Amikor a bébiszittert kell kimenteni
Bébiszittert keresni öt perc alatt lehetetlen, mert a válogatás izzasztó része nem kikerülhető. Kivéve, ha találunk egy olyan szakmailag felkészült csapatot, akik mindezt átvállalják a szülők helyet.
Felborult, sietős világunkban, amikor generációk távol élnek egymástól és gyakran a nagyszülők is dolgoznak, a családi egyensúly fenntartása érdekében egyre nagyobb szükség van külső segítség bevonására. A szülők számára a felszabadult idő befektetés lehet saját kikapcsolódásukba, párkapcsolatukba, hivatásukba vagy egyéb szociális hálóikba, s nem utolsó sorban egészségükbe. Viszont megtalálni a megfelelő gyerekvigyázót egyáltalán nem könnyű feladat, függetlenül attól, hogy egy-egy alkalomra vagy folyamatosan keresnek gyerekcsőszt.
Testvérek és sógornők
A Kovács fiúk egy családi ebéden vetették fel, hogy kellene csinálniuk valamit a lányoknak, amivel elfoglalhatják magukat. Természetesen ezt a tréfásnak tűnő ötletet nagyon is mély előzményekre alapozta a két fiatalember. Az idősebb, egyébként vezető bankár testvérnek a felesége már tíz éve óvodapedagógusként dolgozott, míg a matematikus fivérnek a kedvese védőnőnek tanult. Így az, hogy a vállalkozás a gyerekek köré épüljön, nem is volt kétséges ettől a perctől. Már csak a pontos irányvonalat kellett meghatározni.
Ám ezt is komoly piackutatás előzte meg, a számok világában élő fiatalemberek felmérték a terepet. Mivel az óvodapedagógusként dolgozó feleség már évek óta autista gyerekekkel foglalkozott, így először úgy vélték, hogy autista gyerekek felügyeletével foglalkoznának. De a piackutatásaik azt mutatták, nem lenne széles körben rá igény. Ugyanakkor párhuzamosan felmerült bennük az a kérdés, hogy valójában miért nincsenek magánvédőnők abban az értelemben, akik segítenék, tanácsokkal látnák el az anyukákat?
A Lurkók és bébiszittereik
Saját kérdésükre a válasz pofonegyszerű volt, a magánvédőnők, akiket ők a gondolataikban kitaláltak, tulajdonképpen maguk a bébiszitterek. Akikre a piackutatásaik azt mutatták, igenis szükség lenne. Csak éppen az a nagyon nem mindegy, hogyan találnak rájuk a szülők, kiket foglalkoztatnak, ahogy az sem, hogy a bébiszittereket milyen családokhoz közvetítik ki. Amikor mindezeket az alapokat lefektették, elindult a Lurkó bébiszitter, és ma már több mint száz bébiszitter dolgozik nekik. Három éve vannak a piacon és könyvet írhatnának a különféle történetekből, például abból, amikor nem engedtek haza egy bébiszittert.
Ahhoz, hogy ide eljussanak, és biztonságban tudják a családjaikat, akiknek közvetítenek egy professzionális közvetítési módszert hoztak létre. Eleinte minden családhoz ki is mentek, hogy bemutatkozzanak és úgymond felmérjék a körülményeket, megismerjék a gyereke(ke)t, aki(k)re vigyázni kell.
Ekkor még saját maguk voltak a bébicsőszök, még a bankár báty is beállt gyerekvigyázónak. – Ma már nem megyünk ki, mert képtelenség lenne annyi családhoz eljutni, amennyivel kapcsolatban állunk már, és mert be kellett látnunk, hogy a szülők gyomra nehezen vette ezeket a terepszemléket. Takarítottak, csinosították a lakást és magukat, készültek ezekre a találkozókra, mindenki feszengett – meséli Kovács Balázs, a Lurkó Bébiszitter egyik alapítója.
A Lurkó Bébiszitter egyik titka talán az, hogy a gyermeknevelést tartják az élet legjelentőségteljesebb és legizgalmasabb feladatának, és egyben a legnemesebb és legnehezebb hivatásnak. Egészen egyszerűen kifejezve: szeretik a gyerekeket!
Továbbá, abban különböznek a többi bébiszitter közvetítő cégtől, hogy nem ismeretlen gyerekvigyázókkal kötik össze a családokat. Többkörös kiválasztáson és próbaidőszakon keresztül döntik el, hogy kivel dolgoznak együtt. Valójában ismerik és szeretik is a nekik dolgozó bébiszittereket. – Amikor valaki hozzánk gyermekvigyázónak jelentkezik, akkor tulajdonképpen – nem tudatosan – egy elég nehéz folyamaton kell átesnie, de így legalább tényleg az marad bent a rostán, aki valóban komolyan gondolja a feladatot – hangsúlyozza Kovács Balázs.
Adatlap a gyerekvigyázókról
Amikor egy család regisztrál a Lurkó oldalán, akkor meglepően sok információt találhat a bébiszitterekről, ami pont ennek a folyamatnak a része. A Lurkóban tizenhat éves kortól egészen a nagymama korig találhatunk gyerekcsőszt, akik megbízható, tapasztalt vagy pedagógus besorolásba tartozhatnak. A megbízható bébiszitter jelzőt, a Lurkóban még újoncok, viszont máshol már korábban dolgozó, tapasztalt bébiszitterek kapják, ők, a Lurkó többkörös kiválasztási folyamatában sikeresen szerepeltek. A tapasztalt bébiszitterek már a Lurkóban is elég időt töltöttek el ahhoz, hogy azt mondhassák róluk, megismerték őket, továbbá, már lurkós szülői véleményz is olvashatunk róluk. A pedagógus bébiszitterek tapasztalataik mellett komoly elméleti tudással is rendelkeznek, nekik pedagógiai diplomájuk is van. A Lurkóban minden végzettséget dokumentálni kell, így szó nem lehet mellébeszélésről. Ami még érdekes, hogy férfi bébiszitterük is van.
A gyerekvigyázók egy része hozzájárult ahhoz, hogy önarcképpel feltöltött bemutatkozó anyag jelenjen meg róluk a honlapon, ami nagyban segíti, hogy a családok alaposabban tájékozódhatnak a gyerekvigyázókról. Őket közvetlenül tudják a szülők önmaguk lefoglalni, míg a csapat többi tagját csak ajánlatkérés útján érhetik el, ezért, ha nem talál a szülő, olyat, akit keres, akkor kérhet ajánlatot egyenesen a Lurkó alapítóitól.
A Lurkóban minden család és minden bébiszitter leinformálható!
A megkapott ajánlásokból a szülő megtekintheti egyes bébiszitterek arcképét, bemutatkozását, szülők visszajelzését, a legmeghatározóbb gyermekekkel kapcsolatos élményét, minden addigi tapasztalatát, tanulmányait és erősségeit:
Szeret és tud jól rajzolni, gitározik, ismer vagy négyszáz mondókát és gyerekdalt, jogosítvánnyal rendelkezik, esetleg saját autója van, szívesen főzőcskézik a gyerekkel, jól tart fegyelmet, állatbarát, vállal kiegészítő házi munkát is, relaxáló jógát tud tartani a gyermeknek vagy éppen könnyen és játékosan képes matekot tanulni egy kamasszal is.
Azaz, a szülő már akkor egy átfogó képet kaphat a bébiszitterekről, mielőtt még először találkoznának vele. Ahogy később visszajelzést és értékelést adhatnak a munkájáról, ami további referencia pontként szolgál más szülőknek is.
A bébiszitternek is vannak jogai
A Lurkó csapata nem feledkezik el arról sem, hogy a sikerüket a gyerekvigyázóiknak köszönhetik. Éppen ezért piacújítóként egyrészt igyekeznek nem fillérekért kiközvetíteni őket, másrészt az érdekükben megértetni a családokkal, hogy a bébiszitterek nem cselédek, hanem olyan alkalmazottak, akikért felelnek. Nekik is szükségük van pihenésre, feltöltődésre, nekik is van magánéletük, és sajnos le is betegedhetnek. Igyekeznek olyan hátteret teremteni, amelyre a bébiszitterjeik is bizalommal támaszkodhatnak. Szakmailag és emberileg is támogatják őket, programokat szerveznek és egy csapatként állnak mögöttük, hogy érezzék nincsenek egyedül. A gyerekcsőszöknek nem kell foglalkozniuk álláskereséssel, saját maguk hirdetésével, a családok leellenőrzésével, és nem kell attól sem tartaniuk, hogy nem fizetik ki őket, így minden energiájukat a lurkókra tudják fordítani.
– Ha lebetegedik egy bébiszitter nem is nagyon fordul elő olyan, hogy úgymond, helyettesítse őt valaki, mert a családok ragaszkodnak a saját bébiszitterükhöz, családtagként kezelik, persze megoldható, ha valami különleges élethelyzet adódik, hogy kimenjen más adott esetben – tudjuk meg Balázstól.
Mikor vagyok szabad?
A szülő legnagyobb kérdése, mikor szabad a bébiszitter? A választ könnyen megtalálja a Lurkó bébiszitter professzionális naptárrendszerében, amiben könnyen foglalhatja a bébiszitter idejét. Ebben a naptárban az utazási időt már levonva a szülő konkrétan látja azt az időintervallumot, amit adott időszakban a gyermekével tud tölteni a bébiszitter. Akár hónapokra is előre tervezhet, amennyiben lefoglalja az adott bébicsőszt.
Akik oda-vissza összesen maximum egy óra utazást vállalnak ingyen. Mivel a szülő azt is látja, hogy a kiválasztott bébiszitter hol lakik a fővárosban, így azt is felmérheti, ha neki plusz költségbe kerülne a távolság miatt a bébiszitter utazása.
A Lurkók vigyáznak a bébiszitterek biztonságára is. Amennyiben alkalmi éjszakai gyermekvigyázást is vállalnak, ha 22:00 és 3:00 között kell utaznia, akkor a babiszitter taxival közlekedik, ennek a költsége viszont a családot terheli. – Rendszeres éjszakai megbízásra is van nálunk példa, az egyik ilyen családunkban, a szülő felelős politikai beosztásban dolgozik, és a bébicsősz azért van náluk, hogy ne neki kelljen felkelnie a gyerek mellé – árulja el ezt a különleges esetet Balázs.
Elmesél egy történetet arról is, amikor egy Amerikából hazatelepült magyar család rendszeresenfoglalkoztatott egy felvigyázót, aki jól tudott rajzolni. Ebben a szituációban a szülők nem voltak otthon, csak a nagyszülők, akik folyamatosan azzal egzecíroztatták a bébiszittert, hogy neki az a dolga, hogy rajzoljon a gyerekeknek, akkor is, amikor azok erre már nem voltak vevők, a gyerekek már mást játszottak volna. – Egy hosszú hétvége előtt állt így a bébicsősz, amiről érezte, hogy nem tudja így végig csinálni azt, ezért jelezte a családnak, és nekünk is, hogy ez így nem működik a részéről. Ám a nagyszülők semmiképpen nem akartak engedni a lánynak, egyre csak azt hajtogatták, ő a rajzolásra van szerződtetve, és neki azt kell csinálnia, amit ők mondanak. Így, nem akarták hazaengedni a lányt, és nekünk sem vették fel a telefont – emlékezik vissza Kovács Balázs az esetre – már autóba szálltunk, hogy a lányért menjünk, a nagyszülők mellett a velünk szerződött szülőket is hívtuk, amikor végre megértették a nagyszülők, hogy a gyerekvigyázó nem rajzolóként van jelen, és elengedték a lányt.
A Lurkó Bébiszittert ITT találhatjuk meg!