Mindennapi Torna: Napi tíz percre nincs kifogás
A mindennapi torna szükségességével mindannyian egyetértünk, de csak kevesen élünk vele. Pedig a korral haladva egyre inkább szükség lenne rá. Legalább tíz percben. Ebben segít, ingyenesen elérhető videóival, Vörös Vera gyógytornásszal beszélgettünk:
Vörös Verával online elsősorban a youtube videómegosztón találkozhatunk, ahol a mindennapi tornánkat kaphatjuk tőle. Személyesen viszont Kecskeméten érhetjük el a gyógytornászt. Ahol – egy jó kávé mellett – szívesen beszél arról miért nyújtja ellenszolgáltatás nélkül elérhetővé a Mindennapi Torna videóit, ráadásul olyan minőségi színvonalon, ahogyan ő teszi.
Vera 51 éves, a kora nem látszik rajta. Irigylésre méltó testalkata van, ami nem is csoda, hiszen mióta az eszét tudja a mozgás örömének él, és a karrierjét is erre építette. Bár Vera nem a szakmai elismerésért, hanem annak a megéléséért tanult és dolgozott inkább, derül ki a beszélgetésünk során, amit a távolság okán telefonon és online ejtünk meg.
Mindennapi torna valóban
– Gyerekként versenyúszó voltam és szinte úgy születtem, hogy már tudtam fejen állni is. Izgatottan csodálkoztam rá testem képességeire és fedeztem fel a mozgás felszabadító örömét. Kísérletezéseimmel ösztönösen olyan mozgáselemeket végeztem, amit tanulni nagyon nehéz, ilyen például a hasforgatás, ami egy látványos jóga gyakorlat. A mozgás a mai napig lételemem, amihez elválaszthatatlanul kapcsolódik az egészséges életmód – tudásom gyarapítva természetgyógyászatot végeztem. Majd ezt még tovább folytatva – néhány hete – letetettem az életmód-tanácsadó és terapeuta szakot is. Folyamatosan képzem magam, hiszen a betegeim számítanak rám, a tudásomra – árulja el magáról a legelején.
A hangja egyszerre lágy és derűs, ugyanakkor határozott is. Igazi összhang árad belőle, pedig az öltözködésében, a kifejezésében, még a mozgásában is nagyon szolid. A torna videói se másak. – Mindketten szeretjük a férjemmel az egyszerű, letisztult dolgokat, fontosnak tartjuk, hogy a figyelmet ne zavarja meg a sokféleség és a külcsín. Egyik kedves mottóm szerint: Ahol kívül-belül rend, ott egyensúly és tisztaság van – hangsúlyozza.
Beszélgetésünket megelőzve Vera tornáit nem csupán végignéztem, hanem végig is tornáztam. A gyakorlatsorait nem találtam nehezeknek, de könnyűeknek sem nevezném. Megfontolt, szinte már lassú mozdulatai – meglepő módon – kiadósan átmozgatják a testet. Valóban ajánlható bármely korosztálynak. Kezdésnek a Napi minimum – összefoglaló megnézése ajánlott, ezt követheti az interjú elolvasása, majd a torna Verával.
– Miként lettél gyógytornász?
– Gyógytornász diplomám van s a szakmámat Budapesten a Korányi szanatóriumban kezdtem, ahol szívműtöttekkel foglalkoztam. Később Kecskeméten, az ortopédián folytattam pályámat, amit több év magánpraxis követett. Egy idő után hiányzott a korábban megszokott kórházi közeg és a nagykőrösi Rehabilitációs intézetben helyezkedtem el – ezek voltak a legszebb intézményi éveim, változatos beteganyaggal, rengeteg tapasztalattal és hálával. Jelenleg magánbetegeimet segítem a gyógyulás útján, missziómnak érzem a segítő tevékenységet – olyan pácienseim vannak, akik az otthoni tornát választják, mivel körülményes lenne eljutniuk gyógytornászhoz. Ezen kívül csoportos jógaórákat tartok Kecskeméten heti rendszerességgel.
– Hogyan indul a reggeled?
– Citromos víz ivással kezdem a reggelt, ezután átmozgatom magam és leülök meditálni, majd jöhet egy csésze finom kávé. Egy klasszikus kotyogón készítem el reggelente a feketét, mert a családban egyedül én iszom csak. Forrón szeretem, kevés felforralt tejjel, kardamommal és mézzel ízesítve. A reggelim változó összetételű, kedvencem a pirítós hidegen sajtolt olajjal, paradicsommal, bazsalikommal. Vagy készítek egy turmixot növényi tejből, dióval, chia maggal, mézzel, banánnal. Szeretem a zabpelyhet is főzve, de van hogy, egyáltalán nem eszem csak teázom.
– Bizonyára a táplálkozásodra is odafigyelsz, jól sejtem?
– Próbálkoztam különféle táplálkozási irányzatokkal is – érdekelt mi a számomra leginkább megfelelő. Jelenleg azt vallom, hogy tiszta és erőszakmentes legyen a táplálékom, amihez mindig nyers zöldséget fogyasztok nagy mennyiségben. Tudatos vagyok abban, hogy az étel táplálja testünket, tisztítja szívünket és élteti lelkünket – s eszerint amit elfogyasztok, azt az isteni gondviselés szánta nekem. Több, mint tizenöt éve vegetáriánus vagyok.
– Milyen mozgásformával találkozhatunk a videókban?
– Tornáim nem tisztán gyógytorna jellegűek. Tartalmaznak jóga és pilátesz elemeket, így tükrözik az én személyes érdeklődéseimet is. A Mindennapi Torna gyakorlatai lassított, odafigyelős tornák, a tudatosan végrehajtáson folyamatos hangsúly van. Ezért aki a dinamikus – aerobik jellegű – mozgáshoz van szokva, talán kevésnek találja majd. Számtalanszor letornáztam én magam is a bemutatott gyakorlatokat és tapasztalatból mondom, hogy a lassú mozgás alaposan megdolgoztatja az izomzatot és kíméletes az ízületek számára.
– Hány percesek a tornák? Miért annyi, amennyi?
– 10 és 40 perc között változik a hosszúságuk, így lehetőség nyílik elindulni a kezdőknek, de az edzettebbek is megtalálják később a megfelelőt. Az alapos átmozgatás minden egyes videóra jellemző, ezért felfrissülve és valószínű elégedetten mondhatják a rendszeres tornázók, hogy ismét tettek magukért.
– Véleményed szerint, mikor jó tornázni, reggel vagy este?
– Számomra reggel vagy a késő délután a legideálisabb. Többen vagyunk úgy, hogy ébredés után nehezen indulunk be, ezért hasznos a napot tornával kezdeni. És vannak, akik az életformájuk miatt délután érnek rá aktívan mozogni, ez a napszak is még jó választás lehet. Kizárnám a kora délutáni – 14-től 15 óráig – és a késő esti időpontokat, mert ekkor szembemegyünk a szervezet bioritmusával.
– Sokan nem tudják eldönteni, étkezés előtt vagy az után érdemesebb a mozgás?
– Már az étkezés ideje is nagy kihívás a mai rohanó világban. Nyilvánvaló, hogy tele hassal semmilyen torna nem kívánatos, maximum egy jó séta – a jóga is azt tanítja, hogy gyakorlás előtt két-három órával együnk utoljára. Viszont a mozgáshoz energia kell, ezért azt javaslom, legalább szőlőcukorral, folyadékkal vagy minimális szénhidráttal töltsük fel magunkat kezdés előtt – mindenki érzi, hogyan jó neki. Megjegyzem reggel, a tíz perces tornák még befogadhatóak éhgyomorra is.
– Hol jobb sportolni: bent vagy kint?
– Ó igen, a szabadban töltött mozgás öröme egészen más jellegű. Csodálatos a friss levegő áldása, esetleg a napfényben fürdeni, zöldben sétálni, kocogni vagy egyéb rekreációs sportot űzni. Ennek ellenére a jóga, és az általam közvetített mozgásokat, szerintem belső térben jobb végezni, mert önmagunkra talán könnyebb így figyelni – korábban, mikor jógáztunk egy csoportommal szabadban, mindenkinek volt valami baja: zavarták a rovarok, vizes volt a fű, tűzött a nap, egyenetlenül terült a talaj és a többi.
– Kiknek szól az ingyenesen elérhető mindennapi gyógytorna sorozatod?
– Több célterület határoztam meg induláskor. Korosztály, foglalkozás, és nem szerint is eltérő embereket szólítok meg különböző hosszúságú anyaggal, mint például a 40-es és 50-es korosztályt, az ülő foglalkozást végzőket, vagy a szülés utáni édesanyákat. Legalább kilenc-tíz sorozatban gondolkozom, amiből már látható az első hét torna videó – ez egy általános, 10 perces tornákat bemutató kedvcsináló anyag. Röviden azokat szólítom meg, akik otthoni tornákat keresnek különböző adottságok szerint.
– Hogyan jött az, hogy a tudásodat ingyen kínáld?
– Célom, hogy a huszonöt évnyi gyógytornász tapasztalatom és egyéb hasznos ismereteimet, mint egy életmű-csomagot összefoglaljam és megosszam. Ez egy fontos és önzetlen felajánlás az emberek felé – számomra is jó érzés, mint közösségi szellem!
– Mikor kezdted videóra venni a tornákat?
– Több, mint két éve dolgozunk közösen a férjemmel az előkészületeken – munka mellett, szabadidőnkben. Ez hosszú időnek tűnhet, de átgondoltuk kinek, hogyan és miért szeretnénk segíteni. Férjem egy láthatatlan, de érezhető segítség a Mindennapi Tornában, nélküle nem jött volna létre ez a videosorozat. Az ő tudása az ötletek rendszerezésben és a kivitelezés lebonyolításában van – lépésről lépésre irányította a különböző munkafázisokat.
– Szabad tudni hol veszitek fel a tornákat?
A házunkban van egy csodálatos tetőtér, mely a férjem irodája és stúdiója – itt születik a Mindennapi Torna összes eleme. A tornákon kívül a hangfelvétel, forgatás, vágás, és a videók grafikai megjelenését is ő intézi. Csak legekkel tudom illetni. Neki hatalmas tudása, türelme és kitartása van.
– Nem beszélsz a torna alatt. Direkt?
– A folyamatok sorrendjét a férjem állította fel. Először a tornák szövegkönyvét gondoltam át és írtam meg, amelyet ő varázsolt forgatókönyvvé. Ezután az összes torna hanganyagát rögzítettük, ami javítva és optimalizálva lett, majd erre a felmondott hanganyagra, tornázom szinkronban. Ez a készítési sorrend tűnt a leginkább kivitelezhetőnek. Gyakorlatilag kottából olvasva dolgozunk most, és a forgatás elkövetkezendő időszakaiban is.
– Nagyon jó minőségűek a felvételek. A vlogkészítőket mindig érdekli a technikai háttér, mit lehet tudni a ti felszerelésetekről?
– Technikailag a hang, a világítás, a kamerák és a vágás eszközei is a forgatások alatt állt össze. Folyamatosan csiszoltunk, mert az elején mindig kellett valami újabb kiegészítő vagy elem. Ezeket a részeket Dénes a férjem válogatja össze, a következők szerint: két DI Osmo Pocket kamera, lányom mobiltelefonja kontroll monitornak, Zoom H4N Pro hangfelvevő, három részes stúdió világítás szett, audio-technica füles, egy 11 éves iMac és ezen eszközök kisebb-nagyobb kiegészítői.
– Hány részes ez a tornasorozat?
– 32 rész állt össze papíron idáig a Mindennapi torna videókból, de igény és tervek is vannak a folytatásra. Hetet forgattunk le idáig plusz egy összefoglaló hangulatot. A fennmaradó részekből további 25-nek a hanganyaga elkészült már, amik a forgatásra várnak.
– A videók után mit tervezel még?
– Tervezünk más jellegű sorozatot is, mint például meditációs, relaxálós, jógás és egyéb életmód videókat. Célom, hogy a közönségemmel, az aktív közösségi tagokkal személyesen is találkozzam a későbbiekben. Tervezek előadásokat, gyakorlati képzéseket, workshopokat, valamint életmódtáborokat, ahol a gyakorlatban is megismerhetőek az egészséges élet alapjai – közösen tanulunk, mozgunk, főzünk és regenerálódunk majd. Ezek a lehetőségek szintén többféle elv szerint tematizáltak lesznek. Erről további részletek a Minrennapi Torna Facebook oldalán lesznek majd elérhetőek.
Beszélgetésünk végén kitérünk még arra, Verának mit jelent a kikapcsolódás, megtudjuk tőle, hogy számára a kertjük, a családjával együtt töltött séták, a lelki elvonulások és a barátaival folytatott kedves beszélgetések jelentik a feltöltődést. Ezenkívül kedveli még a klasszikus szauna, a termálvíz hatékonyságát, és bevallja, még egy jó masszázs is sokszor a segítségére lehet.
Verával, az online térben, ezentúl a Szoknya és Nadrág Magazinban is találkozhatunk. És mert szeretnénk, ha az olvasó bátran tornázna vele, lökésként Vera, még egy indiszkrét kérdésre is válaszol: – Mondd csak, jól sejtem, hogy időnként a családodat is megmozgatod?
– Az egészséges életmód valóban előtérben van a családban és mindenkinek kellően fontos. Igyekszem példát mutatni, és van, hogy igen, átmozgatom őket, de a férjem és a lányom művész alkatok. Számukra a mozgás nagyobb kihívás, mert az ő érdeklődési központjukban teljesen más dolog áll. Ám, mi így vagyunk kerek egész, és remélem, ez a videóinkon is látszik. A férjem kerékpározni szeret és hatalmas sétákat tesz, ami nekem például egyáltalán nem a kedvencem. A lányom meg lovagol, és kedvétől függően fut is – a lovakat én is imádom, szeretek velük lenni, de nem annyira rajtuk.
Szerző: Polgár Ágnes
Kép: Mindennapi Torna