A vállalkozónak is kell pihennie!
Elképesztően jó érzés, hogy fut a szekér! Vagy legalábbis beindult! Nehéz leszállni és pihenni, ha elkap a gépszíj, hiszen minden rajtunk áll, ha a magunk urai vagyunk. Iszonyú a felelősség. Ám, ha nem állink meg olykor pihenni, kikapcsolódni, töltődni, akkor könnyen megbosszulhatja magát a mókuskerék!
Lelkünk mélyén pontosan tudjuk, hogy elsősorban az egészségünk bosszulhatja meg magát, ha nem pihenünk eleget. Fellázad ellenünk a testünk, és bizony kényszerpihenőre küldhet bennünket. Elég akár egy téli járvány, a mai vírusok amúgy sem viccelnek, képesek hetekre is kiütni az embert. És ehhez idősnek sem kell lenni. Teljesen egészséges emberek ágyba dőlnek akár kettő-négy hétre is influenzától, gyomorvírustól, makacs felsőlégúti nyavalyától, vagy egy tüdőgyulladástól! Ugye? Izzadtan ki-be pattanni az autóból egyszál kis kosztümben/öltönyben, nem vicc. Na és igen, az elfoglalt vállalkozó nem ér rá egészségesen táplálkozni, ott étkezik, ahol tud, és a leggyakrabban nem valami egészségeset. Csodálkozik, hogy nem jó az emésztése?
Nem beszélve arról, hogy a lélekszakadt rohangáláson túl, feladattól-feladatig, nem ügyel arra, hogy a testének pihennie is kellene. Mi az a pihenés? Na igen, ha már nem tudunk nyugodtan, csak a filmre koncentrálva végig nézni egy kétórás mozit, akkor bizony baj van! Ha nem érünk rá találkozni a párunkkal, a családunkkal, a barátainkkal, akkor pláne! És az alvás sem megy? Össze-vissza jutunk ágyba, gyakran nem alszunk egybefüggően négyhat óránál többet, de ugyanakkor hajtunk, hajtunk és hajtunk?
Igen, ez így nagyon nem jó!
Nem csak azért, mert kikészíthetjük vele a testünket, a lelkünket és a környezetünket, hanem mert ezzel így, egy bizonyos holtponton túl, már nem leszünk képesek arra, amiért tulajdonképpen vállalkozóvá léptünk. Mert pont a jó vállalkozói tulajdonságainkon eshet csorba. Feledékenyek lehetünk, ingerültek, türelmetlenek, nehezebben kommunikálhatunk, könnyebben félre érthetünk másokat, kophat a kreativitásunk, akadozhat a kitartásunk, lanyhulhat a figyelmünk.
Mit csináljunk másként?
- A legfontosabb, hogy legalább háromszor, de inkább négyszer igyekezzünk éjfél előtt ágyba kerülni és aludni is.
- Az alvási időnk legalább legyen hat óra.
- Igyekezzünk azonos időben lefeküdni, felébredni és étkezni.
- Naponta étkezzünk legalább hat alkalommal, azaz három óránként együnk. Fogyasszunk minél több nyers vagy párolt zöldséget és gyümölcsöt a főétkezések között is. Válasszunk lassan felszívódó, minőségi szénhidrátot, fogyasszunk fehérjét is, és ne feledkezzünk el a magokról, csonthéjasokról sem. Kerüljük a túlzott zsír és cukor bevitelt.
- Kiegészítésként nemünknek és korunknak megfelelően szedjünk vitaminokat is.
- A folyamatos folyadék bevitelről is gondoskodjunk, akár töltsünk le ehhez egy figyelmeztető alkalmazást a mobilunkra. Lehetőleg vizet igyunk inkább. Ha szükséges fogyasszunk gyógyteákat. Emésztést vagy nyugalmat segítőeket.
- Mozogjunk, legalább hetente három alkalommal. Lépcsőzzünk, kocogjunk, fussunk, jógázzunk, kerékpározzunk, tornázzunk, úszunk….válasszunk bármit, ami nekünk jólesik.
- Iktassunk be énidőt. Amikor valamilyen kedvtelésünknek élünk, vagy pihenünk, egyedül vagy másodmagunkkal.
- Tudatosan csökkentsük a számítógép, mobiltelefon előtt eltöltött időt. Igyekezzünk elalvás előtt legalább félórával, de inkább egy, másfél órával előbb már csak minimálisan vagy egyáltalán nem használni a készülékeket.
- Játsszunk. A játék mindenkiből elővarázsolja a gyermeki lelkületet és a mosolyt, amitől jókedvűek leszünk. A mosoly gyógyító erejét senkinek nem kell bemutatni. Ha egyedül vagyunk passziánszozzunk, vagy puzzlezunk, ha van lehetőség kivel játszani, akkor számtalan társasjátékot vehetünk elő. A felnőtteknek is ér játszani!
- Olvassunk. Az olvasás nyugtat, más világba röpít, kikapcsol.
- Táncoljunk! Egyedül, vagy párban. A tánc minden testrészünket megmozgatja, felszabadítja a bennünk feszülő problémákat, démonokat, felfrissít.
- Ha nincs kedvünk, vagy nem szeretünk táncolni, akkor legalább hallgassunk zenét. Hagyjuk, hogy a lelkünkbe hatoljon. Akár énekeljünk is!
Kulcsszó: hatékonyság
Amikor viszont dolgozunk, akkor igyekezzünk egyszerűen és hatékonyan munkálkodni. Tervezzünk, osszuk be az időnket és az erőnket. Próbáljunk határidőket kiszabni magunkat, de azok megadásánál ne várjunk magunktól lehetetlent.
Haladjunk a nehezebben megoldható feladatoktól a könnyebbek felé. Mérlegeljük mi az, amit feltétlenül nekünk kell elvégeznünk, és mik azok, a rész vagy egész feladatok, amiket delegálhatunk másoknak. Ha szükséges, kérjünk inkább segítséget, semmiképpen se gebedjünk meg egyedül a munka alatt. Nem érthetünk mi mindenhez, sokkal jobban járunk, ha szakértőhöz fordulunk bizonyos feladatoknál, mintsem hibásan végzünk el valamit.
Kép: Unplash