoldja a kérdést, bár vannak felnőttek, akik egyáltalán nem esznek gyümölcsöt, akkor sem, ha tudják egészséges lenne, ha fogyasztanák. Amennyiben a gyerekünk nem szereti egyiket sem, egyet tehetünk várunk, de újra és újra megkínáljuk a gyereket, hátha változott az ízlése, Például amikor főzünk, akkor a pucolásnál segítség közben megkóstolhatja a leveszöldségeket, vagy amikor mi eszünk, akkor felkínáljuk a gyümölcsöt, zöldséget.
Később a közösség szelleme is hozhat változást. Vannak gyerekek, akik bent az iskolában megeszik a gyümölcsöt, de otthon nem.
Ha a gyerek szereti a retket, karalábét, uborkát, paradicsomot, paprikát, répát vagy éppen avokádót változatosan csomagolhatunk zöldséget is. A feldarabolt zöldekből, ha pár darabot eszik párat a lurkó, már nyert ügyünk van, mert már nem hal éhen. A gyümölcs ugyanez a kategória. A bogyós gyümölcsök nem olcsók, de inkább megeszik a gyerekek, mellette az alma, körte és banán könnyen feldarabolva csomagolható, és a gyereknek is egyszerű fogyasztania.
Ha szereti a gyerekünk, akkor érdemes csomagolni az ízlése szerint, a gyümölcsöt könnyen lehet fogyasztani.
Pékáruk, sütemények
Igen, cukrot tartalmaznak, sokat, főleg a boltban kaphatók. De a variáció itt is pompás, amennyiben semmire nem allergiás a gyerekünk. Kakaós, csokoládés, mogyorós, diós, mákos, lekváros, túrós sütemények mellett a sósból is színes a paletta: sajtos, burgonyás, töpörtyűs pogácsák, virslis hasék, baconos rudak, pizzás, káposztás tekercsek, batyuk kaphatók. Süthetjük magunk is, ha van rá kapacitásunk.
Vásárolhatunk frisset vagy előre csomagoltat. Van olyan kisgyerek, aki minden nap csomagolt croissant visz magával. Ráadásul ugyanazt: csokoládésat. Nem ritka az ilyen. Ezt szülőként szintén nem könnyű megemészteni, de nem szabad kétségbeesnünk, a legfontosabb, hogy egyen a gyerek valamit.
A péksütemények helyett vagy mellett a különféle müzliszeletek is szóba jöhetnek, sokfélét lehet kapni, cukrozatlanokat is.
Élelmiszerbiztonság
Az uzsonnás dobozt érdemes ételhordó táskába tenni, ami mellé befér a jégakku, hogy hűvösen tartsa az élelmiszert, míg a gyerek el nem fogyasztja. Érdemes a gyermek táskájába higikendőt vagy kéztisztító gélt is tenni, hogy ha nincs lehetősége kezet mosni akkor is tiszta kézzel nyúlhasson az ételéért.
Nekünk is ügyelnünk kell az étel csomagolásánál, hogy mindig tiszta kézzel álljunk az uzsonnakészítéshez, hogy ne felejtsük el a nagy sietségben alaposan megmosni és szárazra törölni a zöldséget-gyümölcsöt, amit bekészítünk. Mindig tiszta, külön vágódeszkán aprítsuk fel a szendvicshez valókat. A csomagoláshoz használjunk uzsonnásdobozt, vagy alufóliát. Ha szalvétába csomagoljuk a kenyeret, akkor azt egy zacskóba is még tegyük be, mert a szalvéta könnyen átázhat. A zöldséget és gyümölcsöt külön dobozokba tegyük.
Amire nekünk szülőként minden körülmények között még ügyelnünk kell az az, hogy a vizes palackokat, termoszokat minden egyes nap végén alaposan elmossuk, hogy ne maradjon rajta, benne bacilus, vírus.
Fontos, hogy tényleg rendszeresen ellenőrizzük a dobozok tartalmát, és ami a palackokra igaz volt, ugyanaz az uzsonnás dobozokra is érvényes, még ha egy morzsát sem látunk benne, akkor is minden este mossuk el alaposan. Ha van mosogatógépünk, az uzsonnás holmiknak mindig szorítsunk helyet.
Az ételhordó, szendvicstartó dobozoknál és a kulacsoknál is érdemes olyat választanunk, ami könnyen tisztíthatók, egyszerű felületek, kevés rajtuk az olyan designelem, csücsök, zegzug, ahol a maradék étel-ital beragadhat, és benne megtelepedik. Fontos persze a kinézet, és a strapabíróság, bírja, hogy a gyerek ügyetlenül bánik vele, leejti vagy keményen teszi le az asztalra, el a táskába. Ne repedjen, törjön könnyen és a használata se okozzon sérülést, mert az például nehezen nyitható.
Kép: Starlet Photo
Forrás: NÉBIH
Ha tetszett az írás, kérjük lájkold. Amennyiben nem tetszett, azt is nyugodtan fejezd ki, ahogyan megosztani is ér! Köszönjük a véleményedet!