A poratka egy igazi átok, pedig levegőhöz jutni nem lehet luxus!
A poratka sokkal több gondot tud okozni, mint azt gondolnánk. Hiába legyintünk, hogy ez a divatizé bennünket nem érhet utol, de bizony, velünk is éppúgy megeshet mint a szomszéddal, hiába hessegetjük el. És higgyék el nekem, a porallergia az egy igazi átok!
A poratka amilyen pici, olyan nagy gondot tud okozni. Nem viccelek! És nem is túlzom! Sokan tényleg nem is tudják miért prüszkölnek annyit lefekvéskor, a könny miért csípi a szemüket gyakran, avagy miért nem kapnak levegőt újra és újra az otthonukban. Miért? Az átkozott poratka miatt, pedig levegőhöz jutni nem szabadna, hogy luxus legyen.
A poratkák, egészen pontosabban az ürülékük az, ami felelősek a porallergia kialakulásáért az arra érzékenyeknél. Márpedig egyre többen érzékenyek rá. Nem csak én. A fiam is. A szomszédom, a barátnőm, több jó ismerősöm, a fiam jó barátja és ki tudja még ki!
Igen, ráadásul néhány esetben az egyszerű porallergia akár komolyabb légzőszervi megbetegedésekhez is vezethet, például asztmához.
Poratka, büdös bogár, aszalványmoly
Igen, egyik rosszabb, mint a másik. Az aszalványmoly nem randa, de a lárvája ami nagyjából 20 mm nagyságú sárgás színű kukac, na az igazán randa, és ő az igazi károkozó. Tönkreteszi az élelmiszereket, és belőlük lesznek az újabb lepkék, akik aztán tovább szaporodnak a lakásba. Randák, de látjuk őket, arról, hogyan szabadulhatunk meg tőlük ITT írtunk.
A büdös bogár, azaz a címeres poloskák randák, nagyon is randák, jól láthatóan, na meg büdösek. Nagyon nem szeretjük őket, erről is írtunk már ITT. De a poratka, az mindent visz. Mert betegek lehetünk tőlük, úgy, hogy nem is látjuk őket, nem érzékeljük, hogy mindenhol ott vannak az otthonunkban. Pedig ott vannak!
De mik is azok a poratkák? A poratkák az otthonunkban élő, szabad szemmel nem látható apró, nagyon apró élőlények (inkább élősködők) amelyeket többnyire a ruhánkra tapadva viszünk be az otthonunkba. Ami igazán ideális élőhely számukra. Szeretnek megbújni a kanapé szövetén a nappaliban, a hálószobában az ágymatracban, ágyneműben, párnákban, a díszpárnákban is, a szőnyegekben és minden más kárpitozott bútorban.
De a poratkák ránk is ránk tapadnak. A ruhánkra, a hajunkba, a testszőrzetbe is beleragadnak. Így visszük őket ide-oda. Ahol ők berendezkednek ott szaporodni is kezdenek. Egy átlagos poratka néhány nap alatt a saját súlyának megfelelő súlyú ürüléket tudja termelni.
A lerakott poratka tojások 6-12 napon belül kikelnek. Már a lárva is azonnal táplálkozásba kezd az elhalt hámsejtekből. Az adult nőstény példányok párzás után naponta 1-3 petét tesznek le. A peték száma fajtól függően 30-80 között lehet. Páratartalomtól függően akár három hónapig is élhetnek.
Ha csak nem szabadulunk meg tőlük!
De mit okoznak a poratkák?
Az elhalt hámsejtekkel táplálkozó poratka az egyik leggyakoribb környezeti allergén. A porallergián túl az asztmás megbetegedésekben is gyakorta felelősek, ahogyan szerepet játszanak a szénanátha, az ekcéma, és más allergiás megbetegedések kialakulásában is. Az általuk okozott allergiás tünetek egész évben jelentkezhetnek, az őszi-téli időszakban még intenzívebben.
A poratka kétféle módon okoz allergiát. Az első a poratka ürüléken keresztül történik. A levegőben szálló, beszáradt széklet az, amit ha az allergiás személy belélegez, a tüneteit kiváltja. A másik allergén forrás maga a poratka teste, amikor elhullanak.
Leggyakrabban légúti panaszok jelentkeznek, amik jellemzően a lakásban vagy zárt térben erősebbek, szabadban javulnak a friss levegőn. Orrdugulás, torokkaparás, tüsszögés, köhögés, szemviszketés mellett azonban sokaknál okoz bőrtüneteket is a poratka allergia. Például ekcémát. Ha az ágyban fekve, ahol közvetlenül érintkezik a bőrünk a poratkákkal, rendszeresen viszketést érzünk, kiütések, vörös foltok jelennek meg rajtunk, akkor ez is állhat a háttérben. Asztmások esetében a magas poratka koncentráció hatására erősödhetnek a tünetek.
Ezeket a betegségeket ugyan nem lehet végleg megszüntetni, de a tünetek kezelésével jelentősen csökkenthetők a panaszok. Az atkákkal szemben nehéz felvenni a harcot, még egy alapos takarítással sem lehet tőlük teljes egészében megszabadulni, mivel apró méretüknek köszönhetően mélyen elrejtőznek a szövetekben, hogy tovább zaklassák a jóembereket.
Állandó takarítás
A porallergiás nem tud mást tenni, mint takarít. Leginkább porszívózik, a porszívóját meg rendszeresen takarítja. Porszívózza a padlót, a lakás összes helyiségében, de leginkább ahol alszik és a legtöbb időt tölti az érzékeny családtag. Kiporszívózza az összes szőnyeget, kárpitot, ágymatracot, díszpárnát, a székpárnát is az ebédlőben. Az ágyneműt, a paplant és párnát, nem csak a huzatot mossa rendszeresen. Igen az ágyneműt havonta, a huzatokat meg legalább hetente cseréli. Amiket aztán legalább hatvan fok melegen mos ki. Ugyanis a közepes hőmérsékleten és nagy páratartalomban ezek a jószágok bizony lubickolnak.
A porallergiás ellenük rendszeresen törli a polcokat, felmos, lehetőleg fertőtlenítős vízzel, gyakorta. Mondhatni naponta. És száműzi a felesleges tárgyakat, hogy könnyebb legyen takarítania és a plüssöktől is elköszön. Vagy rendszeresen a fagyasztóban altatja őket, mert a poratkák nem szeretik a nagyon hideget, ahogy a nagyon meleget is, nyáron ezért is érdemes napoztatni az ágyneműket.
Majd ahogyan még tud poratka-mentesíteni azt megteszi: beszerzi, megvásárolja, megrendeli, felszereli, használja, kéri: HEPA-szűrős porszívót, speciális mélytisztító gépet, ultrahangos riasztót, plüssfagyasztót. Bármit, csak kapjon levegőt!
Kép: Pexels.com
Forrás: www.poratkamentesmagyarorszag.hu és Budai Allergiaközpont
#poratka #allergia #porallergia #asztma #egészség #poratkamentes